
| Av vilken typ är karosseriet, Hyundai Staria (facelift 2026)? | Minibuss , 5 dörrar, 7 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, Luxury 84 kWh (218 Hp) Electric 7 Seat? | 400 km 248.55 mi |
| Hur snabb är bilen, 2026 Staria (facelift 2026) Luxury 84 kWh (218 Hp) Electric 7 Seat? | 184 km/t | 114.33 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, Hyundai Staria Minibuss 2026 Luxury 84 kWh (218 Hp) Electric 7 Seat? | 218 hk, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Hyundai Staria (facelift 2026) Minibuss 2026 Luxury 84 kWh (218 Hp) Electric 7 Seat? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Hyundai Staria Minibuss ? | 5255 mm 206.89 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Hyundai Staria Minibuss ? | 1995 mm 78.54 in. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Hyundai Staria (facelift 2026) Luxury 84 kWh (218 Hp) Electric 7 Seat? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Hyundai |
| Modell | Staria |
| Generation | Staria (facelift 2026) |
| Modifikation (motor) | Luxury 84 kWh (218 hk) Electric 7 Seat |
| fabrikstillverkning, början | Januari, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | Minibuss |
| Antal platser | 7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Toppfart | 184 km/t 114.33 mph |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 84 kWh |
| Batterispänning | 800 V |
| Batteriteknik | Litiumjon (Li-Ion) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 400 km 248.55 mi |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 218 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 218 hk |
| System Vridmoment | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 5255 mm 206.89 in. |
| Bredd | 1995 mm 78.54 in. |
| Höjd | 1990 mm 78.35 in. |
| Hjulbas | 3275 mm 128.94 in. |
| Frigångshöjd | 186 mm 7.32 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek av | 17 |