
| Av vilken typ är karosseriet, Hycan Z03? | SUV , Crossover , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 76.8 kWh (218 Hp)? | 620 km 385.25 mi |
| Vad är elförbrukningen, Hycan Z03 76.8 kWh (218 Hp)? | 13.6 kWh/100 km 21.89 kWh/100 mi 154 MPGe 7.4 km/kWh 4.6 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2021 Z03 76.8 kWh (218 Hp)? | 160 km/t | 99.42 mph 0-100 km/t: 6.9 s 0-60 mph: 6.6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Hycan Z03 SUV , Crossover 2021 76.8 kWh (218 Hp)? | 218 hk, 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Hycan Z03 SUV , Crossover 2021 76.8 kWh (218 Hp)? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2021 Hycan Z03 SUV , Crossover ? | 4602 mm 181.18 in. |
| Hur bred är bilen, 2021 Hycan Z03 SUV , Crossover ? | 1900 mm 74.8 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2021 Hycan Z03 76.8 kWh (218 Hp)? | 1750 kg 3858.09 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2021 Hycan Z03 76.8 kWh (218 Hp)? | 2160 kg 4761.98 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2021 Hycan Z03 SUV , Crossover ? | 402 l 14.2 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2021 Hycan Z03 76.8 kWh (218 Hp)? | 1, Automat |
| Märke | Hycan |
|---|---|
| Modell | Z03 |
| Generation | Z03 |
| Modifikation (motor) | 76.8 kWh (218 hk) |
| fabrikstillverkning, början | Oktober, 2021 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV , Crossover |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 6.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 6.6 s |
| Toppfart | 160 km/t 99.42 mph |
| Vikt/effektförhållande | 8 kg/hk, 124.6 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 7.8 kg/Nm, 128.6 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 76.8 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd (CLTC) | 620 km 385.25 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 13.6 kWh/100 km
21.89 kWh/100 mi 154 MPGe 7.4 km/kWh 4.6 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 218 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ180XS116 |
| Maximalt varv för elmotorn | 16000 varv/min |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 218 hk |
| System Vridmoment | 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| Egen massa | 1750 kg 3858.09 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2160 kg 4761.98 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 410 kg 903.9 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 402 l 14.2 cu. ft. |
| Längd | 4602 mm 181.18 in. |
|---|---|
| Bredd | 1900 mm 74.8 in. |
| Höjd | 1645 mm 64.76 in. |
| Hjulbas | 2750 mm 108.27 in. |
| Spårvidd fram | 1610 mm 63.39 in. |
| Spårvidd bak | 1610 mm 63.39 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.31 |
| Approach vinkel | 17° |
| Avgångsvinkel | 20° |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Vridning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/50 R18 |
| Storlek av | 18 |