
| Av vilken typ är karosseriet, Enovate ME7? | SUV , Crossover , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 54 kWh (218 Hp) Electric? | 410-430 km 254.76 - 267.19 mi |
| Vad är elförbrukningen, Enovate ME7 54 kWh (218 Hp) Electric? | 14.2 kWh/100 km 22.85 kWh/100 mi 147 MPGe 7 km/kWh 4.4 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2020 ME7 54 kWh (218 Hp) Electric? | 165 km/t | 102.53 mph 0-100 km/t: 7.7 s 0-60 mph: 7.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Enovate ME7 SUV , Crossover 2020 54 kWh (218 Hp) Electric? | 218 hk, 330 Nm 243.4 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Enovate ME7 SUV , Crossover 2020 54 kWh (218 Hp) Electric? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2020 Enovate ME7 SUV , Crossover ? | 4685 mm 184.45 in. |
| Hur bred är bilen, 2020 Enovate ME7 SUV , Crossover ? | 1970 mm 77.56 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2020 Enovate ME7 54 kWh (218 Hp) Electric? | 1968 kg 4338.7 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2020 Enovate ME7 54 kWh (218 Hp) Electric? | 2345 kg 5169.84 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2020 Enovate ME7 54 kWh (218 Hp) Electric? | 1, Automat |
| Märke | Enovate |
|---|---|
| Modell | ME7 |
| Generation | ME7 |
| Modifikation (motor) | 54 kWh (218 hk) Electric |
| fabrikstillverkning, början | September, 2020 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2024 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV , Crossover |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 7.7 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.7 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 7.3 s |
| Toppfart | 165 km/t 102.53 mph |
| Vikt/effektförhållande | 9 kg/hk, 110.8 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 6 kg/Nm, 167.7 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 54 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. | 410-430 km 254.76 - 267.19 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning | 14.2 kWh/100 km
22.85 kWh/100 mi 147 MPGe 7 km/kWh 4.4 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 218 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 330 Nm 243.4 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ220XS150 |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 218 hk |
| System Vridmoment | 330 Nm 243.4 lb.-ft. |
| Egen massa | 1968 kg 4338.7 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2345 kg 5169.84 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 377 kg 831.14 lbs. |
| Längd | 4685 mm 184.45 in. |
|---|---|
| Bredd | 1970 mm 77.56 in. |
| Höjd | 1660 mm 65.35 in. |
| Hjulbas | 2830 mm 111.42 in. |
| Spårvidd fram | 1672 mm 65.83 in. |
| Spårvidd bak | 1702 mm 67.01 in. |
| Approach vinkel | 19° |
| Avgångsvinkel | 22° |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 255/45 R20; 255/40 R21 |
| Storlek av | 20; 21 |