
| Korimalli, Skoda Octavia III (facelift 2017)? | Viistoperä (Hatchback) , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Skoda Octavia III (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 5-5.5 l/100 km 47 - 42.8 US mpg 56.5 - 51.4 UK mpg 20 - 18.2 km/l |
| Päästöt, Skoda Octavia 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 113-115 g/km CO2 Euro 6d-Temp |
| Huippunopeus, 2017 Octavia III (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 223 km/h | 138.57 mph 0-100 km/h: 8.3 s 0-60 mph: 7.9 s |
| Teho, Skoda Octavia Viistoperä (Hatchback) 2017 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 150 hv, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Skoda Octavia Viistoperä (Hatchback) 2017 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 1.5 l 1498 sm3 91.41 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2017 Skoda 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Skoda Octavia III (facelift 2017) Viistoperä (Hatchback) 2017 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2017 Skoda Octavia Viistoperä (Hatchback) ? | 4670 mm 183.86 in. |
| Leveys, 2017 Skoda Octavia Viistoperä (Hatchback) ? | 1814 mm 71.42 in. |
| Nettopaino, 2017 Skoda Octavia III (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 1220-1383 kg 2689.64 - 3048.99 lbs. |
| Kokonaispaino, 2017 Skoda Octavia III (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 1845 kg 4067.53 lbs. |
| Tavaratila, 2017 Skoda Octavia Viistoperä (Hatchback) ? | 590 - 1580 l 20.84 - 55.8 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2017 Skoda Octavia III (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 7, automaattinen vaihdelaatikko DSG |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Skoda |
| Malli | Octavia |
| Sukupolvi | Octavia III (facelift 2017) |
| Versio (moottori) | 1.5 TSI (150 hv) DSG |
| Tuotannon aloitusvuosi | Elokuu, 2017 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Lokakuu, 2019 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Viistoperä (Hatchback) |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC) | 6.4-6.6 l/100 km
36.8 - 35.6 US mpg 44.1 - 42.8 UK mpg 15.6 - 15.2 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC) | 4.1-4.2 l/100 km
57.4 - 56 US mpg 68.9 - 67.3 UK mpg 24.4 - 23.8 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 5-5.5 l/100 km
47 - 42.8 US mpg 56.5 - 51.4 UK mpg 20 - 18.2 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC) | 113-115 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 8.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 8.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 7.9 s |
| Huippunopeus | 223 km/h 138.57 mph |
| Päästönormi | Euro 6d-Temp |
| Paino/teho suhde | 8.1 kg/hv, 123 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 4.9 kg/Nm, 204.9 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 150 hv @ 5000-6000 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 100.1 hv/l |
| Vääntömomentti | 250 Nm @ 1500-3500 kierrosta/min 184.39 lb.-ft. @ 1500-3500 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | EA211evo / DADA |
| Moottorin tilavuus | 1498 sm3 91.41 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 74.5 mm 2.93 in. |
| Männän liike | 85.9 mm 3.38 in. |
| Puristussuhde | 10.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 4.3 l 4.54 US qt | 3.78 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä Sylinterin deaktivointijärjestelmä Hiukkassuodatin |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1220-1383 kg 2689.64 - 3048.99 lbs. |
| Enimmäispaino | 1845 kg 4067.53 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 462-625 kg 1018.54 - 1377.89 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 590 l 20.84 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1580 l 55.8 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (8%) | 1700 kg 3747.86 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 640 kg 1410.96 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4670 mm 183.86 in. |
| Leveys | 1814 mm 71.42 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2017 mm 79.41 in. |
| Korkeus | 1461 mm 57.52 in. |
| Pyörän perusta | 2686 mm 105.75 in. |
| Etupyörän jälki | 1543 mm 60.75 in. |
| Takapyörän jälki | 1534 mm 60.39 in. |
| etuylitys | 890 mm 35.04 in. |
| takaylitys | 1094 mm 43.07 in. |
| Maavara | 141 mm 5.55 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.281 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.6 m 34.78 ft. |
| lähestymiskulma | 14° |
| Jättökulma | 12.1° |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 7 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko DSG |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Kierrejousi, Vääntö |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Levy |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Vanteen koko | 6.5J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |