
| Korimalli, Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590)? | Coupe , Liftback, 5 Ovien, 4 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, 55 106 kWh (816 Hp) 4MATIC+? | 597-700 km 370.96 - 434.96 mi |
| Virrankulutus, Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590) 55 106 kWh (816 Hp) 4MATIC+? | 17.8-21 kWh/100 km 28.65 - 33.8 kWh/100 mi 118 - 100 MPGe 5.6 - 4.8 km/kWh 3.5 - 3 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 AMG GT 4-Door Coupe (C590) 55 106 kWh (816 Hp) 4MATIC+? | 300 km/h | 186.41 mph 0-100 km/h: 2.8 s 0-60 mph: 2.7 s |
| Teho, Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe Coupe , Liftback 2026 55 106 kWh (816 Hp) 4MATIC+? | 816 hv, 1800 Nm 1327.61 lb.-ft. |
| Vetotapa, Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590) Coupe , Liftback 2026 55 106 kWh (816 Hp) 4MATIC+? | Neliveto. BEV (Sähköauto). Kaksi sähkömoottoria liikuttavat takapyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä. |
| Pituus, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe Coupe , Liftback? | 5094 mm 200.55 in. |
| Leveys, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe Coupe , Liftback? | 1959 mm 77.13 in. |
| Nettopaino, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590) 55 106 kWh (816 Hp) 4MATIC+? | 2460 kg 5423.37 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe Coupe , Liftback? | 415 l 14.66 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590) 55 106 kWh (816 Hp) 4MATIC+? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Merkki | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Malli | AMG GT 4-Door Coupe |
| Sukupolvi | AMG GT 4-Door Coupe (C590) |
| Versio (moottori) | 55 106 kWh (816 hv) 4MATIC+ |
| Tuotannon aloitusvuosi | 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | Coupe , Liftback |
| Paikkojen lukumäärä | 4 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
|---|---|
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 2.8 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 2.8 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph | 2.7 s |
| Kiihtyvyys 0 - 200 km/h | 9 s |
| Huippunopeus | 300 km/h, Sähköisesti rajoitettu 186.41 mph |
| Paino/teho suhde | 3 kg/hv, 331.7 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 1.4 kg/Nm, 731.7 Nm/tonnia |
| Akun (käyttökelpoinen) nettokapasiteetti | 106 kWh |
|---|---|
| Akun jännite | 800 V |
| Akun teknologia | Litium nikkeli koboltti mangaani alumiini (Li-NCMA) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (WLTP) | 597-700 km 370.96 - 434.96 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 17.8-21 kWh/100 km
28.65 - 33.8 kWh/100 mi 118 - 100 MPGe 5.6 - 4.8 km/kWh 3.5 - 3 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin suurimmat kierrokset | 13000 kierrosta/min |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Sähkömoottori 2 | |
| Sähkömoottorin suurimmat kierrokset | 13000 kierrosta/min |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Sähkömoottori 3 | |
| Sähkömoottorin suurimmat kierrokset | 15000 kierrosta/min |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 816 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 1800 Nm 1327.61 lb.-ft. |
| Paino | 2460 kg 5423.37 lbs. |
|---|---|
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 415 l 14.66 cu. ft. |
| Pituus | 5094 mm 200.55 in. |
|---|---|
| Leveys | 1959 mm 77.13 in. |
| Korkeus | 1411 mm 55.55 in. |
| Pyörän perusta | 3040 mm 119.69 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.22 |
| Liikkumisen rakenne | Kaksi sähkömoottoria liikuttavat takapyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus, Ilmajousitus |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus, Ilmajousitus |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) 4 kääntyvää pyörää (kääntyvät takapyörät) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Vanteen koko | 19; 20; 21 |