
| Korimalli, Ford Focus III Hatchback? | Viistoperä (Hatchback) , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Ford Focus III Hatchback 2.0 TDCi (163 Hp)? | 4.9 l/100 km 48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| Huippunopeus, 2010 Focus III Hatchback 2.0 TDCi (163 Hp)? | 218 km/h | 135.46 mph 0-100 km/h: 8.6 s 0-60 mph: 8.2 s |
| Teho, Ford Focus Viistoperä (Hatchback) 2010 2.0 TDCi (163 Hp)? | 163 hv |
| Vetotapa, Ford Focus III Hatchback Viistoperä (Hatchback) 2010 2.0 TDCi (163 Hp)? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2010 Ford Focus Viistoperä (Hatchback) ? | 4358 mm 171.57 in. |
| Leveys, 2010 Ford Focus Viistoperä (Hatchback) ? | 1823 mm 71.77 in. |
| Nettopaino, 2010 Ford Focus III Hatchback 2.0 TDCi (163 Hp)? | 1346 kg 2967.42 lbs. |
| Kokonaispaino, 2010 Ford Focus III Hatchback 2.0 TDCi (163 Hp)? | 2050 kg 4519.48 lbs. |
| Tavaratila, 2010 Ford Focus Viistoperä (Hatchback) ? | 363 - 1148 l 12.82 - 40.54 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2010 Ford Focus III Hatchback 2.0 TDCi (163 Hp)? | 6, manuaali vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Ford |
| Malli | Focus |
| Sukupolvi | Focus III Hatchback |
| Versio (moottori) | 2.0 TDCi (163 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | 2010 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 2014 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Viistoperä (Hatchback) |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki | 6.1 l/100 km
38.6 US mpg 46.3 UK mpg 16.4 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie | 4.1 l/100 km
57.4 US mpg 68.9 UK mpg 24.4 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty | 4.9 l/100 km
48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Diesel-polttoaine |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 8.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 8.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 8.2 s |
| Huippunopeus | 218 km/h 135.46 mph |
| Paino/teho suhde | 8.3 kg/hv, 121.1 hv/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 163 hv |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | TXDB |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Diesel - Common rail |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Moottorin öljytilavuus | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 8.5 l 8.98 US qt | 7.48 UK qt |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1346 kg 2967.42 lbs. |
| Enimmäispaino | 2050 kg 4519.48 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 704 kg 1552.05 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 363 l 12.82 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1148 l 40.54 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 710 kg 1565.28 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4358 mm 171.57 in. |
| Leveys | 1823 mm 71.77 in. |
| Leveys ulkopeilit taitettuina | 1858 mm 73.15 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2010 mm 79.13 in. |
| Korkeus | 1484 mm 58.43 in. |
| Pyörän perusta | 2648 mm 104.25 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11 m 36.09 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 6 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Renkaan koko | 215/55 R16; 215/50 R17; 235/40 R18 |
| Vanteen koko | 7J x 16; 7J x 17; 8J x 18 |