
| Korimalli, Ford Focus III Hatchback? | Viistoperä (Hatchback) , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Ford Focus III Hatchback 1.6 TDCi (105 Hp) ECOnetic start/stop? | 3.7 l/100 km 63.6 US mpg 76.3 UK mpg 27 km/l |
| Huippunopeus, 2010 Focus III Hatchback 1.6 TDCi (105 Hp) ECOnetic start/stop? | 187 km/h | 116.2 mph 0-100 km/h: 11.8 s 0-60 mph: 11.2 s |
| Teho, Ford Focus Viistoperä (Hatchback) 2010 1.6 TDCi (105 Hp) ECOnetic start/stop? | 105 hv |
| Vetotapa, Ford Focus III Hatchback Viistoperä (Hatchback) 2010 1.6 TDCi (105 Hp) ECOnetic start/stop? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2010 Ford Focus Viistoperä (Hatchback) ? | 4358 mm 171.57 in. |
| Leveys, 2010 Ford Focus Viistoperä (Hatchback) ? | 1823 mm 71.77 in. |
| Nettopaino, 2010 Ford Focus III Hatchback 1.6 TDCi (105 Hp) ECOnetic start/stop? | 1275 kg 2810.89 lbs. |
| Kokonaispaino, 2010 Ford Focus III Hatchback 1.6 TDCi (105 Hp) ECOnetic start/stop? | 1900 kg 4188.78 lbs. |
| Tavaratila, 2010 Ford Focus Viistoperä (Hatchback) ? | 363 - 1148 l 12.82 - 40.54 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2010 Ford Focus III Hatchback 1.6 TDCi (105 Hp) ECOnetic start/stop? | 6, manuaali vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Ford |
| Malli | Focus |
| Sukupolvi | Focus III Hatchback |
| Versio (moottori) | 1.6 TDCi (105 hv) ECOnetic start/stop |
| Tuotannon aloitusvuosi | 2010 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 2014 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Viistoperä (Hatchback) |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki | 4.3 l/100 km
54.7 US mpg 65.7 UK mpg 23.3 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie | 3.4 l/100 km
69.2 US mpg 83.1 UK mpg 29.4 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty | 3.7 l/100 km
63.6 US mpg 76.3 UK mpg 27 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Diesel-polttoaine |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 11.8 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 11.8 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 11.2 s |
| Huippunopeus | 187 km/h 116.2 mph |
| Paino/teho suhde | 12.1 kg/hv, 82.4 hv/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 105 hv |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | NGDA, NGDB |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Diesel - Common rail |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Moottorin öljytilavuus | 3.8 l 4.02 US qt | 3.34 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1275 kg 2810.89 lbs. |
| Enimmäispaino | 1900 kg 4188.78 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 625 kg 1377.89 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 363 l 12.82 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1148 l 40.54 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 53 l 14 US gal | 11.66 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 300 kg 661.39 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 300 kg 661.39 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4358 mm 171.57 in. |
| Leveys | 1823 mm 71.77 in. |
| Leveys ulkopeilit taitettuina | 1858 mm 73.15 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2010 mm 79.13 in. |
| Korkeus | 1484 mm 58.43 in. |
| Pyörän perusta | 2648 mm 104.25 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11 m 36.09 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 6 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Renkaan koko | 205/55 R16; 215/55 R16; 215/50 R17; 235/40 R18 |
| Vanteen koko | 6.5J x 16; 7J x 16; 7J x 17; 8J x 18 |