
| Korimalli, Datsun 280Z 2+2? | Coupe , Fastback, 3 Ovien, 4 Paikkojen |
|---|---|
| Teho, Datsun 280Z Coupe , Fastback 1975 2.8 (149 Hp) Automatic? | 149 hv, 221 Nm 163 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Datsun 280Z Coupe , Fastback 1975 2.8 (149 Hp) Automatic? | 2.8 l 2753 sm3 168 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 1975 Datsun 2.8 (149 Hp) Automatic? | 6, Rivimoottori |
| Vetotapa, Datsun 280Z 2+2 Coupe , Fastback 1975 2.8 (149 Hp) Automatic? | Takaveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pituus, 1975 Datsun 280Z Coupe , Fastback? | 4715 mm 185.63 in. |
| Leveys, 1975 Datsun 280Z Coupe , Fastback? | 1650 mm 64.96 in. |
| Nettopaino, 1975 Datsun 280Z 2+2 2.8 (149 Hp) Automatic? | 1331-1339 kg 2934.35 - 2951.99 lbs. |
| Kokonaispaino, 1975 Datsun 280Z 2+2 2.8 (149 Hp) Automatic? | 1622-1630 kg 3575.9 - 3593.53 lbs. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 1975 Datsun 280Z 2+2 2.8 (149 Hp) Automatic? | 3, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Datsun |
| Malli | 280Z |
| Sukupolvi | 280Z 2+2 |
| Versio (moottori) | 2.8 (149 hv) Automatic |
| Tuotannon aloitusvuosi | 1975 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 1978 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Coupe , Fastback |
| Paikkojen lukumäärä | 4 |
| Ovien lukumäärä | 3 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (EPA) | 13.8 l/100 km
17 US mpg 20.5 UK mpg 7.2 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie (EPA) | 10.7 l/100 km
22 US mpg 26.4 UK mpg 9.3 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Paino/teho suhde | 8.9 kg/hv, 111.9 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 6 kg/Nm, 166 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 149 hv @ 5600 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 54.1 hv/l |
| Vääntömomentti | 221 Nm @ 4400 kierrosta/min 163 lb.-ft. @ 4400 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | L28 |
| Moottorin tilavuus | 2753 sm3 168 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 6 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 86.1 mm 3.39 in. |
| Männän liike | 79 mm 3.11 in. |
| Puristussuhde | 8.3:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 2 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Monipistesuihkutus |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Kaasunjakelumekanismi | SOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 9.3 l 9.83 US qt | 8.18 UK qt |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1331-1339 kg 2934.35 - 2951.99 lbs. |
| Enimmäispaino | 1622-1630 kg 3575.9 - 3593.53 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 291 kg 641.55 lbs. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Mitat | |
| Pituus | 4715 mm 185.63 in. |
| Leveys | 1650 mm 64.96 in. |
| Korkeus | 1305 mm 51.38 in. |
| Pyörän perusta | 2605 mm 102.56 in. |
| Etupyörän jälki | 1354 mm 53.31 in. |
| Takapyörän jälki | 1346 mm 52.99 in. |
| Maavara | 150 mm 5.91 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.2 m 36.75 ft. |
| lähestymiskulma | 20.44° |
| Jättökulma | 17.65° |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 3 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen kierrejousijousitus, Poikittainen tukivarsi , Poikittainen vakaaja |
| Etujarrut | Levyt , 272 mm |
| Takajarrut | Rummut , 228.6 mm |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Renkaan koko | 195/70 R14 |
| Vanteen koko | 5J x 14; 5.5J x 14 |