
| Av vilken typ är karosseriet, Datsun 280Z 2+2? | Kupe , Fastback, 3 dörrar, 4 platser |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Datsun 280Z Kupe , Fastback 1975 2.8 (149 Hp) Automatic? | 149 hk, 221 Nm 163 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Datsun 280Z Kupe , Fastback 1975 2.8 (149 Hp) Automatic? | 2.8 l 2753 cm3 168 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1975 Datsun 2.8 (149 Hp) Automatic? | 6, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Datsun 280Z 2+2 Kupe , Fastback 1975 2.8 (149 Hp) Automatic? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 1975 Datsun 280Z Kupe , Fastback? | 4715 mm 185.63 in. |
| Hur bred är bilen, 1975 Datsun 280Z Kupe , Fastback? | 1650 mm 64.96 in. |
| Hur mycket väger bilen, 1975 Datsun 280Z 2+2 2.8 (149 Hp) Automatic? | 1331-1339 kg 2934.35 - 2951.99 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 1975 Datsun 280Z 2+2 2.8 (149 Hp) Automatic? | 1622-1630 kg 3575.9 - 3593.53 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 1975 Datsun 280Z 2+2 2.8 (149 Hp) Automatic? | 3, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Datsun |
| Modell | 280Z |
| Generation | 280Z 2+2 |
| Modifikation (motor) | 2.8 (149 hk) Automatic |
| fabrikstillverkning, början | 1975 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1978 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kupe , Fastback |
| Antal platser | 4 |
| Antal dörrar | 3 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (EPA) | 13.8 l/100 km
17 US mpg 20.5 UK mpg 7.2 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (EPA) | 10.7 l/100 km
22 US mpg 26.4 UK mpg 9.3 km/l |
| Typ bränsle | Bensin |
| Vikt/effektförhållande | 8.9 kg/hk, 111.9 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 6 kg/Nm, 166 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 149 hk @ 5600 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 54.1 hk/l |
| Vridmoment | 221 Nm @ 4400 varv/min 163 lb.-ft. @ 4400 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | L28 |
| Cylindervolym | 2753 cm3 168 cu. in. |
| Antal cylindrar | 6 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 86.1 mm 3.39 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 79 mm 3.11 in. |
| Mån av förtätning | 8.3:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | SOHC |
| Motoroljekapacitet | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 9.3 l 9.83 US qt | 8.18 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1331-1339 kg 2934.35 - 2951.99 lbs. |
| Tillåten massa | 1622-1630 kg 3575.9 - 3593.53 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 291 kg 641.55 lbs. |
| Tankvolym | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 4715 mm 185.63 in. |
| Bredd | 1650 mm 64.96 in. |
| Höjd | 1305 mm 51.38 in. |
| Hjulbas | 2605 mm 102.56 in. |
| Spårvidd fram | 1354 mm 53.31 in. |
| Spårvidd bak | 1346 mm 52.99 in. |
| Frigångshöjd | 150 mm 5.91 in. |
| Vändcirkel | 11.2 m 36.75 ft. |
| Approach vinkel | 20.44° |
| Avgångsvinkel | 17.65° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 3 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende spiralfjäderupphängning, Transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Bromssystem fram | Skivor , 272 mm |
| Bromssystem bak | Trummande , 228.6 mm |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Storlek däck | 195/70 R14 |
| Storlek av | 5J x 14; 5.5J x 14 |