| Korimalli, BYD Sea Lion 05 II? | SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, BYD Sea Lion 05 II DM-i 1.5L 34.28 kWh (163 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT? | 3.1 l/100 km 75.9 US mpg 91.1 UK mpg 32.3 km/l |
| Päästöt, BYD Sea Lion 05 DM-i 1.5L 34.28 kWh (163 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT? | China VI |
| Sähkömoottorin toimintasäde, DM-i 1.5L 34.28 kWh (163 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT? | 305 km 189.52 mi |
| Huippunopeus, 2026 Sea Lion 05 II DM-i 1.5L 34.28 kWh (163 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT? | 175 km/h | 108.74 mph 0-100 km/h: 8.6 s 0-60 mph: 8.2 s |
| Teho, BYD Sea Lion 05 SUV 2026 DM-i 1.5L 34.28 kWh (163 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT? | 163 hv, 210 Nm 154.89 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, BYD Sea Lion 05 SUV 2026 DM-i 1.5L 34.28 kWh (163 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT? | 1.5 l 1498 sm3 91.41 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2026 BYD DM-i 1.5L 34.28 kWh (163 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, BYD Sea Lion 05 II SUV 2026 DM-i 1.5L 34.28 kWh (163 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT? | Etuveto . PHEV (Ladattava hybridisähköauto). Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton etupyöriä ja mahdollistavat täysin sähköisen tai sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pituus, 2026 BYD Sea Lion 05 SUV? | 4620 mm 181.89 in. |
| Leveys, 2026 BYD Sea Lion 05 SUV? | 1860 mm 73.23 in. |
| Nettopaino, 2026 BYD Sea Lion 05 II DM-i 1.5L 34.28 kWh (163 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT? | 1780 kg 3924.23 lbs. |
| Tavaratila, 2026 BYD Sea Lion 05 SUV? | 650 l 22.95 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 BYD Sea Lion 05 II DM-i 1.5L 34.28 kWh (163 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT? | automaattinen vaihdelaatikko E-CVT |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | BYD |
| Malli | Sea Lion 05 |
| Sukupolvi | Sea Lion 05 II |
| Versio (moottori) | DM-i 1.5L 34.28 kWh (163 hv) Plug-in Hybrid E-CVT |
| Tuotannon aloitusvuosi | Huhtikuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | PHEV (Ladattava hybridisähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 3.1 l/100 km
75.9 US mpg 91.1 UK mpg 32.3 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini / sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 8.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 8.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 8.2 s |
| Huippunopeus | 175 km/h 108.74 mph |
| Päästönormi | China VI |
| Paino/teho suhde | 10.9 kg/hv, 91.6 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 8.5 kg/Nm, 118 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 34.28 kWh |
| Akun teknologia | Litium-rautafosfaatti (LiFePO4) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (CLTC) | 305 km 189.52 mi |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 163 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 210 Nm 154.89 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Edessä, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 163 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 210 Nm 154.89 lb.-ft. |
| Polttomoottori | |
| Teho | 101 hv |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 67.4 hv/l |
| Vääntömomentti | 126 Nm 92.93 lb.-ft. |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | BYD472QC |
| Moottorin tilavuus | 1498 sm3 91.41 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Monipistesuihkutus |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC, VVT |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1780 kg 3924.23 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 650 l 22.95 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Mitat | |
| Pituus | 4620 mm 181.89 in. |
| Leveys | 1860 mm 73.23 in. |
| Korkeus | 1630 mm 64.17 in. |
| Pyörän perusta | 2770 mm 109.06 in. |
| Etupyörän jälki | 1575 mm 62.01 in. |
| Takapyörän jälki | 1575 mm 62.01 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.5 m 34.45 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton etupyöriä ja mahdollistavat täysin sähköisen tai sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | automaattinen vaihdelaatikko E-CVT |
| Etujousitus | Itsenäinen tyyppiä McPherson |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Levy |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 215/55 R18 |
| Vanteen koko | 18 |