
| Av vilken typ är karosseriet, iCAR V27? | Terrängfordon, SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur ECO är bilen, iCAR V27 1.5T 34.3 kWh (252 Hp) Range Extender? | China VI |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 1.5T 34.3 kWh (252 Hp) Range Extender? | 210 km 130.49 mi |
| Vad är elförbrukningen, iCAR V27 1.5T 34.3 kWh (252 Hp) Range Extender? | 20.4 kWh/100 km 32.83 kWh/100 mi 103 MPGe 4.9 km/kWh 3 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 V27 1.5T 34.3 kWh (252 Hp) Range Extender? | 180 km/t | 111.85 mph 0-100 km/t: 8.4 s 0-60 mph: 8 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, iCAR V27 Terrängfordon, SUV 2026 1.5T 34.3 kWh (252 Hp) Range Extender? | 252 hk, 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, iCAR V27 Terrängfordon, SUV 2026 1.5T 34.3 kWh (252 Hp) Range Extender? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 iCAR 1.5T 34.3 kWh (252 Hp) Range Extender? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, iCAR V27 Terrängfordon, SUV 2026 1.5T 34.3 kWh (252 Hp) Range Extender? | Bakhjulsdrift. PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn driver endast en generator utan mekanisk anslutning till driften. En elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 iCAR V27 Terrängfordon, SUV ? | 5055 mm 199.02 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 iCAR V27 Terrängfordon, SUV ? | 1976 mm 77.8 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 iCAR V27 1.5T 34.3 kWh (252 Hp) Range Extender? | 2222 kg 4898.67 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 iCAR V27 Terrängfordon, SUV ? | 715 - 1818 l 25.25 - 64.2 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 iCAR V27 1.5T 34.3 kWh (252 Hp) Range Extender? | 1, Automat |
| Märke | iCAR |
|---|---|
| Modell | V27 |
| Generation | V27 |
| Modifikation (motor) | 1.5T 34.3 kWh (252 hk) Range Extender |
| fabrikstillverkning, början | Januari, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | Terrängfordon, SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.4 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.4 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8 s |
| Toppfart | 180 km/t 111.85 mph |
| Miljöklass | China VI |
| Vikt/effektförhållande | 8.8 kg/hk, 113.4 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 7.4 kg/Nm, 135 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 34.3 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (CLTC) | 210 km 130.49 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 20.4 kWh/100 km
32.83 kWh/100 mi 103 MPGe 4.9 km/kWh 3 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 252 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 252 hk |
| System Vridmoment | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Effekt | 156 hk |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 104.1 hk/l |
| Vridmoment | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | SQRH4J15 |
| Cylindervolym | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 2222 kg 4898.67 lbs. |
|---|---|
| Minimalt volym av bagagehylla | 715 l 25.25 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1818 l 64.2 cu. ft. |
| Tankvolym | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Längd | 5055 mm 199.02 in. |
|---|---|
| Bredd | 1976 mm 77.8 in. |
| Höjd | 1894 mm 74.57 in. |
| Hjulbas | 2910 mm 114.57 in. |
| Spårvidd fram | 1668 mm 65.67 in. |
| Spårvidd bak | 1673 mm 65.87 in. |
| Frigångshöjd | 220 mm 8.66 in. |
| Vändcirkel | 12 m 39.37 ft. |
| Approach vinkel | 24.5° |
| Avgångsvinkel | 24.5° |
| plaskdjup | 600 mm 23.62 in. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver endast en generator utan mekanisk anslutning till driften. En elmotor driver bakhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 255/55 R19 |
| Storlek av | 19 |