
| Av vilken typ är karosseriet, BYD Ti 7? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, DM-p 1.5L 35.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 150 km 93.21 mi |
| Hur snabb är bilen, 2026 Ti 7 DM-p 1.5L 35.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 190 km/t | 118.06 mph 0-100 km/t: 4.8 s 0-60 mph: 4.6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, BYD Ti 7 SUV 2026 DM-p 1.5L 35.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 490 hk, 620 Nm 457.29 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, BYD Ti 7 SUV 2026 DM-p 1.5L 35.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 BYD DM-p 1.5L 35.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, BYD Ti 7 SUV 2026 DM-p 1.5L 35.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | Fyrhjulsdrift (4x4). PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). En förbränningsmotor driver framhjulen, en elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 BYD Ti 7 SUV ? | 4999 mm 196.81 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 BYD Ti 7 SUV ? | 1995 mm 78.54 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 BYD Ti 7 DM-p 1.5L 35.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 2450 kg 5401.33 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 BYD Ti 7 DM-p 1.5L 35.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 2860 kg 6305.22 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 BYD Ti 7 SUV ? | 522 l 18.43 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 BYD Ti 7 DM-p 1.5L 35.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | Automat E-CVT |
| Märke | BYD |
|---|---|
| Modell | Ti 7 |
| Generation | Ti 7 |
| Modifikation (motor) | DM-p 1.5L 35.6 kWh (490 hk) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT |
| fabrikstillverkning, början | 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 4.8 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.8 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 4.6 s |
| Toppfart | 190 km/t 118.06 mph |
| Vikt/effektförhållande | 5 kg/hk, 200 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4 kg/Nm, 253.1 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 35.6 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (NEDC) | 150 km 93.21 mi |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 218 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ210XYC |
| Elmotorns placering | Främre, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 272 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 360 Nm 265.52 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ200XSBN |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 490 hk |
| System Vridmoment | 620 Nm 457.29 lb.-ft. |
| Effekt | 156 hk |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 104.1 hk/l |
| Vridmoment | 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | Xiaoyun / BYD472ZQB |
| Cylindervolym | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 2450 kg 5401.33 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2860 kg 6305.22 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 410 kg 903.9 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 522 l 18.43 cu. ft. |
| Tankvolym | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Längd | 4999 mm 196.81 in. |
|---|---|
| Bredd | 1995 mm 78.54 in. |
| Höjd | 1822 mm 71.73 in. |
| Hjulbas | 2920 mm 114.96 in. |
| Spårvidd fram | 1708 mm 67.24 in. |
| Spårvidd bak | 1708 mm 67.24 in. |
| Vändcirkel | 11.4 m 37.4 ft. |
| Drivverkets arkitektur | En förbränningsmotor driver framhjulen, en elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | Automat E-CVT |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 255/60 R19; 255/50 R20 |
| Storlek av | 19; 20 |