
| Av vilken typ är karosseriet, BMW X7 (G07)? | SUV , 5 dörrar, 6-7 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, BMW X7 (G07) M50i V8 (530 Hp) xDrive Steptronic? | 12.3-12.8 l/100 km 19.1 - 18.4 US mpg 23 - 22.1 UK mpg 8.1 - 7.8 km/l |
| Hur ECO är bilen, BMW X7 M50i V8 (530 Hp) xDrive Steptronic? | 280-292 g/km CO2 Euro 6d-Temp |
| Hur snabb är bilen, 2019 X7 (G07) M50i V8 (530 Hp) xDrive Steptronic? | 250 km/t | 155.34 mph 0-100 km/t: 4.7 s 0-60 mph: 4.5 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, BMW X7 SUV 2019 M50i V8 (530 Hp) xDrive Steptronic? | 530 hk, 750 Nm 553.17 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, BMW X7 SUV 2019 M50i V8 (530 Hp) xDrive Steptronic? | 4.4 l 4395 cm3 268.2 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2019 BMW M50i V8 (530 Hp) xDrive Steptronic? | 8, V-motor |
| Vilken är typen av drivning, BMW X7 (G07) SUV 2019 M50i V8 (530 Hp) xDrive Steptronic? | Fyrhjulsdrift (4x4). Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 2019 BMW X7 SUV ? | 5151 mm 202.8 in. |
| Hur bred är bilen, 2019 BMW X7 SUV ? | 2000 mm 78.74 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2019 BMW X7 (G07) M50i V8 (530 Hp) xDrive Steptronic? | 2490 kg 5489.51 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2019 BMW X7 (G07) M50i V8 (530 Hp) xDrive Steptronic? | 3295 kg 7264.23 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2019 BMW X7 SUV ? | 326 - 2120 l 11.51 - 74.87 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2019 BMW X7 (G07) M50i V8 (530 Hp) xDrive Steptronic? | 8, Automat Steptronic |
| Märke | BMW |
|---|---|
| Modell | X7 |
| Generation | X7 (G07) |
| Modifikation (motor) | M50i V8 (530 hk) xDrive Steptronic |
| fabrikstillverkning, början | 2019 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2022 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 6-7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning, BLANDAD KÖRNING (WLTP) | 12.3-12.8 l/100 km
19.1 - 18.4 US mpg 23 - 22.1 UK mpg 8.1 - 7.8 km/l |
|---|---|
| CO2-utsläpp (WLTP) | 280-292 g/km |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 14.8-15.3 l/100 km
15.9 - 15.4 US mpg 19.1 - 18.5 UK mpg 6.8 - 6.5 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 8.8-8.9 l/100 km
26.7 - 26.4 US mpg 32.1 - 31.7 UK mpg 11.4 - 11.2 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 11-11.2 l/100 km
21.4 - 21 US mpg 25.7 - 25.2 UK mpg 9.1 - 8.9 km/l |
| CO2-utsläpp | 252-258 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 4.7 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.7 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 4.5 s |
| Toppfart | 250 km/t 155.34 mph |
| Miljöklass | Euro 6d-Temp |
| Vikt/effektförhållande | 4.7 kg/hk, 212.9 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 3.3 kg/Nm, 301.2 Nm/ton |
| Effekt | 530 hk @ 5500-6000 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 120.6 hk/l |
| Vridmoment | 750 Nm @ 1800-4600 varv/min 553.17 lb.-ft. @ 1800-4600 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | N63B44D |
| Cylindervolym | 4395 cm3 268.2 cu. in. |
| Antal cylindrar | 8 |
| Motorkonfiguration | V-motor |
| Cylinderdiameter | 89 mm 3.5 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 88.3 mm 3.48 in. |
| Mån av förtätning | 10.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Twin-power turbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Motoroljekapacitet | 10.5 l 11.1 US qt | 9.24 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Motorsystem | Partikelfilter |
| Egen massa | 2490 kg 5489.51 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 3295 kg 7264.23 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 805 kg 1774.72 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 326 l 11.51 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 2120 l 74.87 cu. ft. |
| Tankvolym | 83 l 21.93 US gal | 18.26 UK gal |
| Max Taklast | 100 kg 220.46 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 3500 kg 7716.18 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 140 kg 308.65 lbs. |
| Längd | 5151 mm 202.8 in. |
|---|---|
| Bredd | 2000 mm 78.74 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2218 mm 87.32 in. |
| Höjd | 1805 mm 71.06 in. |
| Hjulbas | 3105 mm 122.24 in. |
| Spårvidd fram | 1682 mm 66.22 in. |
| Spårvidd bak | 1703 mm 67.05 in. |
| främre överhäng | 874 mm 34.41 in. |
| bakre överhäng | 1172 mm 46.14 in. |
| Frigångshöjd | 221 mm 8.7 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.34 |
| Vändcirkel | 13 m 42.65 ft. |
| Approach vinkel | 25° |
| Avgångsvinkel | 22.2° |
| rampvinkeln | 19.8° |
| plaskdjup | 500 mm 19.69 in. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
|---|---|
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat Steptronic |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 285/45 R21 113Y XL |
| Storlek av | 9.5J x 21 |