
| Av vilken typ är karosseriet, BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020)? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 525Li (184 Hp) Steptronic? | 6.5-7.4 l/100 km 36.2 - 31.8 US mpg 43.5 - 38.2 UK mpg 15.4 - 13.5 km/l |
| Hur snabb är bilen, 2020 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 525Li (184 Hp) Steptronic? | 230 km/t | 142.92 mph 0-100 km/t: 8.6 s 0-60 mph: 8.2 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, BMW 5 Series Sedan 2020 525Li (184 Hp) Steptronic? | 184 hk, 290 Nm 213.89 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, BMW 5 Series Sedan 2020 525Li (184 Hp) Steptronic? | 2.0 l 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2020 BMW 525Li (184 Hp) Steptronic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) Sedan 2020 525Li (184 Hp) Steptronic? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2020 BMW 5 Series Sedan ? | 5106 mm 201.02 in. |
| Hur bred är bilen, 2020 BMW 5 Series Sedan ? | 1868 mm 73.54 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2020 BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 525Li (184 Hp) Steptronic? | 1705 kg 3758.88 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2020 BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 525Li (184 Hp) Steptronic? | 2225 kg 4905.29 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2020 BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 525Li (184 Hp) Steptronic? | 8, Automat Steptronic |
| Märke | BMW |
|---|---|
| Modell | 5 Series |
| Generation | 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) |
| Modifikation (motor) | 525Li (184 hk) Steptronic |
| fabrikstillverkning, början | September, 2020 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2023 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 6.5-7.4 l/100 km
36.2 - 31.8 US mpg 43.5 - 38.2 UK mpg 15.4 - 13.5 km/l |
|---|---|
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.2 s |
| Toppfart | 230 km/t 142.92 mph |
| Vikt/effektförhållande | 9.3 kg/hk, 107.9 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.9 kg/Nm, 170.1 Nm/ton |
| Effekt | 184 hk @ 5000-6500 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 92.1 hk/l |
| Vridmoment | 290 Nm @ 1350-4250 varv/min 213.89 lb.-ft. @ 1350-4250 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | B48B20C |
| Cylindervolym | 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 82 mm 3.23 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 94.6 mm 3.72 in. |
| Mån av förtätning | 11:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Twin-scroll turbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Motoroljekapacitet | 5.25 l 5.55 US qt | 4.62 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 1705 kg 3758.88 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2225 kg 4905.29 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 520 kg 1146.4 lbs. |
| Tankvolym | 68 l 17.96 US gal | 14.96 UK gal |
| Längd | 5106 mm 201.02 in. |
|---|---|
| Bredd | 1868 mm 73.54 in. |
| Höjd | 1500 mm 59.06 in. |
| Hjulbas | 3105 mm 122.24 in. |
| Spårvidd fram | 1598 mm 62.91 in. |
| Spårvidd bak | 1622 mm 63.86 in. |
| Approach vinkel | 17° |
| Avgångsvinkel | 18° |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat Steptronic |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 245/45 R18; 245/40 R19 Bakdäck: 245/45 R18; 275/35 R19 |
| Storlek av | Framfälgar: 8J x 18; 8J x 19 Bakfälgar: 8J x 18; 9J x 19 |