
| De ce tip este caroseria, Renault Megane Conquest? | Coupe, SUV, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Renault Megane Conquest 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 4.8-5.2 l/100 km 49 - 45.2 US mpg 58.9 - 54.3 UK mpg 20.8 - 19.2 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Renault Megane Conquest 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 108-117 g/km CO2 Euro 6D Full |
| Cât de rapidă este mașina, 2021 Megane Conquest 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 174 km/h | 108.12 mph 0-100 km/h: 10.8 sec 0-60 mph: 10.3 sec |
| Care este puterea motorului, Renault Megane Conquest Coupe, SUV 2021 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 143 CP, 148 Nm 109.16 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Renault Megane Conquest Coupe, SUV 2021 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 1.6 l 1598 cm3 97.52 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2021 Renault 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Renault Megane Conquest Coupe, SUV 2021 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | Tracţiunea faţă. FHEV (vehicul electric complet hibrid). MAI și motorul electric pun în mișcare roțile din față ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa în regim complet electric sau mixt. |
| Care este lungimea vehiculului, 2021 Renault Megane Conquest Coupe, SUV? | 4568 mm 179.84 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2021 Renault Megane Conquest Coupe, SUV? | 1821 mm 71.69 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2021 Renault Megane Conquest 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 1435 kg 3163.63 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2021 Renault Megane Conquest 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 1961 kg 4323.26 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2021 Renault Megane Conquest Coupe, SUV? | 480 - 1263 l 16.95 - 44.6 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2021 Renault Megane Conquest 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | cutie automată Multimode |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Renault |
| Model | Megane Conquest |
| Generație | Megane Conquest |
| Modificare (Tip motor) | 1.6 (143 CP) E-TECH Hybrid Multimode |
| Anul inceperii productiei | 2021 an |
| Anul opririi productiei | Iulie, 2023 an |
| Arhitectura grupului propulsor | FHEV (vehicul electric complet hibrid) |
| Tipul caroseriei | Coupe, SUV |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil, MIXT (WLTP) | 4.8-5.2 l/100 km
49 - 45.2 US mpg 58.9 - 54.3 UK mpg 20.8 - 19.2 km/l |
| Emisii CO2 (WLTP) | 108-117 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 10.8 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 10.8 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 10.3 sec |
| Viteza maximă | 174 km/h 108.12 mph |
| Standardul ecologic | Euro 6D Full |
| Raport greutate/putere | 10 kg/CP, 99.7 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 9.7 kg/Nm, 103.1 Nm/tonă |
| Autovehicule electrice și hibride | |
| Capacitatea brută a bateriei | 1.2 kWh |
| Voltajul bateriei | 230 V |
| Tehnologia de stocare a bateriei | Litiu-ion (Li-Ion) |
| Greutatea bateriei | 45 kg 99.21 lbs. |
| Electric motor 1 | |
| Putere Motor electric | 49 CP |
| Cuplu motor electric | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Locația motorului electric | Integrat în transmisie |
| Tip motor electric | Sincron |
| Puterea sistemului | 143 CP |
| Motor cu combustie interna | |
| Putere | 95 CP @ 5600 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 59.4 CP/l |
| Cuplu | 148 Nm @ 3600 rot/min 109.16 lb.-ft. @ 3600 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | H4M 632 |
| Volumul motorului | 1598 cm3 97.52 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 78 mm 3.07 in. |
| Cursa cilindrilor | 83.6 mm 3.29 in. |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Iinjecție cu mai multe porturi |
| Aspirația motorului | Motor aspirat natural |
| Distribuție | DOHC |
| Capacitate baie ulei | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1435 kg 3163.63 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 1961 kg 4323.26 lbs. |
| Încarcatura maxima | 526 kg 1159.63 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 480 l 16.95 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1263 l 44.6 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 80 kg 176.37 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 760 kg 1675.51 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 75 kg 165.35 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4568 mm 179.84 in. |
| Lăţime | 1821 mm 71.69 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2034 mm 80.08 in. |
| Înălţime | 1571-1576 mm 61.85 - 62.05 in. |
| Ampatament | 2720 mm 107.09 in. |
| Ecartament faţă | 1562 mm 61.5 in. |
| Ecartament spate | 1584 mm 62.36 in. |
| consola frontala | 878 mm 34.57 in. |
| consola spate | 970 mm 38.19 in. |
| Garda la sol | 200 mm 7.87 in. |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.2 m 36.75 ft. |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI și motorul electric pun în mișcare roțile din față ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa în regim complet electric sau mixt. |
| Tractiune | Tracţiunea faţă |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | cutie automată Multimode |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | semi-independent, arc, fascicul elastic |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 296x26 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc, 260x8 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 215/60 R17; 215/55 R18 |
| Dimensiunea jantelor | 7J x 17; 7J x 18 |