
| Korimalli, Renault Megane Conquest? | Coupe , SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Renault Megane Conquest 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 4.8-5.2 l/100 km 49 - 45.2 US mpg 58.9 - 54.3 UK mpg 20.8 - 19.2 km/l |
| Päästöt, Renault Megane Conquest 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 108-117 g/km CO2 Euro 6D Full |
| Huippunopeus, 2021 Megane Conquest 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 174 km/h | 108.12 mph 0-100 km/h: 10.8 s 0-60 mph: 10.3 s |
| Teho, Renault Megane Conquest Coupe , SUV 2021 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 143 hv, 148 Nm 109.16 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Renault Megane Conquest Coupe , SUV 2021 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 1.6 l 1598 sm3 97.52 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2021 Renault 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Renault Megane Conquest Coupe , SUV 2021 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | Etuveto . FHEV (Täysihybridi). Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton etupyöriä ja mahdollistavat täysin sähköisen tai sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pituus, 2021 Renault Megane Conquest Coupe , SUV? | 4568 mm 179.84 in. |
| Leveys, 2021 Renault Megane Conquest Coupe , SUV? | 1821 mm 71.69 in. |
| Nettopaino, 2021 Renault Megane Conquest 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 1435 kg 3163.63 lbs. |
| Kokonaispaino, 2021 Renault Megane Conquest 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | 1961 kg 4323.26 lbs. |
| Tavaratila, 2021 Renault Megane Conquest Coupe , SUV? | 480 - 1263 l 16.95 - 44.6 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2021 Renault Megane Conquest 1.6 (143 Hp) E-TECH Hybrid Multimode? | automaattinen vaihdelaatikko Multimode |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Renault |
| Malli | Megane Conquest |
| Sukupolvi | Megane Conquest |
| Versio (moottori) | 1.6 (143 hv) E-TECH Hybrid Multimode |
| Tuotannon aloitusvuosi | 2021 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Heinäkuu, 2023 v |
| Tehoyksikön rakenne | FHEV (Täysihybridi) |
| Korimalli | Coupe , SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineen, yhdistetty (WLTP) | 4.8-5.2 l/100 km
49 - 45.2 US mpg 58.9 - 54.3 UK mpg 20.8 - 19.2 km/l |
| CO2-päästöt (WLTP) | 108-117 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 10.8 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 10.8 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 10.3 s |
| Huippunopeus | 174 km/h 108.12 mph |
| Päästönormi | Euro 6D Full |
| Paino/teho suhde | 10 kg/hv, 99.7 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 9.7 kg/Nm, 103.1 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 1.2 kWh |
| Akun jännite | 230 V |
| Akun teknologia | Litium-ioni (Li-Ion) |
| Akun paino | 45 kg 99.21 lbs. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 49 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Integroitu vaihteistoon |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 143 hv |
| Polttomoottori | |
| Teho | 95 hv @ 5600 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 59.4 hv/l |
| Vääntömomentti | 148 Nm @ 3600 kierrosta/min 109.16 lb.-ft. @ 3600 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | H4M 632 |
| Moottorin tilavuus | 1598 sm3 97.52 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 78 mm 3.07 in. |
| Männän liike | 83.6 mm 3.29 in. |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Monipistesuihkutus |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1435 kg 3163.63 lbs. |
| Enimmäispaino | 1961 kg 4323.26 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 526 kg 1159.63 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 480 l 16.95 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1263 l 44.6 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 80 kg 176.37 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 760 kg 1675.51 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4568 mm 179.84 in. |
| Leveys | 1821 mm 71.69 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2034 mm 80.08 in. |
| Korkeus | 1571-1576 mm 61.85 - 62.05 in. |
| Pyörän perusta | 2720 mm 107.09 in. |
| Etupyörän jälki | 1562 mm 61.5 in. |
| Takapyörän jälki | 1584 mm 62.36 in. |
| etuylitys | 878 mm 34.57 in. |
| takaylitys | 970 mm 38.19 in. |
| Maavara | 200 mm 7.87 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.2 m 36.75 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton etupyöriä ja mahdollistavat täysin sähköisen tai sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | automaattinen vaihdelaatikko Multimode |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Puoli-itsenäinen jousitus , Joustava palkki |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 296x26 mm |
| Takajarrut | Levy , 260x8 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 215/60 R17; 215/55 R18 |
| Vanteen koko | 7J x 17; 7J x 18 |