
| Korimalli, Lincoln Continental Mark IV? | Coupe , 2 Ovien, 4 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Lincoln Continental Mark IV 7.5 V8 (212 Hp) SelectShift? | 21.4 l/100 km 11 US mpg 13.2 UK mpg 4.7 km/l |
| Huippunopeus, 1971 Continental Mark IV 7.5 V8 (212 Hp) SelectShift? | 190 km/h | 118.06 mph 0-60 mph: 10.8 s |
| Teho, Lincoln Continental Mark Coupe 1971 7.5 V8 (212 Hp) SelectShift? | 212 hv |
| Sylinteritilavuus, Lincoln Continental Mark Coupe 1971 7.5 V8 (212 Hp) SelectShift? | 7.5 l 7538 sm3 460 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 1971 Lincoln 7.5 V8 (212 Hp) SelectShift? | 8, V-moottori |
| Vetotapa, Lincoln Continental Mark IV Coupe 1971 7.5 V8 (212 Hp) SelectShift? | Takaveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pituus, 1971 Lincoln Continental Mark Coupe ? | 5591 mm 220.12 in. |
| Leveys, 1971 Lincoln Continental Mark Coupe ? | 2012 mm 79.21 in. |
| Nettopaino, 1971 Lincoln Continental Mark IV 7.5 V8 (212 Hp) SelectShift? | 2268 kg 5000.08 lbs. |
| Tavaratila, 1971 Lincoln Continental Mark Coupe ? | 450 l 15.89 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 1971 Lincoln Continental Mark IV 7.5 V8 (212 Hp) SelectShift? | 3, automaattinen vaihdelaatikko SelectShift |
| Merkki | Lincoln |
|---|---|
| Malli | Continental Mark |
| Sukupolvi | Continental Mark IV |
| Versio (moottori) | 7.5 V8 (212 hv) SelectShift |
| Tuotannon aloitusvuosi | 1971 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 1972 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Coupe |
| Paikkojen lukumäärä | 4 |
| Ovien lukumäärä | 2 |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty | 21.4 l/100 km
11 US mpg 13.2 UK mpg 4.7 km/l |
|---|---|
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph | 10.8 s |
| Huippunopeus | 190 km/h 118.06 mph |
| Paino/teho suhde | 10.7 kg/hv, 93.5 hv/tonnia |
| Teho | 212 hv |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 28.1 hv/l |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | Ford 385 |
| Moottorin tilavuus | 7538 sm3 460 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 8 |
| Moottorin kokoonpano | V-moottori |
| Sylinterien halkaisija | 110.74 mm 4.36 in. |
| Männän liike | 97.79 mm 3.85 in. |
| Puristussuhde | 8.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 2 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Kaasutin |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Kaasunjakelumekanismi | OHV |
| Moottorin öljytilavuus | 4.7 l 4.97 US qt | 4.14 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 19.4 l 20.5 US qt | 17.07 UK qt |
| Paino | 2268 kg 5000.08 lbs. |
|---|---|
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 450 l 15.89 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 85 l 22.45 US gal | 18.7 UK gal |
| Pituus | 5591 mm 220.12 in. |
|---|---|
| Leveys | 2012 mm 79.21 in. |
| Korkeus | 1331 mm 52.4 in. |
| Pyörän perusta | 3058 mm 120.39 in. |
| Etupyörän jälki | 1600 mm 62.99 in. |
| Takapyörän jälki | 1603 mm 63.11 in. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 3 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko SelectShift |
| Etujousitus | Kierrejousi, Kaksoispoikittainen tukivarsi |
| Takajousitus | Jäykkä akseli, Poikittainen vakaaja , Kierrejousi |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Rummut |
| Voimaohjaus | Hydraulinen ohjaus |
| Renkaan koko | 225/75 R15 |
| Vanteen koko | 7J x 15 |