
| Av vilken typ är karosseriet, Skoda Enyaq (facelift 2025)? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 547-584 km 339.89 - 362.88 mi |
| Vad är elförbrukningen, Skoda Enyaq (facelift 2025) 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 15.3-16.5 kWh/100 km 24.62 - 26.55 kWh/100 mi 137 - 127 MPGe 6.5 - 6.1 km/kWh 4.1 - 3.8 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 Enyaq (facelift 2025) 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 180 km/t | 111.85 mph 0-100 km/t: 6.3 s 0-60 mph: 6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Skoda Enyaq SUV 2026 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 299 hk |
| Vilken är typen av drivning, Skoda Enyaq (facelift 2025) SUV 2026 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | Fyrhjulsdrift (4x4). BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Skoda Enyaq SUV ? | 4658 mm 183.39 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Skoda Enyaq SUV ? | 1879 mm 73.98 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Skoda Enyaq (facelift 2025) 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 2143-2281 kg 4724.51 - 5028.74 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Skoda Enyaq (facelift 2025) 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 2750 kg 6062.71 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Skoda Enyaq SUV ? | 585 - 1710 l 20.66 - 60.39 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Skoda Enyaq (facelift 2025) 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 1, Automat |
| Märke | Skoda |
|---|---|
| Modell | Enyaq |
| Generation | Enyaq (facelift 2025) |
| Modifikation (motor) | 85x 82 kWh (299 hk) AWD |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 6.3 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.3 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 6 s |
| Toppfart | 180 km/t 111.85 mph |
| Vikt/effektförhållande | 7.2 kg/hk, 139.5 hk/ton |
| Brutto batterikapacitet | 82 kWh |
|---|---|
| Netto (användbar) batterikapacitet | 77 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjon (Li-Ion) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd (WLTP) | 547-584 km 339.89 - 362.88 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 15.3-16.5 kWh/100 km
24.62 - 26.55 kWh/100 mi 137 - 127 MPGe 6.5 - 6.1 km/kWh 4.1 - 3.8 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Asynkron |
| Systemkraft | 299 hk |
| Egen massa | 2143-2281 kg 4724.51 - 5028.74 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2750 kg 6062.71 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 469-607 kg 1033.97 - 1338.21 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 585 l 20.66 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1710 l 60.39 cu. ft. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Längd | 4658 mm 183.39 in. |
|---|---|
| Bredd | 1879 mm 73.98 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2148 mm 84.57 in. |
| Höjd | 1620 mm 63.78 in. |
| Hjulbas | 2766 mm 108.9 in. |
| Spårvidd fram | 1587 mm 62.48 in. |
| Spårvidd bak | 1561 mm 61.46 in. |
| främre överhäng | 869 mm 34.21 in. |
| bakre överhäng | 1023 mm 40.28 in. |
| Frigångshöjd | 168-181 mm 6.61 - 7.13 in. |
| Vändcirkel | 11.5 m 37.73 ft. |
| Approach vinkel | 15.5° |
| Avgångsvinkel | 18.1° |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Trummande |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek av | 19; 20 |