
| Av vilken typ är karosseriet, Renault Megane IV? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Renault Megane IV 1.3 TCe (160 Hp) EDC FAP? | 5.6-5.8 l/100 km 42 - 40.6 US mpg 50.4 - 48.7 UK mpg 17.9 - 17.2 km/l |
| Hur ECO är bilen, Renault Megane 1.3 TCe (160 Hp) EDC FAP? | 127-133 g/km CO2 Euro 6 |
| Hur snabb är bilen, 2018 Megane IV 1.3 TCe (160 Hp) EDC FAP? | 205 km/t | 127.38 mph 0-100 km/t: 8.2 s 0-60 mph: 7.8 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Renault Megane Halvkombi 2018 1.3 TCe (160 Hp) EDC FAP? | 160 hk, 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Renault Megane Halvkombi 2018 1.3 TCe (160 Hp) EDC FAP? | 1.3 l 1333 cm3 81.34 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2018 Renault 1.3 TCe (160 Hp) EDC FAP? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Renault Megane IV Halvkombi 2018 1.3 TCe (160 Hp) EDC FAP? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2018 Renault Megane Halvkombi ? | 4359 mm 171.61 in. |
| Hur bred är bilen, 2018 Renault Megane Halvkombi ? | 1814 mm 71.42 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2018 Renault Megane IV 1.3 TCe (160 Hp) EDC FAP? | 1279-1378 kg 2819.71 - 3037.97 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2018 Renault Megane IV 1.3 TCe (160 Hp) EDC FAP? | 1839 kg 4054.3 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2018 Renault Megane Halvkombi ? | 407 - 1247 l 14.37 - 44.04 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2018 Renault Megane IV 1.3 TCe (160 Hp) EDC FAP? | 7, Automat EDC |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Renault |
| Modell | Megane |
| Generation | Megane IV |
| Modifikation (motor) | 1.3 TCe (160 hk) EDC FAP |
| fabrikstillverkning, början | 2018 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2020 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC, WLTP likvärdig) | 6.5-7.1 l/100 km
36.2 - 33.1 US mpg 43.5 - 39.8 UK mpg 15.4 - 14.1 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC, WLTP likvärdig) | 5-5.1 l/100 km
47 - 46.1 US mpg 56.5 - 55.4 UK mpg 20 - 19.6 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC, WLTP likvärdig) | 5.6-5.8 l/100 km
42 - 40.6 US mpg 50.4 - 48.7 UK mpg 17.9 - 17.2 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC, WLTP likvärdig) | 127-133 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.2 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.2 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 7.8 s |
| Toppfart | 205 km/t 127.38 mph |
| Miljöklass | Euro 6 |
| Vikt/effektförhållande | 8 kg/hk, 125.1 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.7 kg/Nm, 211.1 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 160 hk @ 5500 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 120 hk/l |
| Vridmoment | 270 Nm @ 1800 varv/min 199.14 lb.-ft. @ 1800 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | H5H 470 |
| Cylindervolym | 1333 cm3 81.34 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 72.2 mm 2.84 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 81.3 mm 3.2 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 6.5 l 6.87 US qt | 5.72 UK qt |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1279-1378 kg 2819.71 - 3037.97 lbs. |
| Tillåten massa | 1839 kg 4054.3 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 461-560 kg 1016.33 - 1234.59 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 407 l 14.37 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1247 l 44.04 cu. ft. |
| Tankvolym | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Max Taklast | 80 kg 176.37 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1650 kg 3637.63 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 675 kg 1488.12 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4359 mm 171.61 in. |
| Bredd | 1814 mm 71.42 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2058 mm 81.02 in. |
| Höjd | 1447 mm 56.97 in. |
| Hjulbas | 2669 mm 105.08 in. |
| Spårvidd fram | 1591 mm 62.64 in. |
| Spårvidd bak | 1586 mm 62.44 in. |
| främre överhäng | 919 mm 36.18 in. |
| bakre överhäng | 771 mm 30.35 in. |
| Frigångshöjd | 145 mm 5.71 in. |
| Vändcirkel | 11.2 m 36.75 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 7 växlar, Automat EDC |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Halvsjälvständig fjäders hjulupphängning , Vridning |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 280x24 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 260x8 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 205/55 R16; 205/50 R17; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Storlek av | 6.5J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |