
| Av vilken typ är karosseriet, Renault Megane IV? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Renault Megane IV 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 4.1-4.2 l/100 km 57.4 - 56 US mpg 68.9 - 67.3 UK mpg 24.4 - 23.8 km/l |
| Hur ECO är bilen, Renault Megane 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 108-111 g/km CO2 Euro 6 |
| Hur snabb är bilen, 2018 Megane IV 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 192 km/t | 119.3 mph 0-100 km/t: 10.6 s 0-60 mph: 10.1 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Renault Megane Halvkombi 2018 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 115 hk, 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Renault Megane Halvkombi 2018 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 1.5 l 1461 cm3 89.16 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2018 Renault 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Renault Megane IV Halvkombi 2018 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2018 Renault Megane Halvkombi ? | 4359 mm 171.61 in. |
| Hur bred är bilen, 2018 Renault Megane Halvkombi ? | 1814 mm 71.42 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2018 Renault Megane IV 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 1346 kg 2967.42 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2018 Renault Megane IV 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 1926 kg 4246.1 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2018 Renault Megane Halvkombi ? | 335 - 1180 l 11.83 - 41.67 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2018 Renault Megane IV 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 7, Automat EDC |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Renault |
| Modell | Megane |
| Generation | Megane IV |
| Modifikation (motor) | 1.5 Blue dCi (115 hk) EDC |
| fabrikstillverkning, början | 2018 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2020 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC, WLTP likvärdig) | 4.6-4.9 l/100 km
51.1 - 48 US mpg 61.4 - 57.6 UK mpg 21.7 - 20.4 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC, WLTP likvärdig) | 3.8 l/100 km
61.9 US mpg 74.3 UK mpg 26.3 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC, WLTP likvärdig) | 4.1-4.2 l/100 km
57.4 - 56 US mpg 68.9 - 67.3 UK mpg 24.4 - 23.8 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC, WLTP likvärdig) | 108-111 g/km |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 10.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 10.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 10.1 s |
| Toppfart | 192 km/t 119.3 mph |
| Miljöklass | Euro 6 |
| Vikt/effektförhållande | 11.7 kg/hk, 85.4 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.2 kg/Nm, 193.2 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 115 hk @ 3750 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 78.7 hk/l |
| Vridmoment | 260 Nm @ 2000 varv/min 191.77 lb.-ft. @ 2000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | K9K 873 |
| Cylindervolym | 1461 cm3 89.16 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 76 mm 2.99 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 80.5 mm 3.17 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | SOHC |
| Motoroljekapacitet | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 6 l 6.34 US qt | 5.28 UK qt |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1346 kg 2967.42 lbs. |
| Tillåten massa | 1926 kg 4246.1 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 580 kg 1278.68 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 335 l 11.83 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1180 l 41.67 cu. ft. |
| Tankvolym | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| AdBlue-tanken | 16 l 4.23 US gal | 3.52 UK gal |
| Max Taklast | 80 kg 176.37 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1650 kg 3637.63 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 710 kg 1565.28 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4359 mm 171.61 in. |
| Bredd | 1814 mm 71.42 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2058 mm 81.02 in. |
| Höjd | 1447 mm 56.97 in. |
| Hjulbas | 2669 mm 105.08 in. |
| Spårvidd fram | 1591 mm 62.64 in. |
| Spårvidd bak | 1586 mm 62.44 in. |
| främre överhäng | 919 mm 36.18 in. |
| bakre överhäng | 771 mm 30.35 in. |
| Frigångshöjd | 145 mm 5.71 in. |
| Vändcirkel | 11.2 m 36.75 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 7 växlar, Automat EDC |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Spiralfjäder, Vridning |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 280x24 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 260x8 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 205/55 R16; 205/50 R17; 225/45 R18 |
| Storlek av | 6.5J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |