
| Av vilken typ är karosseriet, Luxeed V9? | MPV , 5 dörrar, 7 platser |
|---|---|
| Hur ECO är bilen, Luxeed V9 1.5T 53.4 kWh (309 Hp) Extended Range? | China VI |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 1.5T 53.4 kWh (309 Hp) Extended Range? | 305 km 189.52 mi |
| Hur snabb är bilen, 2026 V9 1.5T 53.4 kWh (309 Hp) Extended Range? | 190 km/t | 118.06 mph 0-100 km/t: 9.3 s 0-60 mph: 8.8 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Luxeed V9 MPV 2026 1.5T 53.4 kWh (309 Hp) Extended Range? | 309 hk, 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Luxeed V9 MPV 2026 1.5T 53.4 kWh (309 Hp) Extended Range? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Luxeed 1.5T 53.4 kWh (309 Hp) Extended Range? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Luxeed V9 MPV 2026 1.5T 53.4 kWh (309 Hp) Extended Range? | Bakhjulsdrift. PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn driver endast en generator utan mekanisk anslutning till driften. En elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Luxeed V9 MPV ? | 5359 mm 210.98 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Luxeed V9 MPV ? | 2009 mm 79.09 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Luxeed V9 1.5T 53.4 kWh (309 Hp) Extended Range? | 2790 kg 6150.9 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Luxeed V9 MPV ? | 892 l 31.5 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Luxeed V9 1.5T 53.4 kWh (309 Hp) Extended Range? | 1, Automat |
| Märke | Luxeed |
|---|---|
| Modell | V9 |
| Generation | V9 |
| Modifikation (motor) | 1.5T 53.4 kWh (309 hk) Extended Range |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | MPV |
| Antal platser | 7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 9.3 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9.3 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.8 s |
| Toppfart | 190 km/t 118.06 mph |
| Miljöklass | China VI |
| Vikt/effektförhållande | 9 kg/hk, 110.8 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 12.7 kg/Nm, 78.9 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 53.4 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd (CLTC) | 305 km 189.52 mi |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 309 hk |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 309 hk |
| Effekt | 156 hk @ 5200 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 104.1 hk/l |
| Vridmoment | 220 Nm @ 2500 varv/min 162.26 lb.-ft. @ 2500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | SQRH4J15 |
| Cylindervolym | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 2790 kg 6150.9 lbs. |
|---|---|
| Minimalt volym av bagagehylla | 892 l 31.5 cu. ft. |
| Tankvolym | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Längd | 5359 mm 210.98 in. |
|---|---|
| Bredd | 2009 mm 79.09 in. |
| Höjd | 1879 mm 73.98 in. |
| Hjulbas | 3250 mm 127.95 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.253 |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver endast en generator utan mekanisk anslutning till driften. En elmotor driver bakhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) 4 svänghjul (bakre svänghjul) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 255/55 R19; 255/50 R20 |
| Storlek av | 19; 20 |