
| Av vilken typ är karosseriet, Lepas L6? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Lepas L6 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 4.99 l/100 km 47.1 US mpg 56.6 UK mpg 20 km/l |
| Hur ECO är bilen, Lepas L6 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 54 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Hur snabb är bilen, 2026 L6 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 0-100 km/t: 8.7 s 0-60 mph: 8.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Lepas L6 SUV 2026 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 279 hk, 365 Nm 269.21 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Lepas L6 SUV 2026 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Lepas 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Lepas L6 SUV 2026 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Framhjulsdrift . PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Lepas L6 SUV ? | 4552 mm 179.21 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Lepas L6 SUV ? | 1852 mm 72.91 in. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Lepas L6 SUV ? | 397 l 14.02 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Lepas L6 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Automat DHT |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Lepas |
| Modell | L6 |
| Generation | L6 |
| Modifikation (motor) | 1.5T 18.4 kWh (279 hk) Plug-in Hybrid DHT |
| fabrikstillverkning, början | 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 4.99 l/100 km
47.1 US mpg 56.6 UK mpg 20 km/l |
| CO2-utsläpp | 54 g/km |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.7 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.7 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.3 s |
| Miljöklass | Euro 6e-bis |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 18.4 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elmotorns placering | Främre, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 279 hk |
| System Vridmoment | 365 Nm 269.21 lb.-ft. |
| Förbränningsmotor | |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | SQRH4J15 |
| Cylindervolym | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Volym och vikter | |
| Minimalt volym av bagagehylla | 397 l 14.02 cu. ft. |
| Mått | |
| Längd | 4552 mm 179.21 in. |
| Bredd | 1852 mm 72.91 in. |
| Höjd | 1682 mm 66.22 in. |
| Hjulbas | 2700 mm 106.3 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | Automat DHT |
| Bromssystem fram | Skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |