| Av vilken typ är karosseriet, Fulwin X3L? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Fulwin X3L 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 Hp) Range Extender 4WD? | 6.4 l/100 km 36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Hur ECO är bilen, Fulwin X3 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 Hp) Range Extender 4WD? | China VI b |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 Hp) Range Extender 4WD? | 145-205 km 90.1 - 127.38 mi |
| Vad är elförbrukningen, Fulwin X3L 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 Hp) Range Extender 4WD? | 20.6 kWh/100 km 33.15 kWh/100 mi 102 MPGe 4.9 km/kWh 3 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2025 X3L 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 Hp) Range Extender 4WD? | 170 km/t | 105.63 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, Fulwin X3 SUV 2025 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 Hp) Range Extender 4WD? | 428 hk, 505 Nm 372.47 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Fulwin X3 SUV 2025 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 Hp) Range Extender 4WD? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2025 Fulwin 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 Hp) Range Extender 4WD? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Fulwin X3L SUV 2025 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 Hp) Range Extender 4WD? | Fyrhjulsdrift (4x4). PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn driver endast generatorn utan mekanisk anslutning till driften. Två elektriska motorer driver fram- och bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 Fulwin X3 SUV ? | 4503 mm 177.28 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 Fulwin X3 SUV ? | 1950 mm 76.77 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2025 Fulwin X3L 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 Hp) Range Extender 4WD? | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2025 Fulwin X3L 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 Hp) Range Extender 4WD? | 2485 kg 5478.49 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2025 Fulwin X3 SUV ? | 450 - 1238 l 15.89 - 43.72 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 Fulwin X3L 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 Hp) Range Extender 4WD? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Fulwin |
| Modell | X3 |
| Generation | X3L |
| Modifikation (motor) | 1.5 TGDI 33.68 kWh (428 hk) Range Extender 4WD |
| fabrikstillverkning, början | September, 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Toppfart | 170 km/t 105.63 mph |
| Miljöklass | China VI b |
| Vikt/effektförhållande | 4.7 kg/hk, 214 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4 kg/Nm, 252.5 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 33.68 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. | 145-205 km 90.1 - 127.38 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning | 20.6 kWh/100 km
33.15 kWh/100 mi 102 MPGe 4.9 km/kWh 3 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 252 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | 112AD3 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 177 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Asynkron |
| Systemkraft | 428 hk |
| System Vridmoment | 505 Nm 372.47 lb.-ft. |
| Förbränningsmotor | |
| Effekt | 156 hk @ 5200 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 104.1 hk/l |
| Vridmoment | 220 Nm @ 2500 varv/min 162.26 lb.-ft. @ 2500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | SQRH4J15 |
| Cylindervolym | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 72 mm 2.83 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 92 mm 3.62 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Tillåten massa | 2485 kg 5478.49 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 485 kg 1069.24 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 450 l 15.89 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1238 l 43.72 cu. ft. |
| Tankvolym | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 4503 mm 177.28 in. |
| Bredd | 1950 mm 76.77 in. |
| Höjd | 1815 mm 71.46 in. |
| Hjulbas | 2783 mm 109.57 in. |
| Spårvidd fram | 1669 mm 65.71 in. |
| Spårvidd bak | 1675 mm 65.94 in. |
| främre överhäng | 870 mm 34.25 in. |
| bakre överhäng | 850 mm 33.46 in. |
| Frigångshöjd | 225 mm 8.86 in. |
| Vändcirkel | 11.2 m 36.75 ft. |
| Approach vinkel | 22° |
| Avgångsvinkel | 30° |
| klättra vinkel | 45° |
| plaskdjup | 625 mm 24.61 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver endast generatorn utan mekanisk anslutning till driften. Två elektriska motorer driver fram- och bakhjulen. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 255/55 R19; 265/45 R21 |
| Storlek av | 8J x 19; 9J x 21 |