
| Av vilken typ är karosseriet, Dodge Magnum? | Kombi |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Dodge Magnum 3.5 i V6 24V AWD (254 Hp)? | 13.1 l/100 km 18 US mpg 21.6 UK mpg 7.6 km/l |
| Vad har motorn för toppeffekt, Dodge Magnum Kombi 2003 3.5 i V6 24V AWD (254 Hp)? | 254 hk |
| Vilken är typen av drivning, Dodge Magnum Kombi 2003 3.5 i V6 24V AWD (254 Hp)? | Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 2003 Dodge Magnum Kombi ? | 5022 mm 197.72 in. |
| Hur bred är bilen, 2003 Dodge Magnum Kombi ? | 1882 mm 74.09 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2003 Dodge Magnum 3.5 i V6 24V AWD (254 Hp)? | 1886 kg 4157.92 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2003 Dodge Magnum Kombi ? | 770 - 2027 l 27.19 - 71.58 cu. ft. |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Dodge |
| Modell | Magnum |
| Generation | Magnum |
| Modifikation (motor) | 3.5 i V6 24V AWD (254 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 2003 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2008 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kombi |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 15.7 l/100 km
15 US mpg 18 UK mpg 6.4 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 10.7 l/100 km
22 US mpg 26.4 UK mpg 9.3 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 13.1 l/100 km
18 US mpg 21.6 UK mpg 7.6 km/l |
| Typ bränsle | Bensin |
| Vikt/effektförhållande | 7.4 kg/hk, 134.7 hk/ton |
| Motor | |
| Effekt | 254 hk |
| Motormodell/Motorkod | EGG |
| Mån av förtätning | 10.1:1 |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Motoroljekapacitet | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 10 l 10.57 US qt | 8.8 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1886 kg 4157.92 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 770 l 27.19 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 2027 l 71.58 cu. ft. |
| Tankvolym | 72 l 19.02 US gal | 15.84 UK gal |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 8% stigning | 907 kg 1999.59 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 5022 mm 197.72 in. |
| Bredd | 1882 mm 74.09 in. |
| Höjd | 1481 mm 58.31 in. |
| Hjulbas | 3048 mm 120 in. |
| Frigångshöjd | 143 mm 5.63 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.365 |
| Vändcirkel | 11.8 m 38.71 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Storlek däck | 225/60 R18 |
| Storlek av | 7.5J x 18 |