| Av vilken typ är karosseriet, BYD Sea Lion 05 II? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 57.55 kWh (272 Hp) Electric? | 540 km 335.54 mi |
| Hur snabb är bilen, 2026 Sea Lion 05 II 57.55 kWh (272 Hp) Electric? | 190 km/t | 118.06 mph 0-100 km/t: 6.6 s 0-60 mph: 6.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, BYD Sea Lion 05 SUV 2026 57.55 kWh (272 Hp) Electric? | 272 hk, 230 Nm 169.64 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, BYD Sea Lion 05 II SUV 2026 57.55 kWh (272 Hp) Electric? | Bakhjulsdrift. BEV (Elbil). En elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 BYD Sea Lion 05 SUV ? | 4620 mm 181.89 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 BYD Sea Lion 05 SUV ? | 1860 mm 73.23 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 BYD Sea Lion 05 II 57.55 kWh (272 Hp) Electric? | 1710 kg 3769.9 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 BYD Sea Lion 05 SUV ? | 600 l 21.19 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 BYD Sea Lion 05 II 57.55 kWh (272 Hp) Electric? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | BYD |
| Modell | Sea Lion 05 |
| Generation | Sea Lion 05 II |
| Modifikation (motor) | 57.55 kWh (272 hk) Electric |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 6.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 6.3 s |
| Toppfart | 190 km/t 118.06 mph |
| Vikt/effektförhållande | 6.3 kg/hk, 159.1 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 7.4 kg/Nm, 134.5 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 57.55 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (CLTC) | 540 km 335.54 mi |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 272 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 230 Nm 169.64 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 272 hk |
| System Vridmoment | 230 Nm 169.64 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1710 kg 3769.9 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 600 l 21.19 cu. ft. |
| Mått | |
| Längd | 4620 mm 181.89 in. |
| Bredd | 1860 mm 73.23 in. |
| Höjd | 1630 mm 64.17 in. |
| Hjulbas | 2770 mm 109.06 in. |
| Spårvidd fram | 1565 mm 61.61 in. |
| Spårvidd bak | 1565 mm 61.61 in. |
| Vändcirkel | 9.4 m 30.84 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver bakhjulen. |
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 235/50 R18 |
| Storlek av | 18 |