
| Av vilken typ är karosseriet, BMW X1 (E84)? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, BMW X1 (E84) 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 7.9 l/100 km 29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| Hur ECO är bilen, BMW X1 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 183 g/km CO2 Euro 5 |
| Hur snabb är bilen, 2011 X1 (E84) 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 240 km/t | 149.13 mph 0-100 km/t: 6.5 s 0-60 mph: 6.2 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, BMW X1 SUV 2011 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 245 hk, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, BMW X1 SUV 2011 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 2.0 l 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2011 BMW 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, BMW X1 (E84) SUV 2011 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | Fyrhjulsdrift (4x4). Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver fordonets fyra hjul permanent. |
| Vad har fördonet för längd, 2011 BMW X1 SUV ? | 4454 mm 175.35 in. |
| Hur bred är bilen, 2011 BMW X1 SUV ? | 1798 mm 70.79 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2011 BMW X1 (E84) 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 1595 kg 3516.37 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2011 BMW X1 (E84) 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 2150 kg 4739.94 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2011 BMW X1 SUV ? | 420 - 1350 l 14.83 - 47.67 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2011 BMW X1 (E84) 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 6, Automat Steptronic |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | BMW |
| Modell | X1 |
| Generation | X1 (E84) |
| Modifikation (motor) | 28i (245 hk) xDrive Steptronic |
| fabrikstillverkning, början | Mars, 2011 år |
| fabrikstillverkning, slut | Maj, 2012 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 10.4 l/100 km
22.6 US mpg 27.2 UK mpg 9.6 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 7.9 l/100 km
29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 183 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 6.5 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.5 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 6.2 s |
| Toppfart | 240 km/t 149.13 mph |
| Miljöklass | Euro 5 |
| Vikt/effektförhållande | 6.5 kg/hk, 153.6 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.6 kg/Nm, 219.4 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 245 hk @ 5000-6500 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 122.7 hk/l |
| Vridmoment | 350 Nm @ 1250-4800 varv/min 258.15 lb.-ft. @ 1250-4800 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | N20B20A |
| Cylindervolym | 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 84 mm 3.31 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 90.1 mm 3.55 in. |
| Mån av förtätning | 10:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Twin-scroll turbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | Double-VANOS, VALVETRONIC |
| Motoroljekapacitet | 5.75 l 6.08 US qt | 5.06 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 8.5 l 8.98 US qt | 7.48 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1595 kg 3516.37 lbs. |
| Tillåten massa | 2150 kg 4739.94 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 555 kg 1223.57 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 420 l 14.83 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1350 l 47.67 cu. ft. |
| Tankvolym | 63 l 16.64 US gal | 13.86 UK gal |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 80 kg 176.37 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4454 mm 175.35 in. |
| Bredd | 1798 mm 70.79 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2044 mm 80.47 in. |
| Höjd | 1545 mm 60.83 in. |
| Hjulbas | 2760 mm 108.66 in. |
| Spårvidd fram | 1500 mm 59.06 in. |
| Spårvidd bak | 1529 mm 60.2 in. |
| främre överhäng | 791 mm 31.14 in. |
| bakre överhäng | 903 mm 35.55 in. |
| Frigångshöjd | 194 mm 7.64 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.33 |
| Vändcirkel | 11.8 m 38.71 ft. |
| Approach vinkel | 18° |
| Avgångsvinkel | 21.5° |
| rampvinkeln | 16.8° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver fordonets fyra hjul permanent. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 6 växlar, Automat Steptronic |
| Hjulupphängning fram | Fjäderben, Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 330x24 mm |
| Bromssystem bak | disk- ventil , 330x20 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 225/50 R17; 225/45 R18 Bakdäck: 225/50 R17; 225/45 R18; 255/40 R18 |
| Storlek av | Framfälgar: 7.5J x 17; 8J x 18 Bakfälgar: 7.5J x 17; 8J x 18; 9J x 18 |