
| Ποιος είναι ο τύπος αμαξώματος, BMW X1 (E84)? | SUV , 5 Πόρτες, 5 Καθίσματα |
|---|---|
| Ποια είναι η κατανάλωση καυσίμου, BMW X1 (E84) 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 7.9 l/100 km 29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| Πόσο ECO είναι το αυτοκίνητο, BMW X1 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 183 g/km CO2 Euro 5 |
| Πόσο γρήγορο είναι το αυτοκίνητο, 2011 X1 (E84) 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 240 km/h | 149.13 mph 0-100 km/h: 6.5 δευτ 0-60 mph: 6.2 δευτ |
| Ποια είναι η ισχύς του κινητήρα, BMW X1 SUV 2011 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 245 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Πόσο είναι ο κυβισμός του κινητήρα, BMW X1 SUV 2011 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 2.0 l 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Πόσους κυλίνδρους έχει ο κινητήρας, 2011 BMW 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 4, σε σειρά |
| Ποιο είναι το σύστημα κίνησης, BMW X1 (E84) SUV 2011 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | Οδήγηση όλων των τροχών (4x4). Κινητήρας εσωτερικής καύσης. O κινητήρας εσωτερικής καύσης κινεί μόνιμα τους τέσσερις τροχούς του οχήματος. |
| Πόσο είναι το μήκος του οχήματος, 2011 BMW X1 SUV ? | 4454 mm 175.35 in. |
| Πόσο είναι το πλάτος του οχήματος, 2011 BMW X1 SUV ? | 1798 mm 70.79 in. |
| Ποιο είναι το βάρος του αυτοκινήτου, 2011 BMW X1 (E84) 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 1595 κιλά 3516.37 lbs. |
| Ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος, 2011 BMW X1 (E84) 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 2150 κιλά 4739.94 lbs. |
| Πόσο διάστημα χώρου, 2011 BMW X1 SUV ? | 420 - 1350 l 14.83 - 47.67 cu. ft. |
| Πόσες ταχύτητες έχει το κιβώτιο ταχυτήτων, Τι τύπος είναι το κιβώτιο ταχυτήτων, 2011 BMW X1 (E84) 28i (245 Hp) xDrive Steptronic? | 6, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων Steptronic |
| Βασικές πληροφορίες | |
|---|---|
| μάρκα | BMW |
| μοντέλο | X1 |
| παραγωγή | X1 (E84) |
| τροποποιήσεις (κινητήρας) | 28i (245 Hp) xDrive Steptronic |
| έναρξη της παραγωγής | Μάρτιος, 2011 έτος |
| Τέλος της παραγωγής | Ενδέχεται, 2012 έτος |
| Αρχιτεκτονική της μονάδας κίνησης | Κινητήρας εσωτερικής καύσης |
| Τύπος κουπέ | SUV |
| Καθίσματα | 5 |
| Πόρτες | 5 |
| Εκτέλεση | |
| Κατανάλωση καυσίμου - Κύκλος εντός πόλης (NEDC) | 10.4 l/100 km
22.6 US mpg 27.2 UK mpg 9.6 km/l |
| Κατανάλωση καυσίμου - Κύκλος εκτός πόλης (NEDC) | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Κατανάλωση καυσίμου - Μικτός κύκλος (NEDC) | 7.9 l/100 km
29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| Εκπομπές CO2 (NEDC) | 183 g/km |
| Τύπος καυσίμου | Βενζίνη |
| Επιτάχυνση 0 - 100 χλμ/ώρα | 6.5 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 62 mph | 6.5 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 60 mph (Υπολογισμός από το Auto-Data.net) | 6.2 δευτ |
| μέγιστη ταχύτητα | 240 km/h 149.13 mph |
| Προδιαγραφές Καυσαερίων | Euro 5 |
| Αναλογία βάρους/ισχύος | 6.5 κιλά/Hp, 153.6 Hp/τόνος |
| Αναλογία βάρους/Ροπή | 4.6 κιλά/Nm, 219.4 Nm/τόνος |
| Κινητήρας | |
| δύναμη | 245 Hp @ 5000-6500 σ.α.λ. |
| Ισχύς ανά λίτρο κυβισμού | 122.7 Hp/l |
| Ονομαστική ροπή του κινητήρα | 350 Nm @ 1250-4800 σ.α.λ. 258.15 lb.-ft. @ 1250-4800 σ.α.λ. |
| Διάταξη κινητήρα | Εμπρός, κατά μήκος |
| Μοντέλο/Κωδικός κινητήρα | N20B20A |
| Κυβισμός κινητήρα | 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Αριθμός κυλίνδρων | 4 |
| Διαμόρφωση κινητήρα | σε σειρά |
| Διάμετρος κυλίνδρου | 84 mm 3.31 in. |
| Διαδρομή εμβόλιου | 90.1 mm 3.55 in. |
| Βαθμός συμπίεσης | 10:1 |
| Αριθμός βαλβίδων ανά κύλινδρο | 4 |
| Σύστημα ψεκασμού καυσίμου | Άμεσος ψεκασμός |
| Αναρρόφηση κινητήρα | Twin-scroll turbo, Ιντερκούλερ |
| Μηχανισμός διανομής αερίων | Double-VANOS, VALVETRONIC |
| Χωρητικότητα λαδιού κινητήρα | 5.75 l 6.08 US qt | 5.06 UK qt |
| Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα | Συνδεθείτε για να δείτε. |
| ψυκτικό | 8.5 l 8.98 US qt | 7.48 UK qt |
| Όγκος και βάρη | |
| βάρος | 1595 κιλά 3516.37 lbs. |
| Μέγιστο βάρος | 2150 κιλά 4739.94 lbs. |
| Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο | 555 κιλά 1223.57 lbs. |
| Ελάχιστος όγκος χώρου αποσκευών | 420 l 14.83 cu. ft. |
| Μέγιστος όγκος χώρου αποσκευών | 1350 l 47.67 cu. ft. |
| Χωρητικότητα δεξαμενής καυσίμων | 63 l 16.64 US gal | 13.86 UK gal |
| Μέγιστο φορτίο | 75 κιλά 165.35 lbs. |
| Επιτρεπόμενη δυνατότητα ρυμούλκησης με φρένα (12%) | 2000 κιλά 4409.25 lbs. |
| Επιτρεπόμενη δυνατότητα ρυμούλκησης χωρίς φρένα | 750 κιλά 1653.47 lbs. |
| Μέγιστο φορτίο στήριξης | 80 κιλά 176.37 lbs. |
| Διαστάσεις | |
| μήκος | 4454 mm 175.35 in. |
| πλάτος | 1798 mm 70.79 in. |
| Πλάτος συμπεριλαμβανομένων των καθρεπτών | 2044 mm 80.47 in. |
| ύψος | 1545 mm 60.83 in. |
| μεταξόνιο | 2760 mm 108.66 in. |
| εμπρός ίχνος | 1500 mm 59.06 in. |
| Πίσω ίχνος | 1529 mm 60.2 in. |
| Εμπρός πρόβολος | 791 mm 31.14 in. |
| Πίσω πρόβολος | 903 mm 35.55 in. |
| Απόσταση από το έδαφος | 194 mm 7.64 in. |
| Συντελεστής οπισθέλκουσας (Cd) | 0.33 |
| Ελάχιστη διάμετρος στροφής (διάμετρος στροφής) | 11.8 m 38.71 ft. |
| Γωνία προσέγγισης | 18° |
| Γωνία φυγής | 21.5° |
| γωνία ράμπας | 16.8° |
| Οδήγηση, φρένα και ανάρτηση | |
| Αρχιτεκτονική του συστήματος κίνησης | O κινητήρας εσωτερικής καύσης κινεί μόνιμα τους τέσσερις τροχούς του οχήματος. |
| Κίνηση | Οδήγηση όλων των τροχών (4x4) |
| Αριθμός γραναζιών και τύπος κιβωτίου ταχυτήτων | 6 ταχύτητες, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων Steptronic |
| Εμπρός ανάρτηση | Γόνατο ανάρτησης , Εγκάρσιος σταθεροποιητής |
| Πίσω ανάρτηση | Ανεξάρτητη ανάρτηση ελατηρίου πολλαπλών συνδέσμων με σταθεροποιητή |
| Εμπρός φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι , 330x24 mm |
| Πίσω φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι , 330x20 mm |
| Βοηθητικά συστήματα | ABS (Σύστημα αντιμπλοκαρίσματος τροχών) |
| Τύπος διεύθυνσης | Τσουκράνια διαχείρισης (με δόντια) |
| υδραυλικό τιμόνι | Ηλεκτρικό Τιμόνι |
| μέγεθος ελαστικών | Μπροστινά ελαστικά: 225/50 R17; 225/45 R18 Πίσω ελαστικά: 225/50 R17; 225/45 R18; 255/40 R18 |
| μέγεθος των ζάντων | Μπροστινά ζάντες: 7.5J x 17; 8J x 18 Πίσω ζάντες: 7.5J x 17; 8J x 18; 9J x 18 |