
| De ce tip este caroseria, Volvo V60 I (facelift 2013)? | Combi, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Volvo V60 I (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 8.1 l/100 km 29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Volvo V60 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 186 g/km CO2 Euro 6b |
| Cât de rapidă este mașina, 2016 V60 I (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 4.8 sec 0-60 mph: 4.6 sec |
| Care este puterea motorului, Volvo V60 Combi 2016 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 367 CP, 470 Nm 346.65 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Volvo V60 Combi 2016 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 2.0 l 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2016 Volvo Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Volvo V60 I (facelift 2013) Combi 2016 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | Tracţiune integrală (4x4). Motor cu combustie interna. MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Care este lungimea vehiculului, 2016 Volvo V60 Combi? | 4668 mm 183.78 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2016 Volvo V60 Combi? | 1866 mm 73.46 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2016 Volvo V60 I (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 1721 kg 3794.16 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2016 Volvo V60 I (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 2270 kg 5004.49 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2016 Volvo V60 Combi? | 430 - 1241 l 15.19 - 43.83 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2016 Volvo V60 I (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 8, cutie automată Geartronic |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Volvo |
| Model | V60 |
| Generație | V60 I (facelift 2013) |
| Modificare (Tip motor) | Polestar 2.0 T6 (367 CP) AWD Geartronic |
| Anul inceperii productiei | 2016 an |
| Anul opririi productiei | Mai, 2018 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Combi |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil - urban (NEDC) | 10.8 l/100 km
21.8 US mpg 26.2 UK mpg 9.3 km/l |
| Consumul de combustibil - extra-urban (NEDC) | 6.6 l/100 km
35.6 US mpg 42.8 UK mpg 15.2 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt (NEDC) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| Emisii CO2 (NEDC) | 186 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 4.8 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 4.8 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 4.6 sec |
| Viteza maximă | 250 km/h, Limitată electronic 155.34 mph |
| 100 km/h - 0 | 37 m |
| Standardul ecologic | Euro 6b |
| Raport greutate/putere | 4.7 kg/CP, 213.2 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 3.7 kg/Nm, 273.1 Nm/tonă |
| Motorul | |
| Putere | 367 CP @ 6000 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 186.4 CP/l |
| Cuplu | 470 Nm @ 3100-5100 rot/min 346.65 lb.-ft. @ 3100-5100 rot/min |
| Turația maximă a motorului | 7000 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | B4204T43 |
| Volumul motorului | 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 82 mm 3.23 in. |
| Cursa cilindrilor | 93.2 mm 3.67 in. |
| Raport de compresie | 8.6:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecţie directă |
| Aspirația motorului | Turbosuflantă / Turbosuflantă mecanica, Intercooler |
| Distribuție | DOHC |
| Capacitate baie ulei | 5.4 l 5.71 US qt | 4.75 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Cantitate lichid de răcire | 8.3 l 8.77 US qt | 7.3 UK qt |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1721 kg 3794.16 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2270 kg 5004.49 lbs. |
| Încarcatura maxima | 549 kg 1210.34 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 430 l 15.19 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1241 l 43.83 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 67.5 l 17.83 US gal | 14.85 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 75 kg 165.35 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4668 mm 183.78 in. |
| Lăţime | 1866 mm 73.46 in. |
| Latime cu oglizile inchise | 1899 mm 74.76 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2097 mm 82.56 in. |
| Înălţime | 1484 mm 58.43 in. |
| Ampatament | 2776 mm 109.29 in. |
| Ecartament faţă | 1578 mm 62.13 in. |
| Ecartament spate | 1575 mm 62.01 in. |
| consola frontala | 976 mm 38.43 in. |
| consola spate | 916 mm 36.06 in. |
| Garda la sol | 136 mm 5.35 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.29 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.9 m 39.04 ft. |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 8 trepte, cutie automată Geartronic |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 371x32 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | discuri ventilate, 302x22 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 245/35 ZR20 |
| Dimensiunea jantelor | 8J x 20 |