
| Korimalli, Volvo V60 I (facelift 2013)? | Farmari , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Volvo V60 I (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 8.1 l/100 km 29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| Päästöt, Volvo V60 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 186 g/km CO2 Euro 6b |
| Huippunopeus, 2016 V60 I (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 4.8 s 0-60 mph: 4.6 s |
| Teho, Volvo V60 Farmari 2016 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 367 hv, 470 Nm 346.65 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Volvo V60 Farmari 2016 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 2.0 l 1969 sm3 120.16 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2016 Volvo Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Volvo V60 I (facelift 2013) Farmari 2016 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | Neliveto. Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa pysyvästi etupyöriä, ja tarvittaessa takapyörät liikkuvat sähköisesti tai mekaanisesti ohjattavan liittimen avulla. |
| Pituus, 2016 Volvo V60 Farmari ? | 4668 mm 183.78 in. |
| Leveys, 2016 Volvo V60 Farmari ? | 1866 mm 73.46 in. |
| Nettopaino, 2016 Volvo V60 I (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 1721 kg 3794.16 lbs. |
| Kokonaispaino, 2016 Volvo V60 I (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 2270 kg 5004.49 lbs. |
| Tavaratila, 2016 Volvo V60 Farmari ? | 430 - 1241 l 15.19 - 43.83 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2016 Volvo V60 I (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 8, automaattinen vaihdelaatikko Geartronic |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Volvo |
| Malli | V60 |
| Sukupolvi | V60 I (facelift 2013) |
| Versio (moottori) | Polestar 2.0 T6 (367 hv) AWD Geartronic |
| Tuotannon aloitusvuosi | 2016 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Toukokuu, 2018 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Farmari |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC) | 10.8 l/100 km
21.8 US mpg 26.2 UK mpg 9.3 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC) | 6.6 l/100 km
35.6 US mpg 42.8 UK mpg 15.2 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC) | 186 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 4.8 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 4.8 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 4.6 s |
| Huippunopeus | 250 km/h, Sähköisesti rajoitettu 155.34 mph |
| 100 km/h - 0 | 37 m |
| Päästönormi | Euro 6b |
| Paino/teho suhde | 4.7 kg/hv, 213.2 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 3.7 kg/Nm, 273.1 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 367 hv @ 6000 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 186.4 hv/l |
| Vääntömomentti | 470 Nm @ 3100-5100 kierrosta/min 346.65 lb.-ft. @ 3100-5100 kierrosta/min |
| Suurin moottorin kierrosluku | 7000 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | B4204T43 |
| Moottorin tilavuus | 1969 sm3 120.16 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 82 mm 3.23 in. |
| Männän liike | 93.2 mm 3.67 in. |
| Puristussuhde | 8.6:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet ja Kompressori, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 5.4 l 5.71 US qt | 4.75 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 8.3 l 8.77 US qt | 7.3 UK qt |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1721 kg 3794.16 lbs. |
| Enimmäispaino | 2270 kg 5004.49 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 549 kg 1210.34 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 430 l 15.19 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1241 l 43.83 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 67.5 l 17.83 US gal | 14.85 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4668 mm 183.78 in. |
| Leveys | 1866 mm 73.46 in. |
| Leveys ulkopeilit taitettuina | 1899 mm 74.76 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2097 mm 82.56 in. |
| Korkeus | 1484 mm 58.43 in. |
| Pyörän perusta | 2776 mm 109.29 in. |
| Etupyörän jälki | 1578 mm 62.13 in. |
| Takapyörän jälki | 1575 mm 62.01 in. |
| etuylitys | 976 mm 38.43 in. |
| takaylitys | 916 mm 36.06 in. |
| Maavara | 136 mm 5.35 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.29 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.9 m 39.04 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa pysyvästi etupyöriä, ja tarvittaessa takapyörät liikkuvat sähköisesti tai mekaanisesti ohjattavan liittimen avulla. |
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 8 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko Geartronic |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 371x32 mm |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt , 302x22 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 245/35 ZR20 |
| Vanteen koko | 8J x 20 |