
| De ce tip este caroseria, Volvo V60 I? | Combi, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Volvo V60 I 2.0 T5 (240 Hp)? | 8-8.1 l/100 km 29.4 - 29 US mpg 35.3 - 34.9 UK mpg 12.5 - 12.3 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Volvo V60 2.0 T5 (240 Hp)? | 186-189 g/km CO2 Euro 5 |
| Cât de rapidă este mașina, 2010 V60 I 2.0 T5 (240 Hp)? | 230 km/h | 142.92 mph 0-100 km/h: 7.5 sec 0-60 mph: 7.1 sec |
| Care este puterea motorului, Volvo V60 Combi 2010 2.0 T5 (240 Hp)? | 240 CP, 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Volvo V60 Combi 2010 2.0 T5 (240 Hp)? | 2.0 l 1999 cm3 121.99 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2010 Volvo 2.0 T5 (240 Hp)? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Volvo V60 I Combi 2010 2.0 T5 (240 Hp)? | Tracţiunea faţă. Motor cu combustie interna. MAI conduce roțile din față ale vehiculului. |
| Care este lungimea vehiculului, 2010 Volvo V60 Combi? | 4628 mm 182.2 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2010 Volvo V60 Combi? | 1865 mm 73.43 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2010 Volvo V60 I 2.0 T5 (240 Hp)? | 1599 kg 3525.19 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2010 Volvo V60 I 2.0 T5 (240 Hp)? | 2130 kg 4695.85 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2010 Volvo V60 Combi? | 430 - 1241 l 15.19 - 43.83 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2010 Volvo V60 I 2.0 T5 (240 Hp)? | 6, cutie manuală |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Volvo |
| Model | V60 |
| Generație | V60 I |
| Modificare (Tip motor) | 2.0 T5 (240 CP) |
| Anul inceperii productiei | Septembrie, 2010 an |
| Anul opririi productiei | Iulie, 2013 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Combi |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil - urban (NEDC) | 11.2-11.3 l/100 km
21 - 20.8 US mpg 25.2 - 25 UK mpg 8.9 - 8.8 km/l |
| Consumul de combustibil - extra-urban (NEDC) | 6.1-6.3 l/100 km
38.6 - 37.3 US mpg 46.3 - 44.8 UK mpg 16.4 - 15.9 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt (NEDC) | 8-8.1 l/100 km
29.4 - 29 US mpg 35.3 - 34.9 UK mpg 12.5 - 12.3 km/l |
| Emisii CO2 (NEDC) | 186-189 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 7.5 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 7.5 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 7.1 sec |
| Viteza maximă | 230 km/h 142.92 mph |
| 100 km/h - 0 | 37 m |
| Standardul ecologic | Euro 5 |
| Raport greutate/putere | 6.7 kg/CP, 150.1 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 5 kg/Nm, 200.1 Nm/tonă |
| Motorul | |
| Putere | 240 CP @ 5500 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 120.1 CP/l |
| Cuplu | 320 Nm @ 1800-5000 rot/min 236.02 lb.-ft. @ 1800-5000 rot/min |
| Turația maximă a motorului | 6500 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | B4204T7 |
| Volumul motorului | 1999 cm3 121.99 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 87.5 mm 3.44 in. |
| Cursa cilindrilor | 83.1 mm 3.27 in. |
| Raport de compresie | 9.5:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecţie directă |
| Aspirația motorului | Turbosuflantă, Intercooler |
| Distribuție | DOHC |
| Capacitate baie ulei | 5.4 l 5.71 US qt | 4.75 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Cantitate lichid de răcire | 10.5 l 11.1 US qt | 9.24 UK qt |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1599 kg 3525.19 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2130 kg 4695.85 lbs. |
| Încarcatura maxima | 531 kg 1170.65 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 430 l 15.19 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1241 l 43.83 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 67.5 l 17.83 US gal | 14.85 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 90 kg 198.42 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4628 mm 182.2 in. |
| Lăţime | 1865 mm 73.43 in. |
| Latime cu oglizile inchise | 1899 mm 74.76 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2097 mm 82.56 in. |
| Înălţime | 1484 mm 58.43 in. |
| Ampatament | 2776 mm 109.29 in. |
| Ecartament faţă | 1578-1588 mm 62.13 - 62.52 in. |
| Ecartament spate | 1575-1585 mm 62.01 - 62.4 in. |
| consola frontala | 936 mm 36.85 in. |
| consola spate | 916 mm 36.06 in. |
| Garda la sol | 136 mm 5.35 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.29 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.3-11.9 m 37.07 - 39.04 ft. |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI conduce roțile din față ale vehiculului. |
| Tractiune | Tracţiunea faţă |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 6 trepte, cutie manuală |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 300x28 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc, 302x11 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 215/55 R16; 215/50 R17; 235/45 R17; 235/40 R18 |
| Dimensiunea jantelor | 7J x 16; 7J x 17; 7.5J x 17; 8J x 18 |