
| De ce tip este caroseria, Renault Megane IV Grandtour? | Combi, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Renault Megane IV Grandtour 1.3 TCe (160 Hp) FAP? | 5.5-5.7 l/100 km 42.8 - 41.3 US mpg 51.4 - 49.6 UK mpg 18.2 - 17.5 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Renault Megane 1.3 TCe (160 Hp) FAP? | 125-131 g/km CO2 Euro 6 |
| Cât de rapidă este mașina, 2018 Megane IV Grandtour 1.3 TCe (160 Hp) FAP? | 212 km/h | 131.73 mph 0-100 km/h: 9.3 sec 0-60 mph: 8.8 sec |
| Care este puterea motorului, Renault Megane Combi 2018 1.3 TCe (160 Hp) FAP? | 160 CP, 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Renault Megane Combi 2018 1.3 TCe (160 Hp) FAP? | 1.3 l 1333 cm3 81.34 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2018 Renault 1.3 TCe (160 Hp) FAP? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Renault Megane IV Grandtour Combi 2018 1.3 TCe (160 Hp) FAP? | Tracţiunea faţă. Motor cu combustie interna. MAI conduce roțile din față ale vehiculului. |
| Care este lungimea vehiculului, 2018 Renault Megane Combi? | 4626 mm 182.13 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2018 Renault Megane Combi? | 1814 mm 71.42 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2018 Renault Megane IV Grandtour 1.3 TCe (160 Hp) FAP? | 1314-1419 kg 2896.87 - 3128.36 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2018 Renault Megane IV Grandtour 1.3 TCe (160 Hp) FAP? | 1881 kg 4146.9 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2018 Renault Megane Combi? | 507 - 1504 l 17.9 - 53.11 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2018 Renault Megane IV Grandtour 1.3 TCe (160 Hp) FAP? | 6, cutie manuală |
| Marcă | Renault |
|---|---|
| Model | Megane |
| Generație | Megane IV Grandtour |
| Modificare (Tip motor) | 1.3 TCe (160 CP) FAP |
| Anul inceperii productiei | 2018 an |
| Anul opririi productiei | 2020 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Combi |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Consumul de combustibil - urban (NEDC, WLTP echivalent) | 7-7.1 l/100 km
33.6 - 33.1 US mpg 40.4 - 39.8 UK mpg 14.3 - 14.1 km/l |
|---|---|
| Consumul de combustibil - extra-urban (NEDC, WLTP echivalent) | 4.6-4.9 l/100 km
51.1 - 48 US mpg 61.4 - 57.6 UK mpg 21.7 - 20.4 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt (NEDC, WLTP echivalent) | 5.5-5.7 l/100 km
42.8 - 41.3 US mpg 51.4 - 49.6 UK mpg 18.2 - 17.5 km/l |
| Emisii CO2 (NEDC, WLTP echivalent) | 125-131 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 9.3 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 9.3 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 8.8 sec |
| Viteza maximă | 212 km/h 131.73 mph |
| Standardul ecologic | Euro 6 |
| Raport greutate/putere | 8.2 kg/CP, 121.8 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 5.1 kg/Nm, 197.9 Nm/tonă |
| Putere | 160 CP @ 5500 rot/min |
|---|---|
| Putere pe litru volum de lucru | 120 CP/l |
| Cuplu | 260 Nm @ 1750 rot/min 191.77 lb.-ft. @ 1750 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | H5H 470 |
| Volumul motorului | 1333 cm3 81.34 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 72.2 mm 2.84 in. |
| Cursa cilindrilor | 81.3 mm 3.2 in. |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecţie directă |
| Aspirația motorului | Turbosuflantă, Intercooler |
| Distribuție | DOHC |
| Capacitate baie ulei | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Cantitate lichid de răcire | 6.5 l 6.87 US qt | 5.72 UK qt |
| Sisteme motor | Filtru de particule |
| Masă proprie | 1314-1419 kg 2896.87 - 3128.36 lbs. |
|---|---|
| Masă maximă autorizată | 1881 kg 4146.9 lbs. |
| Încarcatura maxima | 462-567 kg 1018.54 - 1250.02 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 507 l 17.9 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1504 l 53.11 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 80 kg 176.37 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 1700 kg 3747.86 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 690 kg 1521.19 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 75 kg 165.35 lbs. |
| Lungime | 4626 mm 182.13 in. |
|---|---|
| Lăţime | 1814 mm 71.42 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2058 mm 81.02 in. |
| Înălţime | 1449 mm 57.05 in. |
| Ampatament | 2712 mm 106.77 in. |
| Ecartament faţă | 1591 mm 62.64 in. |
| Ecartament spate | 1586 mm 62.44 in. |
| consola frontala | 919 mm 36.18 in. |
| consola spate | 995 mm 39.17 in. |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.4 m 37.4 ft. |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI conduce roțile din față ale vehiculului. |
|---|---|
| Tractiune | Tracţiunea faţă |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 6 trepte, cutie manuală |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | semi-independent, arc, torsiune |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 280x24 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc, 260x8 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 205/55 R16; 205/50 R17; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Dimensiunea jantelor | 6.5J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |