Acasă › Catalog auto › Citroen › C3 Aircross › C3 Aircross I (Phase II, 2021) › 1.2 PureTech (110 CP)

CitroenCitroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) 1.2 PureTech (110 CP)2021, 2022, 2023: specificații, Consumul de combustibil, Dimensiuni

2021 Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) - Fotografie 1
Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) - Fotografie 2Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) - Fotografie 3Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) - Fotografie 4Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) - Fotografie 5Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) - Fotografie 6Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) - Fotografie 7Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) - Fotografie 8Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) - Fotografie 9Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) - Fotografie 10

Specificații cheie

Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) 1.2 PureTech (110 CP) /SUV, Crossover 2021 - 2023/
Ce tip de caroserie are Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021)?
SUV, Crossover, 5 Uși, 5 scaune
Ce consum de combustibil are Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) 1.2 PureTech (110 Hp)?
5.8-6.0 l/100 km
40.6 - 39.2 US mpg
48.7 - 47.1 UK mpg
17.2 - 16.7 km/l
Cât de ecologic este Citroen C3 Aircross 1.2 PureTech (110 Hp)?
131-137 g/km CO2
Euro 6d
Cât de rapid este 2021 C3 Aircross I (Phase II, 2021) 1.2 PureTech (110 Hp)?
182 km/h | 113 mph
0-100 km/h: 10.1 sec
0-60 mph: 9.6 sec
Ce putere dezvoltă Citroen C3 Aircross SUV, Crossover 2021 1.2 PureTech (110 Hp)?
110 CP, 205 Nm
151 lb.-ft.
Care este cilindreea motorului pentru Citroen C3 Aircross SUV, Crossover 2021 1.2 PureTech (110 Hp)?
1.2 l
1199 cm3
73.17 cu. in.
Câți cilindri are motorul pentru 2021 Citroen 1.2 PureTech (110 Hp)?
3, În linie
Ce tip de tracțiune are Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) SUV, Crossover 2021 1.2 PureTech (110 Hp)?
Tracțiune față. MAI. Motorul cu ardere internă (MAI) antrenează roțile din față ale vehiculului.
Ce lungime are 2021 Citroen C3 Aircross SUV, Crossover?
4160 mm
163.78 in.
Ce lățime are 2021 Citroen C3 Aircross SUV, Crossover?
1756 mm
69.13 in.
Ce masă proprie are 2021 Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) 1.2 PureTech (110 Hp)?
1179 kg
2599 lbs.
Ce masă maximă autorizată are 2021 Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) 1.2 PureTech (110 Hp)?
1795 kg
3957 lbs.
Care este volumul portbagajului pentru 2021 Citroen C3 Aircross SUV, Crossover?
410 - 1289 l
14.5 - 45.5 cu. ft.
Câte trepte și ce tip de cutie de viteze are 2021 Citroen C3 Aircross I (Phase II, 2021) 1.2 PureTech (110 Hp)?
6, cutie manuală

Informații generale

Marcă
Versiune (Motor)
1.2 PureTech (110 CP)
Începutul producției
Iunie, 2021
Sfârșitul producției
2023
Arhitectura grupului propulsor
ICE (Motor termic)
Tipul caroseriei
SUV (Vehicul utilitar sportiv), Crossover
Număr de scaune
5
Număr de uși
5
Cauți Citroen C3 Aircross la mâna a doua?
Verifică istoricul →

Performanță

Consum de combustibil la viteză redusă (WLTP)
6.8-7.0 l/100 km 34.6 - 33.6 US mpg
41.5 - 40.4 UK mpg
14.7 - 14.3 km/l
Consum de combustibil la viteză medie (WLTP)
5.6-5.8 l/100 km 42 - 40.6 US mpg
50.4 - 48.7 UK mpg
17.9 - 17.2 km/l
Consum de combustibil la viteză ridicată (WLTP)
5.0-5.2 l/100 km 47 - 45.2 US mpg
56.5 - 54.3 UK mpg
20 - 19.2 km/l
Consum de combustibil la viteză foarte ridicată (WLTP)
6.2-6.5 l/100 km 37.9 - 36.2 US mpg
45.6 - 43.5 UK mpg
16.1 - 15.4 km/l
Consum combinat de combustibil (WLTP)
5.8-6.0 l/100 km 40.6 - 39.2 US mpg
48.7 - 47.1 UK mpg
17.2 - 16.7 km/l
Emisii CO2 (WLTP)
131-137 g/km
Tipul de combustibil
Benzină
Accelerație 0 - 100 km/h
10.1 sec
Accelerație 0 - 62 mph
10.1 sec
Accelerație 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net)
9.6 sec
Viteza maximă
182 km/h 113 mph
Standardul ecologic
Euro 6d
Raport greutate/putere
10.7 kg/CP, 93.3 CP/t
Raport greutate/Cuplu
5.8 kg/Nm, 173.9 Nm/t

Motorul

Putere
110 CP @ 5500 rot/min
Putere pe litru de cilindree
91.7 CP/l
Cuplu
205 Nm @ 1750 rot/min 151 lb.-ft. @ 1750 rot/min
Dispunerea motorului
Față, transversal
Model/Cod motor
HNP EB2ADT
Cilindree
1199 cm3 73.17 cu. in.
Numărul de cilindri
3
Configurația motorului
În linie
Numărul de supape per cilindru
4
Sistem de injecție de combustibil
Injecție directă
Aspirația motorului
Turbocompresor, Intercooler
Capacitate ulei motor
3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt
Specificația uleiului de motor
Sisteme motor
Sistem Start & Stop
Filtru de particule

Volum și greutăți

Masă proprie
1179 kg 2599 lbs.
Masă maximă autorizată
1795 kg 3957 lbs.
Încărcătura maximă
616 kg 1358 lbs.
Volumul minim al portbagajului
410 l 14.5 cu. ft.
Volumul maxim al portbagajului
1289 l 45.5 cu. ft.
Volumul rezervorului
45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal
Masă maximă remorcabilă cu sistem de frânare (12%)
840 kg 1852 lbs.
Masă maximă remorcabilă fără sistem de frânare
600 kg 1323 lbs.

Dimensiuni

Lungime
4160 mm 163.78 in.
Lățime
1756 mm 69.13 in.
Lățime cu oglinzile pliate
1824 mm 71.81 in.
Lățime inclusiv oglinzile
1976 mm 77.8 in.
Înălțime
1637 mm 64.45 in.
Ampatament
2604 mm 102.52 in.
Ecartament față
1513 mm 59.57 in.
Ecartament spate
1491 mm 58.7 in.
Consolă frontală
842 mm 33.15 in.
Consolă spate
714 mm 28.11 in.
Diametrul minim al cercului de virare
10.8 m 35.43 ft.

Tracțiune, frâne și suspensie

Arhitectura sistemului de tracțiune
Motorul cu ardere internă (MAI) antrenează roțile din față ale vehiculului.
Tracțiune
Tracțiune față
Numărul de trepte și tipul cutiei de viteze
6 trepte, cutie manuală
Suspensie față
Independentă, tip McPherson
Suspensie spate
Punte semirigidă
Frâne față
Discuri ventilate
Frâne spate
Disc
Sisteme de asistență
ABS (Sistem de antiblocare a roților)
Tipul direcției
Cremalieră și pinion
Servodirecție
Electrică
Dimensiunea pneurilor
Dimensiunea jantelor
16; 17