
| Korimalli, Mercedes-Benz CLE Coupe (C236)? | Coupe , 2 Ovien, 4 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) CLE 220d (197 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 4.7-5.2 l/100 km 50 - 45.2 US mpg 60.1 - 54.3 UK mpg 21.3 - 19.2 km/l |
| Päästöt, Mercedes-Benz CLE CLE 220d (197 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 123-137 g/km CO2 Euro 6d |
| Huippunopeus, 2023 CLE Coupe (C236) CLE 220d (197 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 238 km/h | 147.89 mph 0-100 km/h: 7.5 s 0-60 mph: 7.1 s |
| Teho, Mercedes-Benz CLE Coupe 2023 CLE 220d (197 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 197 hv, 440 Nm 324.53 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Mercedes-Benz CLE Coupe 2023 CLE 220d (197 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 2.0 l 1993 sm3 121.62 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2023 Mercedes-Benz CLE 220d (197 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) Coupe 2023 CLE 220d (197 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | Takaveto . MHEV (Pehmeä, kevyt hybridisähköauto). Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton takapyöriä ja mahdollistavat vain sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pituus, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe ? | 4850 mm 190.94 in. |
| Leveys, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe ? | 1860 mm 73.23 in. |
| Nettopaino, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) CLE 220d (197 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 1795 kg 3957.3 lbs. |
| Kokonaispaino, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) CLE 220d (197 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 2345 kg 5169.84 lbs. |
| Tavaratila, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe ? | 420 l 14.83 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) CLE 220d (197 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 9, automaattinen vaihdelaatikko G-TRONIC |
| Merkki | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Malli | CLE |
| Sukupolvi | CLE Coupe (C236) |
| Versio (moottori) | CLE 220d (197 hv) Mild Hybrid 9G-TRONIC |
| Tuotannon aloitusvuosi | Heinäkuu, 2023 v |
| Tehoyksikön rakenne | MHEV (Pehmeä, kevyt hybridisähköauto) |
| Korimalli | Coupe |
| Paikkojen lukumäärä | 4 |
| Ovien lukumäärä | 2 |
| Polttoaineen, yhdistetty (WLTP) | 4.7-5.2 l/100 km
50 - 45.2 US mpg 60.1 - 54.3 UK mpg 21.3 - 19.2 km/l |
|---|---|
| CO2-päästöt (WLTP) | 123-137 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Diesel-polttoaine |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 7.5 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 7.5 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 7.1 s |
| Huippunopeus | 238 km/h 147.89 mph |
| Päästönormi | Euro 6d |
| Paino/teho suhde | 9.1 kg/hv, 109.7 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 4.1 kg/Nm, 245.1 Nm/tonnia |
| Akun jännite | 48 V |
|---|---|
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 23 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 200 Nm 147.51 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Integroitu vaihteistoon |
| Teho | 197 hv @ 3600 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 98.8 hv/l |
| Vääntömomentti | 440 Nm @ 1800-2800 kierrosta/min 324.53 lb.-ft. @ 1800-2800 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | OM 654.820 |
| Moottorin tilavuus | 1993 sm3 121.62 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 82 mm 3.23 in. |
| Männän liike | 94.3 mm 3.71 in. |
| Puristussuhde | 15.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Diesel - Common rail |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 6 l 6.34 US qt | 5.28 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 13.6 l 14.37 US qt | 11.97 UK qt |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä Hiukkassuodatin |
| Paino | 1795 kg 3957.3 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 2345 kg 5169.84 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 550 kg 1212.54 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 420 l 14.83 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| AdBlue-säiliö | 23 l 6.08 US gal | 5.06 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 100 kg 220.46 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Pituus | 4850 mm 190.94 in. |
|---|---|
| Leveys | 1860 mm 73.23 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2042 mm 80.39 in. |
| Korkeus | 1428 mm 56.22 in. |
| Pyörän perusta | 2865 mm 112.8 in. |
| Etupyörän jälki | 1605 mm 63.19 in. |
| Takapyörän jälki | 1616 mm 63.62 in. |
| etuylitys | 888 mm 34.96 in. |
| takaylitys | 1097 mm 43.19 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.7 m 35.1 ft. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton takapyöriä ja mahdollistavat vain sekatoiminnollisen liikkumisen. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 9 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko G-TRONIC |
| Etujousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Vanteen koko | 18 |