
| Korimalli, Mercedes-Benz CLE Coupe (C236)? | Coupe , 2 Ovien, 4 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) CLE 200 (204 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 6.4-7.1 l/100 km 36.8 - 33.1 US mpg 44.1 - 39.8 UK mpg 15.6 - 14.1 km/l |
| Päästöt, Mercedes-Benz CLE CLE 200 (204 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 145-162 g/km CO2 Euro 6d |
| Huippunopeus, 2023 CLE Coupe (C236) CLE 200 (204 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 240 km/h | 149.13 mph 0-100 km/h: 7.4 s 0-60 mph: 7 s |
| Teho, Mercedes-Benz CLE Coupe 2023 CLE 200 (204 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 204 hv, 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Mercedes-Benz CLE Coupe 2023 CLE 200 (204 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 2.0 l 1999 sm3 121.99 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2023 Mercedes-Benz CLE 200 (204 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) Coupe 2023 CLE 200 (204 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | Takaveto . MHEV (Pehmeä, kevyt hybridisähköauto). Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton takapyöriä ja mahdollistavat vain sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pituus, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe ? | 4850 mm 190.94 in. |
| Leveys, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe ? | 1860 mm 73.23 in. |
| Nettopaino, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) CLE 200 (204 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 1715 kg 3780.93 lbs. |
| Kokonaispaino, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) CLE 200 (204 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 2265 kg 4993.47 lbs. |
| Tavaratila, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe ? | 420 l 14.83 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) CLE 200 (204 Hp) Mild Hybrid 9G-TRONIC? | 9, automaattinen vaihdelaatikko G-TRONIC |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Mercedes-Benz |
| Malli | CLE |
| Sukupolvi | CLE Coupe (C236) |
| Versio (moottori) | CLE 200 (204 hv) Mild Hybrid 9G-TRONIC |
| Tuotannon aloitusvuosi | Heinäkuu, 2023 v |
| Tehoyksikön rakenne | MHEV (Pehmeä, kevyt hybridisähköauto) |
| Korimalli | Coupe |
| Paikkojen lukumäärä | 4 |
| Ovien lukumäärä | 2 |
| Esitys | |
| Polttoaineen, yhdistetty (WLTP) | 6.4-7.1 l/100 km
36.8 - 33.1 US mpg 44.1 - 39.8 UK mpg 15.6 - 14.1 km/l |
| CO2-päästöt (WLTP) | 145-162 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 7.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 7.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 7 s |
| Huippunopeus | 240 km/h 149.13 mph |
| Päästönormi | Euro 6d |
| Paino/teho suhde | 8.4 kg/hv, 119 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.4 kg/Nm, 186.6 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun jännite | 48 V |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 23 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 200 Nm 147.51 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Integroitu vaihteistoon |
| Polttomoottori | |
| Teho | 204 hv @ 5800 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 102.1 hv/l |
| Vääntömomentti | 320 Nm @ 1600-4000 kierrosta/min 236.02 lb.-ft. @ 1600-4000 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | M 254.920 |
| Moottorin tilavuus | 1999 sm3 121.99 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 83 mm 3.27 in. |
| Männän liike | 92.4 mm 3.64 in. |
| Puristussuhde | 10:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC, CAMTRONIC |
| Moottorin öljytilavuus | 6 l 6.34 US qt | 5.28 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 12 l 12.68 US qt | 10.56 UK qt |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä Hiukkassuodatin |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1715 kg 3780.93 lbs. |
| Enimmäispaino | 2265 kg 4993.47 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 550 kg 1212.54 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 420 l 14.83 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 100 kg 220.46 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4850 mm 190.94 in. |
| Leveys | 1860 mm 73.23 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2042 mm 80.39 in. |
| Korkeus | 1428 mm 56.22 in. |
| Pyörän perusta | 2865 mm 112.8 in. |
| Etupyörän jälki | 1605 mm 63.19 in. |
| Takapyörän jälki | 1616 mm 63.62 in. |
| etuylitys | 888 mm 34.96 in. |
| takaylitys | 1097 mm 43.19 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.7 m 35.1 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton takapyöriä ja mahdollistavat vain sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 9 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko G-TRONIC |
| Etujousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Vanteen koko | 18 |