
| Korimalli, Ford Focus III Sedan? | Sedan , 4 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Ford Focus III Sedan 1.0 EcoBoost (100 Hp) start/stop? | 4.8 l/100 km 49 US mpg 58.9 UK mpg 20.8 km/l |
| Huippunopeus, 2010 Focus III Sedan 1.0 EcoBoost (100 Hp) start/stop? | 187 km/h | 116.2 mph 0-100 km/h: 12.6 s 0-60 mph: 12 s |
| Teho, Ford Focus Sedan 2010 1.0 EcoBoost (100 Hp) start/stop? | 100 hv |
| Vetotapa, Ford Focus III Sedan Sedan 2010 1.0 EcoBoost (100 Hp) start/stop? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2010 Ford Focus Sedan ? | 4534 mm 178.5 in. |
| Leveys, 2010 Ford Focus Sedan ? | 1823 mm 71.77 in. |
| Tavaratila, 2010 Ford Focus Sedan ? | 475 l 16.77 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2010 Ford Focus III Sedan 1.0 EcoBoost (100 Hp) start/stop? | 5, manuaali vaihdelaatikko |
| Merkki | Ford |
|---|---|
| Malli | Focus |
| Sukupolvi | Focus III Sedan |
| Versio (moottori) | 1.0 EcoBoost (100 hv) start/stop |
| Tuotannon aloitusvuosi | 2010 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 2014 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Sedan |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 4 |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki | 5.9 l/100 km
39.9 US mpg 47.9 UK mpg 16.9 km/l |
|---|---|
| Polttoaineenkulutus - maantie | 4.2 l/100 km
56 US mpg 67.3 UK mpg 23.8 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty | 4.8 l/100 km
49 US mpg 58.9 UK mpg 20.8 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 12.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 12.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 12 s |
| Huippunopeus | 187 km/h 116.2 mph |
| Teho | 100 hv |
|---|---|
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | M2DA |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Moottorin öljytilavuus | 4.1 l 4.33 US qt | 3.61 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 6.3 l 6.66 US qt | 5.54 UK qt |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 475 l 16.77 cu. ft. |
|---|---|
| Polttoainesäiliön tilavuus | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Pituus | 4534 mm 178.5 in. |
|---|---|
| Leveys | 1823 mm 71.77 in. |
| Leveys ulkopeilit taitettuina | 1858 mm 73.15 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2010 mm 79.13 in. |
| Korkeus | 1484 mm 58.43 in. |
| Pyörän perusta | 2648 mm 104.25 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11 m 36.09 ft. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 5 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Renkaan koko | 205/55 R16; 215/55 R16; 215/50 R17; 235/40 R18 |
| Vanteen koko | 6.5J x 16; 7J x 16; 7J x 17; 8J x 18 |