
| Av vilken typ är karosseriet, Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1? | Minibuss , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1 1.5 D-4D (130 Hp) Automatic? | 5.5-5.8 l/100 km 42.8 - 40.6 US mpg 51.4 - 48.7 UK mpg 18.2 - 17.2 km/l |
| Hur ECO är bilen, Toyota Proace City 1.5 D-4D (130 Hp) Automatic? | 145-151 g/km CO2 Euro 6E |
| Hur snabb är bilen, 2024 Proace City Verso (facelift 2024) L1 1.5 D-4D (130 Hp) Automatic? | 186 km/t | 115.58 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, Toyota Proace City Minibuss 2024 1.5 D-4D (130 Hp) Automatic? | 130 hk, 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Toyota Proace City Minibuss 2024 1.5 D-4D (130 Hp) Automatic? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2024 Toyota 1.5 D-4D (130 Hp) Automatic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1 Minibuss 2024 1.5 D-4D (130 Hp) Automatic? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2024 Toyota Proace City Minibuss ? | 4403 mm 173.35 in. |
| Hur bred är bilen, 2024 Toyota Proace City Minibuss ? | 1848 mm 72.76 in. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2024 Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1 1.5 D-4D (130 Hp) Automatic? | 2100 kg 4629.71 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2024 Toyota Proace City Minibuss ? | 597 - 2126 l 21.08 - 75.08 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2024 Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1 1.5 D-4D (130 Hp) Automatic? | 8, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Toyota |
| Modell | Proace City |
| Generation | Proace City Verso (facelift 2024) L1 |
| Modifikation (motor) | 1.5 D-4D (130 hk) Automatic |
| fabrikstillverkning, början | April, 2024 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Minibuss |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning, LÅG (WLTP) | 6.4-6.7 l/100 km
36.8 - 35.1 US mpg 44.1 - 42.2 UK mpg 15.6 - 14.9 km/l |
| Bränsleförbrukning, MEDELHÖG (WLTP) | 5.3-5.5 l/100 km
44.4 - 42.8 US mpg 53.3 - 51.4 UK mpg 18.9 - 18.2 km/l |
| Bränsleförbrukning, HÖG (WLTP) | 4.8-5.0 l/100 km
49 - 47 US mpg 58.9 - 56.5 UK mpg 20.8 - 20 km/l |
| Bränsleförbrukning, EXTRA HÖG (WLTP) | 6.0-6.3 l/100 km
39.2 - 37.3 US mpg 47.1 - 44.8 UK mpg 16.7 - 15.9 km/l |
| Bränsleförbrukning, BLANDAD KÖRNING (WLTP) | 5.5-5.8 l/100 km
42.8 - 40.6 US mpg 51.4 - 48.7 UK mpg 18.2 - 17.2 km/l |
| CO2-utsläpp (WLTP) | 145-151 g/km |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Toppfart | 186 km/t 115.58 mph |
| Miljöklass | Euro 6E |
| Motor | |
| Effekt | 130 hk @ 3750 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 86.7 hk/l |
| Vridmoment | 300 Nm @ 1750 varv/min 221.27 lb.-ft. @ 1750 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | YH01 |
| Cylindervolym | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | OHC |
| Motoroljekapacitet | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Volym och vikter | |
| Tillåten massa | 2100 kg 4629.71 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 597 l 21.08 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 2126 l 75.08 cu. ft. |
| Tankvolym | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| AdBlue-tanken | 17 l 4.49 US gal | 3.74 UK gal |
| Max Taklast | 150 kg 330.69 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1300 kg 2866.01 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 74 kg 163.14 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4403 mm 173.35 in. |
| Bredd | 1848 mm 72.76 in. |
| Höjd | 1837 mm 72.32 in. |
| Hjulbas | 2785 mm 109.65 in. |
| Spårvidd fram | 1553 mm 61.14 in. |
| Spårvidd bak | 1567 mm 61.69 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Vridning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 205/60 R16 96H; 205/55 R17 95V |
| Storlek av | 16; 17 |