
| Av vilken typ är karosseriet, Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026)? | Kupe , SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 7.3-8.1 l/100 km 32.2 - 29 US mpg 38.7 - 34.9 UK mpg 13.7 - 12.3 km/l |
| Hur ECO är bilen, Mercedes-Benz GLE GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 192-213 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Hur snabb är bilen, 2026 GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 235 km/t | 146.02 mph 0-100 km/t: 6.2 s 0-60 mph: 5.9 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Mercedes-Benz GLE Kupe , SUV 2026 GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 286 hk, 650 Nm 479.42 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Mercedes-Benz GLE Kupe , SUV 2026 GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.0 l 2989 cm3 182.4 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Mercedes-Benz GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 6, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) Kupe , SUV 2026 GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | Fyrhjulsdrift (4x4). MHEV (Mild, lätthybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn och elmotorn driver fordonets fyra hjul permanent med möjlighet till körning endast i blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Mercedes-Benz GLE Kupe , SUV ? | 4940 mm 194.49 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Mercedes-Benz GLE Kupe , SUV ? | 2018 mm 79.45 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 2395 kg 5280.07 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3130 kg 6900.47 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Mercedes-Benz GLE Kupe , SUV ? | 655 - 1795 l 23.13 - 63.39 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 9, Automat G-TRONIC |
| Märke | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Modell | GLE |
| Generation | GLE Coupe (C167, facelift 2026) |
| Modifikation (motor) | GLE 350d (286 hk) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | MHEV (Mild, lätthybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | Kupe , SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning, LÅG (WLTP) | 11.7 l/100 km
20.1 US mpg 24.1 UK mpg 8.5 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning, MEDELHÖG (WLTP) | 7 l/100 km
33.6 US mpg 40.4 UK mpg 14.3 km/l |
| Bränsleförbrukning, HÖG (WLTP) | 6.1 l/100 km
38.6 US mpg 46.3 UK mpg 16.4 km/l |
| Bränsleförbrukning, EXTRA HÖG (WLTP) | 7.2 l/100 km
32.7 US mpg 39.2 UK mpg 13.9 km/l |
| Bränsleförbrukning, BLANDAD KÖRNING (WLTP) | 7.3-8.1 l/100 km
32.2 - 29 US mpg 38.7 - 34.9 UK mpg 13.7 - 12.3 km/l |
| CO2-utsläpp (WLTP) | 192-213 g/km |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 6.2 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.2 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 5.9 s |
| Toppfart | 235 km/t 146.02 mph |
| Miljöklass | Euro 6e-bis |
| Vikt/effektförhållande | 8.4 kg/hk, 119.4 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 3.7 kg/Nm, 271.4 Nm/ton |
| Batterispänning | 48 V |
|---|---|
| Batteriteknik | Litiumjon (Li-Ion) |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 23 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Mellan förbränningsmotorn och transmissionen |
| Effekt | 286 hk @ 3200-4800 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 95.7 hk/l |
| Vridmoment | 650 Nm @ 1200-3000 varv/min 479.42 lb.-ft. @ 1200-3000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | OM 656 |
| Cylindervolym | 2989 cm3 182.4 cu. in. |
| Antal cylindrar | 6 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 82 mm 3.23 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 94.32 mm 3.71 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | BiTurbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Egen massa | 2395 kg 5280.07 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 3130 kg 6900.47 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 735 kg 1620.4 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 655 l 23.13 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1795 l 63.39 cu. ft. |
| Tankvolym | 85 l 22.45 US gal | 18.7 UK gal |
| AdBlue-tanken | 32 l 8.45 US gal | 7.04 UK gal |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 108 kg 238.1 lbs. |
| Längd | 4940 mm 194.49 in. |
|---|---|
| Bredd | 2018 mm 79.45 in. |
| Bredd med backspeglar vikta | 2024 mm 79.69 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2164 mm 85.2 in. |
| Höjd | 1729 mm 68.07 in. |
| Hjulbas | 2935 mm 115.55 in. |
| Frigångshöjd | 205 mm 8.07 in. |
| Vändcirkel | 11.87 m 38.94 ft. |
| Approach vinkel | 25° |
| Avgångsvinkel | 25° |
| rampvinkeln | 17° |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn och elmotorn driver fordonets fyra hjul permanent med möjlighet till körning endast i blandat läge. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 9 växlar, Automat G-TRONIC |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor , Luftfjädring - tillval |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator, Luftfjädring - tillval |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 275/50 R20; 275/45 R21; 285/40 R22 Bakdäck: 275/50 R20; 315/40 R21; 325/35 R22 |
| Storlek av | Framfälgar: 9J x 20; 10J x 21; 10J x 22 Bakfälgar: 9J x 20; 11J x 21; 11J x 22 |