
| Av vilken typ är karosseriet, Alfa Romeo 33 (907A)? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Alfa Romeo 33 Halvkombi 1990 1.7 16V (129 Hp)? | 129 hk, 155 Nm 114.32 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Alfa Romeo 33 Halvkombi 1990 1.7 16V (129 Hp)? | 1.7 l 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1990 Alfa Romeo 1.7 16V (129 Hp)? | 4 |
| Vilken är typen av drivning, Alfa Romeo 33 (907A) Halvkombi 1990 1.7 16V (129 Hp)? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 1990 Alfa Romeo 33 Halvkombi ? | 4075 mm 160.43 in. |
| Hur bred är bilen, 1990 Alfa Romeo 33 Halvkombi ? | 1614 mm 63.54 in. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 1990 Alfa Romeo 33 (907A) 1.7 16V (129 Hp)? | 5, Manuell |
| Märke | Alfa Romeo |
|---|---|
| Modell | 33 |
| Generation | 33 (907A) |
| Modifikation (motor) | 1.7 16V (129 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1990 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1994 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Bensin |
|---|
| Effekt | 129 hk @ 6500 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 75.4 hk/l |
| Vridmoment | 155 Nm @ 4700 varv/min 114.32 lb.-ft. @ 4700 varv/min |
| Motormodell/Motorkod | 307.46, 307.47 |
| Cylindervolym | 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Cylinderdiameter | 87 mm 3.43 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 72 mm 2.83 in. |
| Mån av förtätning | 10:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Motoroljekapacitet | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Tankvolym | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
|---|
| Längd | 4075 mm 160.43 in. |
|---|---|
| Bredd | 1614 mm 63.54 in. |
| Höjd | 1350 mm 53.15 in. |
| Hjulbas | 2475 mm 97.44 in. |
| Spårvidd fram | 1366 mm 53.78 in. |
| Spårvidd bak | 1365 mm 53.74 in. |
| främre överhäng | 830 mm 32.68 in. |
| bakre överhäng | 770 mm 30.31 in. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 5 växlar, Manuell |
| Storlek av | 14 |