Acasă >> Catalog auto >> Volkswagen >> Golf >> Golf VIII >> 1.0 TSI (110 CP)
Catalog auto Autentificare Înregistrare Car Specs API
Română ▼

Specificațiile tehnice ale Volkswagen Golf VIII 1.0 TSI (110 CP) /2020, 2021, 2022, 2023, 2024/

2020 Volkswagen Golf VIII - Fotografie 1
Volkswagen Golf VIII - Fotografie 2Volkswagen Golf VIII - Fotografie 3Volkswagen Golf VIII - Fotografie 4Volkswagen Golf VIII - Fotografie 5Volkswagen Golf VIII - Fotografie 6Volkswagen Golf VIII - Fotografie 7Volkswagen Golf VIII - Fotografie 8Volkswagen Golf VIII - Fotografie 9Volkswagen Golf VIII - Fotografie 10

Specificatii cheie

Volkswagen Golf VIII 1.0 TSI (110 CP) /Hatchback 2020 - 2024/

Ce tip de caroserie are Volkswagen Golf VIII?
Hatchback, 5 Uşi, 5 scaune
Ce consum de combustibil are Volkswagen Golf VIII 1.0 TSI (110 Hp)?
5.3 l/100 km
44.4 US mpg
53.3 UK mpg
18.9 km/l
Cât de ecologic este Volkswagen Golf 1.0 TSI (110 Hp)?
121 g/km CO2
Euro 6d-ISC-FCM
Cât de rapid este 2020 Golf VIII 1.0 TSI (110 Hp)?
202 km/h | 126 mph
0-100 km/h: 10.2 sec
0-60 mph: 9.7 sec
Ce putere are Volkswagen Golf Hatchback 2020 1.0 TSI (110 Hp)?
110 CP, 200 Nm
148 lb.-ft.
Ce cilindree are Volkswagen Golf Hatchback 2020 1.0 TSI (110 Hp)?
1.0 l
999 cm3
60.96 cu. in.
Câți cilindri are 2020 Volkswagen 1.0 TSI (110 Hp)?
3, in linie
Ce sistem de transmisie are Volkswagen Golf VIII Hatchback 2020 1.0 TSI (110 Hp)?
Tracţiune faţă. ICE (Motor termic). Motorul cu ardere internă (MAI) antrenează roțile din față ale vehiculului.
Ce lungime are 2020 Volkswagen Golf Hatchback?
4284 mm
168.66 in.
Ce lățime are 2020 Volkswagen Golf Hatchback?
1789 mm
70.43 in.
Ce masă proprie are 2020 Volkswagen Golf VIII 1.0 TSI (110 Hp)?
1182 kg
2606 lbs.
Care este masa maximă admisă pentru 2020 Volkswagen Golf VIII 1.0 TSI (110 Hp)?
1750 kg
3858 lbs.
Ce volum are portbagajul la 2020 Volkswagen Golf Hatchback?
381 - 1237 l
13.5 - 43.7 cu. ft.
Câte trepte de viteză are Ce tip de cutie de viteze are 2020 Volkswagen Golf VIII 1.0 TSI (110 Hp)?
6, cutie manuală

Informații generale

Model
Generație
Modificare (Motor)
1.0 TSI (110 CP)
Începutul producției
Martie, 2020 an
Sfârșitul producției
2024 an
Arhitectura grupului propulsor
ICE (Motor termic)
Tipul caroseriei
Hatchback
Număr de scaune
5
Număr de uşi
5
Cauți Volkswagen Golf la mâna a doua?
Verifică istoricul →

Performanță

Consum de combustibil la viteză redusă (WLTP)
7 l/100 km 33.6 US mpg
40.4 UK mpg
14.3 km/l
Consum de combustibil la viteză medie (WLTP)
5.3 l/100 km 44.4 US mpg
53.3 UK mpg
18.9 km/l
Consum de combustibil la viteză ridicată (WLTP)
4.6 l/100 km 51.1 US mpg
61.4 UK mpg
21.7 km/l
Consum de combustibil la viteză foarte ridicată (WLTP)
5.4 l/100 km 43.6 US mpg
52.3 UK mpg
18.5 km/l
Consum combinat de combustibil (WLTP)
5.3 l/100 km 44.4 US mpg
53.3 UK mpg
18.9 km/l
Emisii CO2 (WLTP)
121 g/km
Consumul de combustibil - urban (NEDC)
5.4-5.5 l/100 km 43.6 - 42.8 US mpg
52.3 - 51.4 UK mpg
18.5 - 18.2 km/l
Consumul de combustibil - extra-urban (NEDC)
4 l/100 km 58.8 US mpg
70.6 UK mpg
25 km/l
Consumul de combustibil - mixt (NEDC)
4.6 l/100 km 51.1 US mpg
61.4 UK mpg
21.7 km/l
Emisii CO2 (NEDC)
106 g/km
Tipul de combustibil
Benzină
Acceleraţie 0 - 100 km/h
10.2 sec
Acceleraţie 0 - 62 mph
10.2 sec
Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net)
9.7 sec
Viteza maximă
202 km/h 126 mph
Standardul ecologic
Euro 6d-ISC-FCM
Raport greutate/putere
10.7 kg/CP, 93.1 CP/tonă
Raport greutate/Cuplu
5.9 kg/Nm, 169.2 Nm/tonă

Motorul

Putere
110 CP
Putere pe litru volum de lucru
110.1 CP/l
Cuplu
200 Nm @ 2000-3000 rot/min 148 lb.-ft. @ 2000-3000 rot/min
Dispunerea motorului
Faţă, Transversal
Model/Cod motor
DLAA
Cilindree
999 cm3 60.96 cu. in.
Numărul de cilindri
3
Configurația motorului
in linie
Diametrul cilindrilor
74.5 mm 2.93 in.
Cursa pistonului
76.4 mm 3.01 in.
Raport de compresie
10.5:1
Numărul de supape per cilindru
4
Sistem de injecție de combustibil
Injecţie directă
Aspirația motorului
Turbocompresor, Intercooler
Capacitate ulei motor
4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt
Specificația uleiului de motor
Sisteme motor
Sistem Start & Stop
Filtru de particule

Volum și greutăți

Masă proprie
1182 kg 2606 lbs.
Masă maximă autorizată
1750 kg 3858 lbs.
Încarcatura maxima
568 kg 1252 lbs.
Volumul minim al portbagajului
381 l 13.5 cu. ft.
Volumul maxim al portbagajului
1237 l 43.7 cu. ft.
Masă maximă de încărcare a plafonului
75 kg 165 lbs.
Masă maximă remorcabilă cu sistem de frânare (8%)
1500 kg 3307 lbs.
Masă maximă remorcabilă cu sistem de frânare (12%)
1300 kg 2866 lbs.
Masă maximă remorcabilă fără sistem de frânare
620 kg 1367 lbs.
Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare
80 kg 176 lbs.

Dimensiuni

Lungime
4284 mm 168.66 in.
Lăţime
1789 mm 70.43 in.
Înălţime
1491 mm 58.7 in.
Ampatament
2619 mm 103.11 in.
Ecartament faţă
1533-1549 mm 60.35 - 60.98 in.
Ecartament spate
1504-1520 mm 59.21 - 59.84 in.
Diametrul minim al cercului de virare
10.9 m 35.76 ft.

Transmisie, frânare și suspensie

Arhitectura sistemului de transmisie
Motorul cu ardere internă (MAI) antrenează roțile din față ale vehiculului.
Tracțiune
Tracţiune faţă
Numărul de trepte și tipul cutiei de viteze
6 trepte, cutie manuală
Sisteme de asistență
ABS (Sistem de antiblocare a roților)
Dimensiunea pneurilor
Dimensiunea jantelor