Acasă › Catalog auto › Renault › Clio › Clio V (Phase I) › E-TECH 1.6 (140 CP) Hybrid Multi-Mode

RenaultRenault Clio V (Phase I) E-TECH 1.6 (140 CP) Hybrid Multi-Mode2020, 2021, 2022: specificații, Consumul de combustibil, Baterie, Autonomia electrică, Dimensiuni

2019 Renault Clio V (Phase I) - Fotografie 1
Renault Clio V (Phase I) - Fotografie 2Renault Clio V (Phase I) - Fotografie 3Renault Clio V (Phase I) - Fotografie 4Renault Clio V (Phase I) - Fotografie 5Renault Clio V (Phase I) - Fotografie 6

Specificații cheie

Renault Clio V (Phase I) E-TECH 1.6 (140 CP) Hybrid Multi-Mode /Hatchback 2020 - 2022/
Ce tip de caroserie are Renault Clio V (Phase I)?
Hatchback, 5 Uși, 5 scaune
Ce consum de combustibil are Renault Clio V (Phase I) E-TECH 1.6 (140 Hp) Hybrid Multi-Mode?
4.3 l/100 km
54.7 US mpg
65.7 UK mpg
23.3 km/l
Cât de ecologic este Renault Clio E-TECH 1.6 (140 Hp) Hybrid Multi-Mode?
98 g/km CO2
Euro 6
Cât de rapid este 2020 Clio V (Phase I) E-TECH 1.6 (140 Hp) Hybrid Multi-Mode?
180 km/h | 112 mph
0-100 km/h: 9.9 sec
0-60 mph: 9.4 sec
Ce putere dezvoltă Renault Clio Hatchback 2020 E-TECH 1.6 (140 Hp) Hybrid Multi-Mode?
140 CP, 144 Nm
106 lb.-ft.
Care este cilindreea motorului pentru Renault Clio Hatchback 2020 E-TECH 1.6 (140 Hp) Hybrid Multi-Mode?
1.6 l
1598 cm3
97.52 cu. in.
Câți cilindri are motorul pentru 2020 Renault E-TECH 1.6 (140 Hp) Hybrid Multi-Mode?
4, În linie
Ce tip de tracțiune are Renault Clio V (Phase I) Hatchback 2020 E-TECH 1.6 (140 Hp) Hybrid Multi-Mode?
Tracțiune față. FHEV. MAI și motorul electric pun în mișcare roțile din spate ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa în regim complet electric sau mixt.
Ce lungime are 2020 Renault Clio Hatchback?
4050 mm
159.45 in.
Ce lățime are 2020 Renault Clio Hatchback?
1798 mm
70.79 in.
Ce masă proprie are 2020 Renault Clio V (Phase I) E-TECH 1.6 (140 Hp) Hybrid Multi-Mode?
1238 kg
2729 lbs.
Ce masă maximă autorizată are 2020 Renault Clio V (Phase I) E-TECH 1.6 (140 Hp) Hybrid Multi-Mode?
1758 kg
3876 lbs.
Care este volumul portbagajului pentru 2020 Renault Clio Hatchback?
301 - 979 l
10.6 - 34.6 cu. ft.
Câte trepte și ce tip de cutie de viteze are 2020 Renault Clio V (Phase I) E-TECH 1.6 (140 Hp) Hybrid Multi-Mode?
cutie automată Multi-Mode E-TECH

Informații generale

Marcă
Model
Generație
Versiune (Motor)
E-TECH 1.6 (140 CP) Hybrid Multi-Mode
Începutul producției
Iulie, 2020
Sfârșitul producției
Ianuarie, 2022
Arhitectura grupului propulsor
FHEV (Hibrid)
Tipul caroseriei
Hatchback
Număr de scaune
5
Număr de uși
5
Cauți Renault Clio la mâna a doua?
Verifică istoricul →

Performanță

Consum combinat de combustibil (WLTP)
4.3 l/100 km 54.7 US mpg
65.7 UK mpg
23.3 km/l
Emisii CO2 (WLTP)
98 g/km
Consumul de combustibil - urban (NEDC)
4.374 l/100 km 53.8 US mpg
64.6 UK mpg
22.9 km/l
Consumul de combustibil - extra-urban (NEDC)
4.027 l/100 km 58.4 US mpg
70.1 UK mpg
24.8 km/l
Consumul de combustibil - mixt (NEDC)
3.607 l/100 km 65.2 US mpg
78.3 UK mpg
27.7 km/l
Emisii CO2 (NEDC)
82.0 g/km
Tipul de combustibil
Benzină
Accelerație 0 - 100 km/h
9.9 sec
Accelerație 0 - 62 mph
9.9 sec
Accelerație 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net)
9.4 sec
Viteza maximă
180 km/h 112 mph
Standardul ecologic
Euro 6
Raport greutate/putere
8.8 kg/CP, 113.1 CP/t
Raport greutate/Cuplu
8.6 kg/Nm, 116.3 Nm/t

Autovehicule electrice și hibride

Capacitatea brută a bateriei
1.2 kWh
Voltajul bateriei
230 V

Motor electric 1

Putere Motor electric
69 CP
Cuplu motor electric
205 Nm 151 lb.-ft.
Locația motorului electric
Integrat în transmisie
Puterea sistemului
140 CP

Motor cu combustie internă

Putere
91 CP
Putere pe litru de cilindree
56.9 CP/l
Cuplu
144 Nm @ 3200 rot/min 106 lb.-ft. @ 3200 rot/min
Dispunerea motorului
Față, transversal
Model/Cod motor
H4M 632
Cilindree
1598 cm3 97.52 cu. in.
Numărul de cilindri
4
Configurația motorului
În linie
Numărul de supape per cilindru
4
Sistem de injecție de combustibil
Injecție multipunct
Aspirația motorului
Motor aspirat natural
Capacitate ulei motor
4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt
Specificația uleiului de motor
Lichid de răcire
6.5 l 6.87 US qt | 5.72 UK qt
Sisteme motor
Sistem Start & Stop

Volum și greutăți

Masă proprie
1238 kg 2729 lbs.
Masă maximă autorizată
1758 kg 3876 lbs.
Încărcătura maximă
520 kg 1146 lbs.
Volumul minim al portbagajului
301 l 10.6 cu. ft.
Volumul maxim al portbagajului
979 l 34.6 cu. ft.
Volumul rezervorului
39 l 10.3 US gal | 8.58 UK gal
Masă maximă de încărcare a plafonului
80 kg 176 lbs.
Masă maximă remorcabilă cu sistem de frânare (12%)
900 kg 1984 lbs.
Masă maximă remorcabilă fără sistem de frânare
655 kg 1444 lbs.
Sarcina verticală maximă admisă pe cârligul de remorcare
63 kg 139 lbs.

Dimensiuni

Lungime
4050 mm 159.45 in.
Lățime
1798 mm 70.79 in.
Lățime inclusiv oglinzile
1988 mm 78.27 in.
Înălțime
1440 mm 56.69 in.
Ampatament
2583 mm 101.69 in.
Ecartament față
1518 mm 59.76 in.
Ecartament spate
1506 mm 59.29 in.
Consolă frontală
830 mm 32.68 in.
Consolă spate
637 mm 25.08 in.
Garda la sol
120 mm 4.72 in.
Diametrul minim al cercului de virare
10.42 m 34.19 ft.

Tracțiune, frâne și suspensie

Arhitectura sistemului de tracțiune
MAI și motorul electric pun în mișcare roțile din spate ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa în regim complet electric sau mixt.
Tracțiune
Tracțiune față
Numărul de trepte și tipul cutiei de viteze
cutie automată Multi-Mode E-TECH
Suspensie față
Independentă, tip McPherson
Suspensie spate
Suspensie semi-independentă, arc elicoidal, Punte semirigidă
Frâne față
Discuri ventilate
Frâne spate
Tambur
Sisteme de asistență
ABS (Sistem de antiblocare a roților)
Tipul direcției
Cremalieră și pinion
Servodirecție
Electrică
Dimensiunea pneurilor
Dimensiunea jantelor
15; 16; 17