Acasă › Catalog auto › Citroen › C3 › C3 IV (Phase I, 2024) › 1.2 PureTech (101 CP)

CitroenCitroen C3 IV (Phase I, 2024) 1.2 PureTech (101 CP)2024, 2025, 2026: specificații, Consumul de combustibil, Dimensiuni

2024 Citroen C3 IV (Phase I, 2024) - Fotografie 1
Citroen C3 IV (Phase I, 2024) - Fotografie 2Citroen C3 IV (Phase I, 2024) - Fotografie 3Citroen C3 IV (Phase I, 2024) - Fotografie 4Citroen C3 IV (Phase I, 2024) - Fotografie 5Citroen C3 IV (Phase I, 2024) - Fotografie 6Citroen C3 IV (Phase I, 2024) - Fotografie 7Citroen C3 IV (Phase I, 2024) - Fotografie 8Citroen C3 IV (Phase I, 2024) - Fotografie 9Citroen C3 IV (Phase I, 2024) - Fotografie 10

Specificații cheie

Citroen C3 IV (Phase I, 2024) 1.2 PureTech (101 CP) /Crossover 2024 - /
Ce tip de caroserie are Citroen C3 IV (Phase I, 2024)?
Crossover, 5 Uși, 5 scaune
Ce consum de combustibil are Citroen C3 IV (Phase I, 2024) 1.2 PureTech (101 Hp)?
5.6 l/100 km
42 US mpg
50.4 UK mpg
17.9 km/l
Cât de ecologic este Citroen C3 1.2 PureTech (101 Hp)?
126-127 g/km CO2
Euro 6e
Cât de rapid este 2024 C3 IV (Phase I, 2024) 1.2 PureTech (101 Hp)?
183 km/h | 114 mph
0-100 km/h: 10.6 sec
0-60 mph: 10.1 sec
Ce putere dezvoltă Citroen C3 Crossover 2024 1.2 PureTech (101 Hp)?
101 CP, 205 Nm
151 lb.-ft.
Care este cilindreea motorului pentru Citroen C3 Crossover 2024 1.2 PureTech (101 Hp)?
1.2 l
1199 cm3
73.17 cu. in.
Câți cilindri are motorul pentru 2024 Citroen 1.2 PureTech (101 Hp)?
3, În linie
Ce tip de tracțiune are Citroen C3 IV (Phase I, 2024) Crossover 2024 1.2 PureTech (101 Hp)?
Tracțiune față. MAI. Motorul cu ardere internă (MAI) antrenează roțile din față ale vehiculului.
Ce lungime are 2024 Citroen C3 Crossover?
4015 mm
158.07 in.
Ce lățime are 2024 Citroen C3 Crossover?
1755 mm
69.09 in.
Ce masă proprie are 2024 Citroen C3 IV (Phase I, 2024) 1.2 PureTech (101 Hp)?
1151-1198 kg
2538 - 2641 lbs.
Ce masă maximă autorizată are 2024 Citroen C3 IV (Phase I, 2024) 1.2 PureTech (101 Hp)?
1620 kg
3571 lbs.
Care este volumul portbagajului pentru 2024 Citroen C3 Crossover?
310 l
10.9 cu. ft.
Câte trepte și ce tip de cutie de viteze are 2024 Citroen C3 IV (Phase I, 2024) 1.2 PureTech (101 Hp)?
6, cutie manuală

Informații generale

Marcă
Model
Versiune (Motor)
1.2 PureTech (101 CP)
Începutul producției
Aprilie, 2024
Arhitectura grupului propulsor
ICE (Motor termic)
Tipul caroseriei
Crossover
Număr de scaune
5
Număr de uși
5
Cauți Citroen C3 la mâna a doua?
Verifică istoricul →

Performanță

Consum de combustibil la viteză redusă (WLTP)
6.8 l/100 km 34.6 US mpg
41.5 UK mpg
14.7 km/l
Consum de combustibil la viteză medie (WLTP)
5.2-5.3 l/100 km 45.2 - 44.4 US mpg
54.3 - 53.3 UK mpg
19.2 - 18.9 km/l
Consum de combustibil la viteză ridicată (WLTP)
4.8-4.9 l/100 km 49 - 48 US mpg
58.9 - 57.6 UK mpg
20.8 - 20.4 km/l
Consum de combustibil la viteză foarte ridicată (WLTP)
6.0 l/100 km 39.2 US mpg
47.1 UK mpg
16.7 km/l
Consum combinat de combustibil (WLTP)
5.6 l/100 km 42 US mpg
50.4 UK mpg
17.9 km/l
Emisii CO2 (WLTP)
126-127 g/km
Tipul de combustibil
Benzină
Accelerație 0 - 100 km/h
10.6 sec
Accelerație 0 - 62 mph
10.6 sec
Accelerație 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net)
10.1 sec
Viteza maximă
183 km/h 114 mph
Standardul ecologic
Euro 6e
Raport greutate/putere
11.4 kg/CP, 87.7 CP/t
Raport greutate/Cuplu
5.6 kg/Nm, 178.1 Nm/t

Motorul

Putere
101 CP @ 5500 rot/min
Putere pe litru de cilindree
84.2 CP/l
Cuplu
205 Nm @ 1750 rot/min 151 lb.-ft. @ 1750 rot/min
Dispunerea motorului
Față, transversal
Model/Cod motor
HNP EB2ADT
Cilindree
1199 cm3 73.17 cu. in.
Numărul de cilindri
3
Configurația motorului
În linie
Diametrul cilindrilor
75 mm 2.95 in.
Cursa pistonului
90.5 mm 3.56 in.
Numărul de supape per cilindru
4
Sistem de injecție de combustibil
Injecție directă
Aspirația motorului
Turbocompresor, Intercooler
Capacitate ulei motor
3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt
Specificația uleiului de motor
Sisteme motor
Sistem Start & Stop
Filtru de particule

Volum și greutăți

Masă proprie
1151-1198 kg 2538 - 2641 lbs.
Masă maximă autorizată
1620 kg 3571 lbs.
Încărcătura maximă
422-469 kg 930 - 1034 lbs.
Volumul minim al portbagajului
310 l 10.9 cu. ft.
Volumul rezervorului
44 l 11.62 US gal | 9.68 UK gal
Masă maximă remorcabilă cu sistem de frânare (12%)
600 kg 1323 lbs.
Masă maximă remorcabilă fără sistem de frânare
600 kg 1323 lbs.
Sarcina verticală maximă admisă pe cârligul de remorcare
61 kg 134 lbs.

Dimensiuni

Lungime
4015 mm 158.07 in.
Lățime cu oglinzile pliate
1755 mm 69.09 in.
Lățime inclusiv oglinzile
1813 mm 71.38 in.
Înălțime
1567-1577 mm 61.69 - 62.09 in.
Ampatament
2540 mm 100 in.
Ecartament față
1498 mm 58.98 in.
Ecartament spate
1518 mm 59.76 in.
Consolă frontală
790 mm 31.1 in.
Consolă spate
685 mm 26.97 in.

Tracțiune, frâne și suspensie

Arhitectura sistemului de tracțiune
Motorul cu ardere internă (MAI) antrenează roțile din față ale vehiculului.
Tracțiune
Tracțiune față
Numărul de trepte și tipul cutiei de viteze
6 trepte, cutie manuală
Frâne față
Disc
Frâne spate
Disc
Sisteme de asistență
ABS (Sistem de antiblocare a roților)
Tipul direcției
Cremalieră și pinion
Servodirecție
Electrică
Dimensiunea pneurilor
Dimensiunea jantelor
16; 17