Acasă › Catalog auto › Chevrolet › Camaro › Camaro VI (facelift 2018) Convertible › ZL1 6.2 V8 (660 CP)

ChevroletChevrolet Camaro VI (facelift 2018) Convertible ZL1 6.2 V8 (660 CP)2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023: specificații, Consumul de combustibil, Dimensiuni

2019 Chevrolet Camaro VI (facelift 2018) Convertible - Fotografie 1
Chevrolet Camaro VI (facelift 2018) Convertible - Fotografie 2

Specificații cheie

Chevrolet Camaro VI (facelift 2018) Convertible ZL1 6.2 V8 (660 CP) /Decapotabilă 2018 - 2023/
Ce tip de caroserie are Chevrolet Camaro VI (facelift 2018) Convertible?
Decapotabilă, 2 Uși, 4 scaune
Ce putere dezvoltă Chevrolet Camaro Decapotabilă 2018 ZL1 6.2 V8 (660 Hp)?
660 CP, 868 Nm
640 lb.-ft.
Care este cilindreea motorului pentru Chevrolet Camaro Decapotabilă 2018 ZL1 6.2 V8 (660 Hp)?
6.2 l
6162 cm3
376.03 cu. in.
Câți cilindri are motorul pentru 2018 Chevrolet ZL1 6.2 V8 (660 Hp)?
8, Motor V
Ce tip de tracțiune are Chevrolet Camaro VI (facelift 2018) Convertible Decapotabilă 2018 ZL1 6.2 V8 (660 Hp)?
Tracțiune spate. MAI. Motorul cu ardere internă (MAI) antrenează roțile din spate ale vehiculului.
Ce lungime are 2018 Chevrolet Camaro Decapotabilă?
4812 mm
189.45 in.
Ce lățime are 2018 Chevrolet Camaro Decapotabilă?
1897 mm
74.69 in.
Ce masă proprie are 2018 Chevrolet Camaro VI (facelift 2018) Convertible ZL1 6.2 V8 (660 Hp)?
1866 kg
4114 lbs.
Care este volumul portbagajului pentru 2018 Chevrolet Camaro Decapotabilă?
206 l
7.3 cu. ft.
Câte trepte și ce tip de cutie de viteze are 2018 Chevrolet Camaro VI (facelift 2018) Convertible ZL1 6.2 V8 (660 Hp)?
6, cutie manuală

Informații generale

Marcă
Model
Versiune (Motor)
ZL1 6.2 V8 (660 CP)
Începutul producției
2018
Sfârșitul producției
Decembrie, 2023
Arhitectura grupului propulsor
ICE (Motor termic)
Tipul caroseriei
Decapotabilă
Număr de scaune
4
Număr de uși
2
Cauți Chevrolet Camaro la mâna a doua?
Verifică istoricul →

Performanță

Consumul de combustibil - urban
16.8 l/100 km 14 US mpg
16.8 UK mpg
6 km/l
Consumul de combustibil - extra-urban
11.7 l/100 km 20.1 US mpg
24.1 UK mpg
8.5 km/l
Tipul de combustibil
Benzină
Raport greutate/putere
2.8 kg/CP, 353.7 CP/t
Raport greutate/Cuplu
2.1 kg/Nm, 465.2 Nm/t

Motorul

Putere
660 CP @ 6400 rot/min
Putere pe litru de cilindree
107.1 CP/l
Cuplu
868 Nm @ 3600 rot/min 640 lb.-ft. @ 3600 rot/min
Dispunerea motorului
Față, longitudinal
Model/Cod motor
LT4
Cilindree
6162 cm3 376.03 cu. in.
Numărul de cilindri
8
Configurația motorului
Motor V
Diametrul cilindrilor
103.25 mm 4.06 in.
Cursa pistonului
92 mm 3.62 in.
Numărul de supape per cilindru
2
Sistem de injecție de combustibil
Injecție directă
Aspirația motorului
Compresor mecanic (Supercharger), Intercooler
Capacitate ulei motor
9.5 l 10.04 US qt | 8.36 UK qt
Specificația uleiului de motor
Lichid de răcire
10.4 l 10.99 US qt | 9.15 UK qt

Volum și greutăți

Masă proprie
1866 kg 4114 lbs.
Volumul maxim al portbagajului
206 l 7.3 cu. ft.
Volumul rezervorului
72 l 19.02 US gal | 15.84 UK gal

Dimensiuni

Lungime
4812 mm 189.45 in.
Lățime inclusiv oglinzile
1897 mm 74.69 in.
Înălțime
1330 mm 52.36 in.
Ampatament
2811 mm 110.67 in.
Ecartament față
1610 mm 63.39 in.
Ecartament spate
1591 mm 62.64 in.
Diametrul minim al cercului de virare
11.7 m 38.39 ft.

Tracțiune, frâne și suspensie

Arhitectura sistemului de tracțiune
Motorul cu ardere internă (MAI) antrenează roțile din spate ale vehiculului.
Tracțiune
Tracțiune spate
Numărul de trepte și tipul cutiei de viteze
6 trepte, cutie manuală
Suspensie față
Independentă, tip McPherson
Suspensie spate
Suspensie multi-link independentă cu arcuri și stabilizator transversal
Frâne față
Discuri ventilate
Frâne spate
Discuri ventilate
Sisteme de asistență
ABS (Sistem de antiblocare a roților)
Tipul direcției
Cremalieră și pinion
Servodirecție
Electrică
Dimensiunea pneurilor
Dimensiunea jantelor