Acasă >> Catalog auto >> Chevrolet >> Camaro >> Camaro IV Convertible >> Z28 5.7 i V8 (280 CP)
Catalog auto Autentificare Înregistrare Car Specs API
Română ▼

Specificațiile tehnice ale Chevrolet Camaro IV Convertible Z28 5.7 i V8 (280 CP) /1996, 1997/

1994 Chevrolet Camaro IV Convertible - Fotografie 1
Chevrolet Camaro IV Convertible - Fotografie 2Chevrolet Camaro IV Convertible - Fotografie 3

Specificatii cheie

Chevrolet Camaro IV Convertible Z28 5.7 i V8 (280 CP) /Decapotabilă 1996 - 1997/

Ce tip de caroserie are Chevrolet Camaro IV Convertible?
Decapotabilă, 2 Uşi, 4 scaune
Ce consum de combustibil are Chevrolet Camaro IV Convertible Z28 5.7 i V8 (280 Hp)?
13.1 l/100 km
18 US mpg
21.6 UK mpg
7.6 km/l
Cât de ecologic este Chevrolet Camaro Z28 5.7 i V8 (280 Hp)?
309 g/km CO2
Ce putere are Chevrolet Camaro Decapotabilă 1996 Z28 5.7 i V8 (280 Hp)?
280 CP, 441 Nm
325 lb.-ft.
Ce cilindree are Chevrolet Camaro Decapotabilă 1996 Z28 5.7 i V8 (280 Hp)?
5.7 l
5737 cm3
350.09 cu. in.
Câți cilindri are 1996 Chevrolet Z28 5.7 i V8 (280 Hp)?
8, Motor V
Ce sistem de transmisie are Chevrolet Camaro IV Convertible Decapotabilă 1996 Z28 5.7 i V8 (280 Hp)?
Tracţiune spate. ICE (Motor termic). Motorul cu ardere internă (MAI) antrenează roțile din spate ale vehiculului.
Ce lungime are 1996 Chevrolet Camaro Decapotabilă?
4907 mm
193.19 in.
Ce lățime are 1996 Chevrolet Camaro Decapotabilă?
1882 mm
74.09 in.
Ce masă proprie are 1996 Chevrolet Camaro IV Convertible Z28 5.7 i V8 (280 Hp)?
1492 kg
3289 lbs.
Ce volum are portbagajul la 1996 Chevrolet Camaro Decapotabilă?
215 - 930 l
7.6 - 32.8 cu. ft.
Câte trepte de viteză are Ce tip de cutie de viteze are 1996 Chevrolet Camaro IV Convertible Z28 5.7 i V8 (280 Hp)?
6, cutie manuală

Informații generale

Marcă
Model
Modificare (Motor)
Z28 5.7 i V8 (280 CP)
Începutul producției
1996 an
Sfârșitul producției
1997 an
Arhitectura grupului propulsor
ICE (Motor termic)
Tipul caroseriei
Decapotabilă
Număr de scaune
4
Număr de uşi
2
Cauți Chevrolet Camaro la mâna a doua?
Verifică istoricul →

Performanță

Consumul de combustibil - urban
15.7 l/100 km 15 US mpg
18 UK mpg
6.4 km/l
Consumul de combustibil - extra-urban
9.8 l/100 km 24 US mpg
28.8 UK mpg
10.2 km/l
Consumul de combustibil - mixt
13.1 l/100 km 18 US mpg
21.6 UK mpg
7.6 km/l
Emisii CO2
309 g/km
Tipul de combustibil
Benzină
Raport greutate/putere
5.3 kg/CP, 187.7 CP/tonă
Raport greutate/Cuplu
3.4 kg/Nm, 295.6 Nm/tonă

Motorul

Putere
280 CP @ 5000 rot/min
Putere pe litru volum de lucru
48.8 CP/l
Cuplu
441 Nm @ 2400 rot/min 325 lb.-ft. @ 2400 rot/min
Dispunerea motorului
Faţă, Longitudinal
Model/Cod motor
LT1
Cilindree
5737 cm3 350.09 cu. in.
Numărul de cilindri
8
Configurația motorului
Motor V
Diametrul cilindrilor
101.6 mm 4 in.
Cursa pistonului
88.4 mm 3.48 in.
Raport de compresie
10.4:1
Numărul de supape per cilindru
2
Sistem de injecție de combustibil
Injecție multipunct
Aspirația motorului
Motor aspirat natural
Mecanism de distribuție
OHV
Capacitate ulei motor
5.2 l 5.49 US qt | 4.58 UK qt
Specificația uleiului de motor
Lichid de răcire
11.3 l 11.94 US qt | 9.94 UK qt

Volum și greutăți

Masă proprie
1492 kg 3289 lbs.
Volumul minim al portbagajului
215 l 7.6 cu. ft.
Volumul maxim al portbagajului
930 l 32.8 cu. ft.
Volumul rezervorului
59 l 15.59 US gal | 12.98 UK gal

Dimensiuni

Lungime
4907 mm 193.19 in.
Lăţime
1882 mm 74.09 in.
Înălţime
1322 mm 52.05 in.
Ampatament
2568 mm 101.1 in.
Ecartament faţă
1542 mm 60.71 in.
Ecartament spate
1540 mm 60.63 in.

Transmisie, frânare și suspensie

Arhitectura sistemului de transmisie
Motorul cu ardere internă (MAI) antrenează roțile din spate ale vehiculului.
Tracțiune
Tracţiune spate
Numărul de trepte și tipul cutiei de viteze
6 trepte, cutie manuală
Suspensie față
Brațe triunghiulare duble, Stabilizator transversal
Suspensie spate
Punte rigidă, Arc lamelar
Frâne față
Discuri ventilate
Frâne spate
Discuri ventilate
Sisteme de asistență
ABS (Sistem de antiblocare a roților)
Tipul direcției
Cremalieră și pinion
Servodirecţie
Hidraulică
Dimensiunea pneurilor
Dimensiunea jantelor