
| Korimalli, Renault Megane IV Grandtour? | Farmari , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Renault Megane IV Grandtour 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 4.1-4.2 l/100 km 57.4 - 56 US mpg 68.9 - 67.3 UK mpg 24.4 - 23.8 km/l |
| Päästöt, Renault Megane 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 108-111 g/km CO2 Euro 6 |
| Huippunopeus, 2018 Megane IV Grandtour 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 193 km/h | 119.92 mph 0-100 km/h: 10.9 s 0-60 mph: 10.4 s |
| Teho, Renault Megane Farmari 2018 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 115 hv, 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Renault Megane Farmari 2018 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 1.5 l 1461 sm3 89.16 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2018 Renault 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Renault Megane IV Grandtour Farmari 2018 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2018 Renault Megane Farmari ? | 4626 mm 182.13 in. |
| Leveys, 2018 Renault Megane Farmari ? | 1814 mm 71.42 in. |
| Nettopaino, 2018 Renault Megane IV Grandtour 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 1398-1527 kg 3082.06 - 3366.46 lbs. |
| Kokonaispaino, 2018 Renault Megane IV Grandtour 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 1989 kg 4384.99 lbs. |
| Tavaratila, 2018 Renault Megane Farmari ? | 446 - 1432 l 15.75 - 50.57 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2018 Renault Megane IV Grandtour 1.5 Blue dCi (115 Hp) EDC? | 7, automaattinen vaihdelaatikko EDC |
| Merkki | Renault |
|---|---|
| Malli | Megane |
| Sukupolvi | Megane IV Grandtour |
| Versio (moottori) | 1.5 Blue dCi (115 hv) EDC |
| Tuotannon aloitusvuosi | 2018 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 2020 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Farmari |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC, WLTP vastaava) | 4.6-4.9 l/100 km
51.1 - 48 US mpg 61.4 - 57.6 UK mpg 21.7 - 20.4 km/l |
|---|---|
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC, WLTP vastaava) | 3.8 l/100 km
61.9 US mpg 74.3 UK mpg 26.3 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC, WLTP vastaava) | 4.1-4.2 l/100 km
57.4 - 56 US mpg 68.9 - 67.3 UK mpg 24.4 - 23.8 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC, WLTP vastaava) | 108-111 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Diesel-polttoaine |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 10.9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 10.9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 10.4 s |
| Huippunopeus | 193 km/h 119.92 mph |
| Päästönormi | Euro 6 |
| Paino/teho suhde | 12.2 kg/hv, 82.3 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.4 kg/Nm, 186 Nm/tonnia |
| Teho | 115 hv @ 3750 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 78.7 hv/l |
| Vääntömomentti | 260 Nm @ 2000 kierrosta/min 191.77 lb.-ft. @ 2000 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | K9K 873 |
| Moottorin tilavuus | 1461 sm3 89.16 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 76 mm 2.99 in. |
| Männän liike | 80.5 mm 3.17 in. |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 2 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Diesel - Common rail |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | SOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 6 l 6.34 US qt | 5.28 UK qt |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä Hiukkassuodatin |
| Paino | 1398-1527 kg 3082.06 - 3366.46 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 1989 kg 4384.99 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 462-591 kg 1018.54 - 1302.93 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 446 l 15.75 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1432 l 50.57 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| AdBlue-säiliö | 16 l 4.23 US gal | 3.52 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 80 kg 176.37 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1700 kg 3747.86 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 735 kg 1620.4 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Pituus | 4626 mm 182.13 in. |
|---|---|
| Leveys | 1814 mm 71.42 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2058 mm 81.02 in. |
| Korkeus | 1449 mm 57.05 in. |
| Pyörän perusta | 2712 mm 106.77 in. |
| Etupyörän jälki | 1591 mm 62.64 in. |
| Takapyörän jälki | 1586 mm 62.44 in. |
| etuylitys | 919 mm 36.18 in. |
| takaylitys | 995 mm 39.17 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.4 m 37.4 ft. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 7 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko EDC |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Puoli-itsenäinen jousitus , Vääntö |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 280x24 mm |
| Takajarrut | Levy , 260x8 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 205/55 R16; 205/50 R17; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Vanteen koko | 6.5J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |