
| Korimalli, Ford Escort VII (GAL,AAL,ABL)? | Sedan , 4 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Ford Escort VII (GAL,AAL,ABL) 1.8 i 16V (115 Hp)? | 7.3 l/100 km 32.2 US mpg 38.7 UK mpg 13.7 km/l |
| Huippunopeus, 1995 Escort VII (GAL,AAL,ABL) 1.8 i 16V (115 Hp)? | 196 km/h | 121.79 mph 0-100 km/h: 10 s 0-60 mph: 9.5 s |
| Teho, Ford Escort Sedan 1995 1.8 i 16V (115 Hp)? | 115 hv, 160 Nm 118.01 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Ford Escort Sedan 1995 1.8 i 16V (115 Hp)? | 1.8 l 1796 sm3 109.6 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 1995 Ford 1.8 i 16V (115 Hp)? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Ford Escort VII (GAL,AAL,ABL) Sedan 1995 1.8 i 16V (115 Hp)? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 1995 Ford Escort Sedan ? | 4295 mm 169.09 in. |
| Leveys, 1995 Ford Escort Sedan ? | 1700 mm 66.93 in. |
| Nettopaino, 1995 Ford Escort VII (GAL,AAL,ABL) 1.8 i 16V (115 Hp)? | 1115 kg 2458.15 lbs. |
| Kokonaispaino, 1995 Ford Escort VII (GAL,AAL,ABL) 1.8 i 16V (115 Hp)? | 1650 kg 3637.63 lbs. |
| Tavaratila, 1995 Ford Escort Sedan ? | 490 l 17.3 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 1995 Ford Escort VII (GAL,AAL,ABL) 1.8 i 16V (115 Hp)? | 5, manuaali vaihdelaatikko |
| Merkki | Ford |
|---|---|
| Malli | Escort |
| Sukupolvi | Escort VII (GAL,AAL,ABL) |
| Versio (moottori) | 1.8 i 16V (115 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | 1995 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 1998 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Sedan |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 4 |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty | 7.3 l/100 km
32.2 US mpg 38.7 UK mpg 13.7 km/l |
|---|---|
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 10 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 10 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 9.5 s |
| Huippunopeus | 196 km/h 121.79 mph |
| Paino/teho suhde | 9.7 kg/hv, 103.1 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 7 kg/Nm, 143.5 Nm/tonnia |
| Teho | 115 hv @ 5750 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 64 hv/l |
| Vääntömomentti | 160 Nm @ 4500 kierrosta/min 118.01 lb.-ft. @ 4500 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | RKC |
| Moottorin tilavuus | 1796 sm3 109.6 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 80.6 mm 3.17 in. |
| Männän liike | 88 mm 3.46 in. |
| Puristussuhde | 9.8:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Monipistesuihkutus |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 4.25 l 4.49 US qt | 3.74 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 7 l 7.4 US qt | 6.16 UK qt |
| Paino | 1115 kg 2458.15 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 1650 kg 3637.63 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 535 kg 1179.47 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 490 l 17.3 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1200 kg 2645.55 lbs. |
| Pituus | 4295 mm 169.09 in. |
|---|---|
| Leveys | 1700 mm 66.93 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 1875 mm 73.82 in. |
| Korkeus | 1346 mm 52.99 in. |
| Pyörän perusta | 2523 mm 99.33 in. |
| Etupyörän jälki | 1440 mm 56.69 in. |
| Takapyörän jälki | 1455 mm 57.28 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.5 m 34.45 ft. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 5 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Poikittainen tukivarsi |
| Takajousitus | Kierrejousi |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Rummut |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Hydraulinen ohjaus |
| Renkaan koko | 175/65 R14 |