
| Korimalli, Ford C-MAX I (facelift 2007)? | MPV , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Ford C-MAX I (facelift 2007) 2.0 TDCI (136 Hp) PowerShift? | 5.9 l/100 km 39.9 US mpg 47.9 UK mpg 16.9 km/l |
| Päästöt, Ford C-MAX 2.0 TDCI (136 Hp) PowerShift? | 159 g/km CO2 Euro 4 |
| Huippunopeus, 2007 C-MAX I (facelift 2007) 2.0 TDCI (136 Hp) PowerShift? | 180 km/h | 111.85 mph 0-100 km/h: 11.9 s 0-60 mph: 11.3 s |
| Teho, Ford C-MAX MPV 2007 2.0 TDCI (136 Hp) PowerShift? | 136 hv, 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Ford C-MAX MPV 2007 2.0 TDCI (136 Hp) PowerShift? | 2.0 l 1997 sm3 121.86 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2007 Ford 2.0 TDCI (136 Hp) PowerShift? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Ford C-MAX I (facelift 2007) MPV 2007 2.0 TDCI (136 Hp) PowerShift? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2007 Ford C-MAX MPV ? | 4372 mm 172.13 in. |
| Leveys, 2007 Ford C-MAX MPV ? | 1825 mm 71.85 in. |
| Nettopaino, 2007 Ford C-MAX I (facelift 2007) 2.0 TDCI (136 Hp) PowerShift? | 1448-1486 kg 3192.29 - 3276.07 lbs. |
| Kokonaispaino, 2007 Ford C-MAX I (facelift 2007) 2.0 TDCI (136 Hp) PowerShift? | 2025 kg 4464.36 lbs. |
| Tavaratila, 2007 Ford C-MAX MPV ? | 460 - 1633 l 16.24 - 57.67 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2007 Ford C-MAX I (facelift 2007) 2.0 TDCI (136 Hp) PowerShift? | 6, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Ford |
| Malli | C-MAX |
| Sukupolvi | C-MAX I (facelift 2007) |
| Versio (moottori) | 2.0 TDCI (136 hv) PowerShift |
| Tuotannon aloitusvuosi | 2007 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 2010 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | MPV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki | 8 l/100 km
29.4 US mpg 35.3 UK mpg 12.5 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie | 4.8 l/100 km
49 US mpg 58.9 UK mpg 20.8 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty | 5.9 l/100 km
39.9 US mpg 47.9 UK mpg 16.9 km/l |
| CO2-päästöt | 159 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Diesel-polttoaine |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 11.9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 11.9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 11.3 s |
| Huippunopeus | 180 km/h 111.85 mph |
| Päästönormi | Euro 4 |
| Paino/teho suhde | 10.6 kg/hv, 93.9 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 4.5 kg/Nm, 221 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 136 hv @ 4000 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 68.1 hv/l |
| Vääntömomentti | 320 Nm @ 2000 kierrosta/min 236.02 lb.-ft. @ 2000 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | G6DA |
| Moottorin tilavuus | 1997 sm3 121.86 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 85 mm 3.35 in. |
| Männän liike | 88 mm 3.46 in. |
| Puristussuhde | 18:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Diesel - Common rail |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 8.4 l 8.88 US qt | 7.39 UK qt |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1448-1486 kg 3192.29 - 3276.07 lbs. |
| Enimmäispaino | 2025 kg 4464.36 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 539-577 kg 1188.29 - 1272.07 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 460 l 16.24 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1633 l 57.67 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 53 l 14 US gal | 11.66 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4372 mm 172.13 in. |
| Leveys | 1825 mm 71.85 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2022 mm 79.61 in. |
| Korkeus | 1596 mm 62.83 in. |
| Pyörän perusta | 2640 mm 103.94 in. |
| Etupyörän jälki | 1535-1545 mm 60.43 - 60.83 in. |
| Takapyörän jälki | 1531-1541 mm 60.28 - 60.67 in. |
| etuylitys | 906 mm 35.67 in. |
| takaylitys | 826 mm 32.52 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.6-11.7 m 34.78 - 38.39 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 6 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Levyt |
| Takajarrut | Levy |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| Renkaan koko | 205/55 R16; 205/50 R17; 225/40 R18 |
| Vanteen koko | 6.5J x 16; 7J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |