
| Korimalli, Dacia Sandero II Stepway (facelift 2016)? | Crossover , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Dacia Sandero II Stepway (facelift 2016) 1.5 dCi (95 Hp) Start&Stop? | 4.6-4.8 l/100 km 51.1 - 49 US mpg 61.4 - 58.9 UK mpg 21.7 - 20.8 km/l |
| Päästöt, Dacia Sandero 1.5 dCi (95 Hp) Start&Stop? | 122-127 g/km CO2 Euro 6 |
| Huippunopeus, 2018 Sandero II Stepway (facelift 2016) 1.5 dCi (95 Hp) Start&Stop? | 179 km/h | 111.23 mph 0-100 km/h: 12.3 s 0-60 mph: 11.7 s |
| Teho, Dacia Sandero Crossover 2018 1.5 dCi (95 Hp) Start&Stop? | 95 hv, 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Dacia Sandero Crossover 2018 1.5 dCi (95 Hp) Start&Stop? | 1.5 l 1461 sm3 89.16 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2018 Dacia 1.5 dCi (95 Hp) Start&Stop? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Dacia Sandero II Stepway (facelift 2016) Crossover 2018 1.5 dCi (95 Hp) Start&Stop? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2018 Dacia Sandero Crossover ? | 4080 mm 160.63 in. |
| Leveys, 2018 Dacia Sandero Crossover ? | 1757 mm 69.17 in. |
| Nettopaino, 2018 Dacia Sandero II Stepway (facelift 2016) 1.5 dCi (95 Hp) Start&Stop? | 1151 kg 2537.52 lbs. |
| Kokonaispaino, 2018 Dacia Sandero II Stepway (facelift 2016) 1.5 dCi (95 Hp) Start&Stop? | 1645 kg 3626.6 lbs. |
| Tavaratila, 2018 Dacia Sandero Crossover ? | 320 - 1200 l 11.3 - 42.38 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2018 Dacia Sandero II Stepway (facelift 2016) 1.5 dCi (95 Hp) Start&Stop? | 5, manuaali vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Dacia |
| Malli | Sandero |
| Sukupolvi | Sandero II Stepway (facelift 2016) |
| Versio (moottori) | 1.5 dCi (95 hv) Start&Stop |
| Tuotannon aloitusvuosi | 2018 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 2020 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Crossover |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineen, yhdistetty (WLTP) | 4.6-4.8 l/100 km
51.1 - 49 US mpg 61.4 - 58.9 UK mpg 21.7 - 20.8 km/l |
| CO2-päästöt (WLTP) | 122-127 g/km |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki | 4.1 l/100 km
57.4 US mpg 68.9 UK mpg 24.4 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie | 3.8 l/100 km
61.9 US mpg 74.3 UK mpg 26.3 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty | 3.9 l/100 km
60.3 US mpg 72.4 UK mpg 25.6 km/l |
| CO2-päästöt | 103 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Diesel-polttoaine |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 12.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 12.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 11.7 s |
| Huippunopeus | 179 km/h 111.23 mph |
| Päästönormi | Euro 6 |
| Paino/teho suhde | 12.1 kg/hv, 82.5 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.2 kg/Nm, 191.1 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 95 hv @ 3750 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 65 hv/l |
| Vääntömomentti | 220 Nm @ 1750 kierrosta/min 162.26 lb.-ft. @ 1750 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | K9K 872 |
| Moottorin tilavuus | 1461 sm3 89.16 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 76 mm 2.99 in. |
| Männän liike | 80.5 mm 3.17 in. |
| Puristussuhde | 15.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 2 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Diesel - Common rail |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Moottorin öljytilavuus | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä Hiukkassuodatin |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1151 kg 2537.52 lbs. |
| Enimmäispaino | 1645 kg 3626.6 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 494 kg 1089.08 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 320 l 11.3 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1200 l 42.38 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| AdBlue-säiliö | 14.4 l 3.8 US gal | 3.17 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 80 kg 176.37 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4080 mm 160.63 in. |
| Leveys | 1757 mm 69.17 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 1994 mm 78.5 in. |
| Korkeus | 1618 mm 63.7 in. |
| Pyörän perusta | 2589 mm 101.93 in. |
| Etupyörän jälki | 1489 mm 58.62 in. |
| Takapyörän jälki | 1492 mm 58.74 in. |
| etuylitys | 835 mm 32.87 in. |
| takaylitys | 656 mm 25.83 in. |
| Maavara | 173 mm 6.81 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.5 m 34.45 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 5 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus |
| Takajousitus | Puoli-itsenäinen jousitus |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Rummut |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 205/55 R16 |
| Vanteen koko | 6J x 16; 6.5J x 16 |