Etusivu >> Autokatalogi >> Citroen >> C1 >> C1 II (Phase I, 2014 5-door) >> Airscape 1.0 VTi (72 hv) S&S
Autokatalogi Kirjautuminen Rekisteröi Car Specs API
Suomi ▼

Tekniset tiedot Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) Airscape 1.0 VTi (72 hv) S&S /2019, 2020, 2021, 2022/

2014 Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) - Kuva 1
Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) - Kuva 2Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) - Kuva 3Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) - Kuva 4Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) - Kuva 5Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) - Kuva 6Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) - Kuva 7Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) - Kuva 8Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) - Kuva 9Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) - Kuva 10

Tärkeimmät tiedot

Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) Airscape 1.0 VTi (72 hv) S&S /Viistoperä (Hatchback) 2019 - 2022/

Minkä tyyppisellä korilla on varustettu Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door)?
Viistoperä (Hatchback) , 5 Ovet, 4 Paikat
Kuinka paljon polttoainetta kuluttaa Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) Airscape 1.0 VTi (72 Hp) S&S?
4.8-4.9 l/100 km
49 - 48 US mpg
58.9 - 57.6 UK mpg
20.8 - 20.4 km/l
Kuinka ympäristöystävällinen on Citroen C1 Airscape 1.0 VTi (72 Hp) S&S?
108-111 g/km CO2
Euro 6d
Kuinka nopea on 2019 C1 II (Phase I, 2014 5-door) Airscape 1.0 VTi (72 Hp) S&S?
160 km/h | 99 mph
0-100 km/h: 12.6 s
0-60 mph: 12 s
Kuinka paljon tehoa tuottaa Citroen C1 Viistoperä (Hatchback) 2019 Airscape 1.0 VTi (72 Hp) S&S?
72 hv, 93 Nm
69 lb.-ft.
Minkä iskutilavuuden moottorilla on varustettu Citroen C1 Viistoperä (Hatchback) 2019 Airscape 1.0 VTi (72 Hp) S&S?
1.0 l
998 cm3
60.9 cu. in.
Kuinka monisylinterisellä moottorilla on varustettu 2019 Citroen Airscape 1.0 VTi (72 Hp) S&S?
3, Rivimoottori
Millä vetotavalla on varustettu Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) Viistoperä (Hatchback) 2019 Airscape 1.0 VTi (72 Hp) S&S?
Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä.
Kuinka pitkä on 2019 Citroen C1 Viistoperä (Hatchback) ?
3466 mm
136.46 in.
Kuinka leveä on 2019 Citroen C1 Viistoperä (Hatchback) ?
1615 mm
63.58 in.
Paljonko ajokuntoisena painaa 2019 Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) Airscape 1.0 VTi (72 Hp) S&S?
910 kg
2006 lbs.
Kuinka paljon saa enintään painaa 2019 Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) Airscape 1.0 VTi (72 Hp) S&S?
1240 kg
2734 lbs.
Kuinka suuren tavaratilan tarjoaa 2019 Citroen C1 Viistoperä (Hatchback) ?
196 - 780 l
6.9 - 27.5 cu. ft.
Kuinka monivaihteisella vaihteistolla on varustettu Minkä tyyppisellä vaihteistolla on varustettu 2019 Citroen C1 II (Phase I, 2014 5-door) Airscape 1.0 VTi (72 Hp) S&S?
5, manuaalivaihteisto

Yleistä tietoa

Merkki
Malli
Versio (moottori)
Airscape 1.0 VTi (72 hv) S&S
Tuotannon aloitus
Huhtikuu, 2019 v
Tuotannon lopetus
Tammikuu, 2022 v
Tehoyksikön rakenne
Sisäpolttomoottori
Korimalli
Viistoperä (Hatchback)
Paikkojen lukumäärä
4
Ovien lukumäärä
5
Etsitkö Citroen C1 käytettynä?
Tarkista ajoneuvon historia →

Suorituskyky

Polttoaineenkulutus alhaisella nopeudella (WLTP)
5.4-5.5 l/100 km 43.6 - 42.8 US mpg
52.3 - 51.4 UK mpg
18.5 - 18.2 km/l
Polttoaineenkulutus keskinopeudella (WLTP)
4.4-4.5 l/100 km 53.5 - 52.3 US mpg
64.2 - 62.8 UK mpg
22.7 - 22.2 km/l
Polttoaineenkulutus suurella nopeudella (WLTP)
4.1-4.2 l/100 km 57.4 - 56 US mpg
68.9 - 67.3 UK mpg
24.4 - 23.8 km/l
Polttoaineenkulutus erittäin suurella nopeudella (WLTP)
5.4-5.5 l/100 km 43.6 - 42.8 US mpg
52.3 - 51.4 UK mpg
18.5 - 18.2 km/l
Yhdistetty polttoaineenkulutus (WLTP)
4.8-4.9 l/100 km 49 - 48 US mpg
58.9 - 57.6 UK mpg
20.8 - 20.4 km/l
CO2-päästöt (WLTP)
108-111 g/km
Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC)
4.3 l/100 km 54.7 US mpg
65.7 UK mpg
23.3 km/l
Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC)
3.4 l/100 km 69.2 US mpg
83.1 UK mpg
29.4 km/l
Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC)
3.7 l/100 km 63.6 US mpg
76.3 UK mpg
27 km/l
CO2-päästöt (NEDC)
85 g/km
Polttoaineen tyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0 - 100 km/h
12.6 s
Kiihtyvyys 0 - 62 mph
12.6 s
Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Auto-Data.netin laskema)
12 s
Huippunopeus
160 km/h 99 mph
Päästönormi
Euro 6d
Paino/teho suhde
12.6 kg/hv, 79.1 hv/tonnia
Paino/Vääntömomentti suhde
9.8 kg/Nm, 102.2 Nm/tonnia

Moottori

Teho
72 hv @ 6000 kierrosta/min
Teho työtilavuuslitraa kohden
72.1 hv/l
Vääntömomentti
93 Nm @ 4400 kierrosta/min 69 lb.-ft. @ 4400 kierrosta/min
Moottorin sijainti
Edessä, poikittain
Moottorin malli/koodi
1KR-FE
Moottorin tilavuus
998 cm3 60.9 cu. in.
Sylinterien lukumäärä
3
Moottorin kokoonpano
Rivimoottori
Sylinterien halkaisija
71 mm 2.8 in.
Männän liike
84 mm 3.31 in.
Venttiilien lukumäärä/sylinteri
4
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Monipisteinen imusarjaruiskutus
Moottorin Aspiraatiotyyppi
Vapaasti hengittävä moottori
Moottoriöljyn määrä
2.8 l 2.96 US qt | 2.46 UK qt
Moottoriöljyn eritelmät
jäähdytysneste
3.6 l 3.8 US qt | 3.17 UK qt
Moottorijärjestelmät
Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä

Tilavuus ja painot

Paino
910 kg 2006 lbs.
Enimmäispaino
1240 kg 2734 lbs.
Suurin kantavuus
330 kg 728 lbs.
Tavaratilan vähimmäistilavuus
196 l 6.9 cu. ft.
Tavaratilan enimmäistilavuus
780 l 27.5 cu. ft.
Polttoainesäiliön tilavuus
35 l 9.25 US gal | 7.7 UK gal

Mitat

Pituus
3466 mm 136.46 in.
Leveys
1615 mm 63.58 in.
Leveys ulkopeilit mukaan lukien
1884 mm 74.17 in.
Korkeus
1460 mm 57.48 in.
Akseliväli
2340 mm 92.13 in.
Eturaideleveys
1420 mm 55.91 in.
Takaraideleveys
1425 mm 56.1 in.
Etuylitys
666 mm 26.22 in.
Takaylitys
460 mm 18.11 in.
Maavara
120 mm 4.72 in.
Pienin kääntöhalkaisija
9.6 m 31.5 ft.

Voimansiirto, jarrut ja jousitus

Liikkumisen rakenne
Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä.
Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi
5 vaihdetta, manuaalivaihteisto
Etujousitus
Itsenäinen McPherson-jousitus kierrejousella ja kallistuksenvakaajalla
Etujarrut
Tuuletetut levyt
Takajarrut
Rummut
Avustavat järjestelmät
ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä)
Ohjaustyyppi
Hammastanko-ohjaus
Ohjaustehostin
Sähköinen ohjaustehostin
Renkaan koko
165/65 R14; 165/60 R15
Vanteen koko
14; 15