






| Av vilken typ är karosseriet, Renault Laguna III? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Renault Laguna III 1.5 dCi (110 Hp)? | 4.9-5.1 l/100 km 48 - 46.1 US mpg 57.6 - 55.4 UK mpg 20.4 - 19.6 km/l |
| Hur ECO är bilen, Renault Laguna 1.5 dCi (110 Hp)? | 130-136 g/km CO2 Euro 4 |
| Hur snabb är bilen, 2007 Laguna III 1.5 dCi (110 Hp)? | 192 km/t | 119.3 mph 0-100 km/t: 12.1 s 0-60 mph: 11.5 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Renault Laguna Halvkombi 2007 1.5 dCi (110 Hp)? | 110 hk, 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Renault Laguna Halvkombi 2007 1.5 dCi (110 Hp)? | 1.5 l 1461 cm3 89.16 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2007 Renault 1.5 dCi (110 Hp)? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Renault Laguna III Halvkombi 2007 1.5 dCi (110 Hp)? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2007 Renault Laguna Halvkombi ? | 4695 mm 184.84 in. |
| Hur bred är bilen, 2007 Renault Laguna Halvkombi ? | 1811 mm 71.3 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2007 Renault Laguna III 1.5 dCi (110 Hp)? | 1386 kg 3055.61 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2007 Renault Laguna III 1.5 dCi (110 Hp)? | 1936 kg 4268.15 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2007 Renault Laguna Halvkombi ? | 450 - 1377 l 15.89 - 48.63 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2007 Renault Laguna III 1.5 dCi (110 Hp)? | 6, Manuell |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Renault |
| Modell | Laguna |
| Generation | Laguna III |
| Modifikation (motor) | 1.5 dCi (110 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 2007 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2010 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 6.1 l/100 km
38.6 US mpg 46.3 UK mpg 16.4 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 4.5-4.6 l/100 km
52.3 - 51.1 US mpg 62.8 - 61.4 UK mpg 22.2 - 21.7 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 4.9-5.1 l/100 km
48 - 46.1 US mpg 57.6 - 55.4 UK mpg 20.4 - 19.6 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 130-136 g/km |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 12.1 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 12.1 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 11.5 s |
| Toppfart | 192 km/t 119.3 mph |
| Miljöklass | Euro 4 |
| Vikt/effektförhållande | 12.6 kg/hk, 79.4 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.8 kg/Nm, 173.2 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 110 hk @ 4000 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 75.3 hk/l |
| Vridmoment | 240 Nm @ 2000 varv/min 177.01 lb.-ft. @ 2000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | K9K 780 |
| Cylindervolym | 1461 cm3 89.16 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 76 mm 2.99 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 80.5 mm 3.17 in. |
| Mån av förtätning | 15.6:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | SOHC |
| Motoroljekapacitet | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 7.2 l 7.61 US qt | 6.34 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1386 kg 3055.61 lbs. |
| Tillåten massa | 1936 kg 4268.15 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 550 kg 1212.54 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 450 l 15.89 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1377 l 48.63 cu. ft. |
| Tankvolym | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Max Taklast | 80 kg 176.37 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4695 mm 184.84 in. |
| Bredd | 1811 mm 71.3 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2060 mm 81.1 in. |
| Höjd | 1445 mm 56.89 in. |
| Hjulbas | 2756 mm 108.5 in. |
| Spårvidd fram | 1557 mm 61.3 in. |
| Spårvidd bak | 1512 mm 59.53 in. |
| främre överhäng | 1014 mm 39.92 in. |
| bakre överhäng | 925 mm 36.42 in. |
| Frigångshöjd | 120 mm 4.72 in. |
| Vändcirkel | 11.64 m 38.19 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 6 växlar, Manuell |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Spiralfjäder, Vridning |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 280x24 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 300x11 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Hydro förstärkare |
| Storlek däck | 195/60 R16; 205/60 R16 |
| Storlek av | 16 |