
| Av vilken typ är karosseriet, Leapmotor B05? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 67.1 kWh (218 Hp) Electric? | 482 km 299.5 mi |
| Vad är elförbrukningen, Leapmotor B05 67.1 kWh (218 Hp) Electric? | 15.9 kWh/100 km 25.59 kWh/100 mi 132 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 B05 67.1 kWh (218 Hp) Electric? | 170 km/t | 105.63 mph 0-100 km/t: 6.6 s 0-60 mph: 6.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Leapmotor B05 Halvkombi 2026 67.1 kWh (218 Hp) Electric? | 218 hk, 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Leapmotor B05 Halvkombi 2026 67.1 kWh (218 Hp) Electric? | Bakhjulsdrift. BEV (Elbil). En elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Leapmotor B05 Halvkombi ? | 4430 mm 174.41 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Leapmotor B05 Halvkombi ? | 1880 mm 74.02 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Leapmotor B05 67.1 kWh (218 Hp) Electric? | 1762 kg 3884.55 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Leapmotor B05 67.1 kWh (218 Hp) Electric? | 2290 kg 5048.59 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Leapmotor B05 Halvkombi ? | 345 - 1400 l 12.18 - 49.44 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Leapmotor B05 67.1 kWh (218 Hp) Electric? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Leapmotor |
| Modell | B05 |
| Generation | B05 |
| Modifikation (motor) | 67.1 kWh (218 hk) Electric |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 6.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 6.3 s |
| Toppfart | 170 km/t 105.63 mph |
| Vikt/effektförhållande | 8.1 kg/hk, 123.7 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 7.3 kg/Nm, 136.2 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 67.1 kWh |
| Batterispänning | 400 V |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 482 km 299.5 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 15.9 kWh/100 km
25.59 kWh/100 mi 132 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 218 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 218 hk |
| System Vridmoment | 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1762 kg 3884.55 lbs. |
| Tillåten massa | 2290 kg 5048.59 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 528 kg 1164.04 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 345 l 12.18 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1400 l 49.44 cu. ft. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 60 kg 132.28 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4430 mm 174.41 in. |
| Bredd | 1880 mm 74.02 in. |
| Höjd | 1520 mm 59.84 in. |
| Hjulbas | 2735 mm 107.68 in. |
| Spårvidd fram | 1606 mm 63.23 in. |
| Spårvidd bak | 1608 mm 63.31 in. |
| främre överhäng | 870 mm 34.25 in. |
| bakre överhäng | 825 mm 32.48 in. |
| Frigångshöjd | 154 mm 6.06 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver bakhjulen. |
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 225/45 R19 Bakdäck: 235/45 R19 |
| Storlek av | 19 |